Hlavná stránkaEurópa dnesOrbán prosí EÚ o pomoc a zároveň ju obviňuje z kolonializmu

Orbán prosí EÚ o pomoc a zároveň ju obviňuje z kolonializmu

Viktor Orban za pultom (TASR)

(16.03.2012)

Maďarský premiér potrebuje "preventívne" financovanie. Minulý týždeň pritom označil rozhodnutie EÚ zmraziť Maďarsku regionálne fondy za "extrémne hlúpe" a včera obvinil Úniu z kolonializmu.

Počas včerajšieho maďarského štátneho sviatku výročia revolúcie z roku 1848 vystúpil premiér Orbán v Budapešti pred údajne až 100 tisícovým davom. V prejave Opens external link in new windowpodľa BBC vyhlásil, že „Maďarsko nebude žiť podľa príkazov od zahraničných mocností“. „Nebudeme kolóniou“, prisľúbil priaznivcom.

Reagoval tak na potvrdenie sankcií zmrazenia európskych fondov, kvôli maďarskému rozpočtovému deficitu. Orbán sa sťažuje na dvojité štandardy. "Ako európsky národ žiadame rovné zaobchádzanie. Nebudeme druhotriedni občania", odkázal. 

Európsku úniu prirovnal Orbán k Rakúsko-uhorskej monarchii a Sovietskemu zväzu.

Jeho výroky vyprovokovali nezvyčajne ráznu reakciu od predsedu Európskej komisie: "Tí, ktorí prirovnávajú EÚ k ZSSR vykazú totálne nepochopenie toho, čo je demokracia a nedostatok rešpektu pre tých, čo bojovali za slobodu a demokraciu."

Barosso poslal tento odkaz po svojej hovorkyni. Ide o bezprecedentnú, hoci nepriamu výmenu medzi predsedom Európskej komisie a premiérom členskej krajiny.

Len pred pár dňami sa pritom Viktor Orbán sa v liste, ktorý poslal predsedovi Európskej komisie Barrosovi zaviazal riešiť problémy, na ktoré poukázal Brusel, za podmienky, že Budapešti bude poskytnutá "preventívna pomoc" od EÚ a MMF ako poistka proti možným finančným ťažkostiam. 

Minulý týždeň začala Komisia druhé z dvoch priestupkových konaní proti Maďarsku kvôli zásahom vlády v súdnictve a úradoch, ktoré majú na starosti ochranu osobných údajov. Ďalším krokom by mohlo byť podanie na Európsky súdny dvor.

"Žiadam Vás o spoluprácu pri príjmaní opatrební potrebných na začatie rokovania o predbežnej finančnej dohode s Maďarskom, aby sme sa tak vyhli zbytočným zdržaniam," napísal Orbán podľa Maďarskej spravodajskej agentúry MTI, ktorá má kópiu tohto listu.

Tento zmierlivý tón je v kontraste aj so skoršími vyhláseniami, ktoré EK odmietla komentovať. Orbán sa na obchodnej konferencii, ktorá sa konala 8. marca údajne vyjadril, že návrh EK zmraziť Maďarsku fondy pre rok 2013 bolo „extrémne hlúpe a zle zmenežované“ rozhodnutie.

Hovorkyňa Komisia Pia Ahrenkilde Hansenová sa k Orbánovmu listu vyjadrila s tým, že Barroso mu určite bude venovať pozornosť a bude sa naň pozerať v kontexte prebiehajúcich priestupkových konaní. Maďarsko Maďarsko je jednou z nových členských krajín, do Európskej únie vstúpilo rovnako ako Slovensko v máji 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk »musí do 7. apríla reagovať na dve "odôvodnené stanoviská" a dva listy od EK.

EK podľa Hansenovej dúfa, že Maďarsko odpovie včas a "situácia sa upokojí".

Podľa OECD OECD je skratka pre Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a zastrešuje 30 najrozvinutejších štátov so silnou ekonomikou, ktoré uznávajú hodnoty a princípy demokracie a trhovej ekonomiky. viac na www.EuropskaUnia.sk »sa Maďarsko potrebuje dohodnúť s MMF a EÚ o finančnej pomoci, čo je "nevyhnutný prvý krok" k stabilizácii forintu a obnove dôvery trhov, uviedla spravodajská agentúra Bloomberg.

Maďarský forint bol v druhej polovici 2011 najhoršie si počínajúcou menou a oproti euru stratil tento rok 8% svojej hodnoty.

Orbánova vláda na čele s Fideszom utrpela ďalšiu porážku, keď maďarský súd zrušil rozhodnutie úradu pre médiá udeliť frenkvenciu opozičnému rádiu Klubradio.

Fidesz sa podľa kritikov pokúšal umlčať populárne Klubradio udelením frekvencií neznámemu uchádzačovi.

 

Reklama

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235