Hlavná stránkaŽivotné prostredieŠtúdia: Eko-informácie na výrobkoch sú zmätočné

Štúdia: Eko-informácie na výrobkoch sú zmätočné

(EN) (FR)
Energetické označovanie (EK)

(05.06.2012)

Asociácia v oblasti ochrany spotrebiteľov upozorňuje na nedostatky súčasného hodnotenia produktov z pohľadu spotreby energie a environmentálnych vplyvov. Užitočné a relevantné informácie má priniesť nový rámec EÚ so širokou škálou ukazovateľov pre jednotlivé produkty.

Európski spotrebitelia sú zaplavení informáciami o uhlíkovej stope rôznych produktov, avšak nie všetky sú relevantné, pravdivé a užitočné. Upozornila na to vo svojej Opens external link in new windowspráve Európske združenie pre koordináciu zastúpenia spotrebiteľov pri normotvorbe (ANEC). Problém údajne spočíva v nesprávnej metodológii, na základe ktorej Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »hodnotí environmentálne dopady výroby tovarov  a poskytovania služieb.

„Informácie pre spotrebiteľov získané prostredníctvom metódy posudzovania životného cyklu (Life Cycle Assessment, LCA) nie sú užitočné a sú krokom zlým smerom,“ uvádza ANEC v správe.

Metóda LCA umožňuje hodnotiť energetickú a environmentálnu náročnosť produktov v širokom kontexte. Na druhej strane ale nedisponuje dostatočnou kontrolou na tým, či sú zadávané údaje presné a overené.

Hovorkyňa Európskej komisie ale označila tento názor za ojedinelý a upozornila, že mimovládne organizácie LCA naopak obhajujú.

Zmätok v značkách

Asociácia tiež kritizovala, že súčasný systém energetického označovania výrobkov je veľmi neprehľadný, dokonca aj pre expertov, ktorí sa tejto problematike venujú.

V roku 2010 sa totiž Európska komisia rozhodla rozšíriť stupnicu označovania spotreby energie a rozlíšiť viacero stupňov v rámci najvyššej kategórie. Okrem triedy „A“ tak vznikli aj „A+“, „A++“ a „A+++“. ANEC hovorí, že táto schéma je ešte zložitejšia ako tá staršia, v ktorej boli triedy „A“ až „G“. Niektorí výrobcovia navyše uvádzajú aj vlastné značky, ktorými deklarujú energetickú účinnosť.

„Tieto značku sú často neporovnateľné a nezrozumiteľné a slúžia len na marketingové účely,“ uviedla pre EurActiv hovorkyňa združenia Michela Vuerich. „Navrhujeme vytvoriť rámec pre hodnotenie na základe informácií relevantných pre jednotlivé produkty , ktorý by využíval širokú škálu ukazovateľov. Rovnakú metodológiu totiž nie je možné uplatňovať na všetky výrobky.“

SPONZORI

NATUR-PACK

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

16.12.2015 - 16.12.2015 Rada pre životné prostredie

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235