25. máj 2012
matiyeshyn: Another monopoly of “Gazprom” level will appear in the RF
eucomed: The safety of patients: what role for the EU?
risk-monger: Why Green Week is no longer Green
nucleus: The impasse continues whilst the UK gets stuck in
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
Assistant to the Director of the Technical Department
Finance and Grants Manager at ECF
Officer, Communications - Global Ocean Legacy
Trh práce v EÚ| CZK | ![]() |
25.390 | ![]() |
| HUF | ![]() |
299.78 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2557 | ![]() |
(15.04.2008)
Novej španielskej vláde dominujú ženy. Staronový premiér J. L. Zapatero bojuje proti kultúre machizmu, do 17-člennej vlády angažoval deväť žien, vrátane tehotnej ministerky obrany.
Pozadie
Nová španielska vláda zložila sľub 14. marca do rúk kráľa Juana Carlosa po tom, čo sa Zapaterovi podarilo na druhýkrát získať dôveru parlamentu. Staronový premiér pred poslancami povedal, že sa bude snažiť získať podporu aj opozičnej Ľudovej strany najmä v oblastiach boja proti terorizmu, inštitucionálnej reformy, reformy súdnictva a príprav na Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »Európskej únie v prvom polroku 2010.
Otázky
Hoci už minulé volebné obdobie mali socialisti vo vláde polovicu žien, v novom kabinete po prvýkrát ženy počtom prevážia mužov (ak sa neráta osoba premiéra). "Som veľmi hrdý, že vo vláde je viac mužov ako žien", povedal Zapatero po oznámení zloženia nového kabinetu.
Najmladšia španielska ministerka Bibiana Aido má 31 rokov a povedie novovytvorené ministerstvo pre rovnosť šancí. Najviac mediálnej pozornosti sa sústreďuje na 37-ročnú Carme Chancon, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva a šéfovať bude rezortu obrany. Je to zároveň prvá žena na tomto poste v španielskej histórii. V odchádzajúcom kabinete zastávala funkciu ministerky pre bývanie a strana jej vďačí za volebný úspech v Katalánsku.
Okrem nových ľudí sa bude Zapatero ďalšie štyri roky opierať o známe mená – na svojich postoch zostávajú minister zahraničia Miguel Ángel Moratinos, podpredsedkyňa vlády María Teresa Fernández de la Vega, minister vnútra Alfredo Pérez Rubalcalba, minister hospodárstva Pedro Solbes a minister spravodlivosti Mariano Fernández Bermejo.
Druhé z novovytvorenáých ministerstiev pre vedu a inovácie povedie molekulárna biologička Cristina Garmedia.
Soclialisti vkladajú veľké nádeje do ministra priemyslu, turismu a obchodu Miguela Sebastiána, neúspešného kandidáta na starostu Madridu, ktorý by mal pomôcť oživiť ekonomiku. Známe sú však jeho názorové spory s fiškálne viac konzervatívnym ministrom hospodárstva Solbesom.
Podľa medzinárodného menového fondu bude španielska ekonomika rásť len 1,8 % v porovnaní s 3,8 % v roku 2007. Pedro Solbes oznámil, že Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »plánuje minúť 10 miliárd euro ročne na stimulovanie ekonomiky a zmiernenie očakávanej ekonomickej recesie v dôsledku hypotekárnej krízy.
Pozície
Charles Collins, zástupca riaditeľa pre výskum v Medzinárodnom menovom fonde povedal na tlačovej konferencii vo Washingtone, že očakáva, že "útlm stavebníctva bude ešte nejaký čas výrazne brzdiť španielsku ekonomiku". "Myslíme si, že stavebný sektor zažíval v Španielsku neudržateľný boom", povedal.
"V tomto kontexte očakávame, že sa španielska ekonomika posilní do roku 2010, v rokoch 2008 a 2009 však bude slabé obdobie. Španielsky rast bude stále nad priemerom eurozóny, no napriek tomu si myslím, že Španielsko bude postihnuté útlmom stavebníctva a finančnými tlakmi. Takže vidím obdobie pomalejšieho rastu."
"Socialisti sú v Eúrope na vzostupe", povedal na margo volebného výsledku v Španielsku predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen. Zapatero sa tak podľa neho stal "vedúcou osobnosťou v európskej politike". „ "Verím, že druhá Zapaterova vláda bude naďalej vytvárať viac pracovných miest a lepšie životné podmienky pre všetkých ľudí v Španielsku a posilní úlohu Španielska pri vytváraní osudu Európskej Únie. Do Španielska vkladá nádej, že bude "vlajkovou loďou vízie novej sociálnej Európy". 
Reklama
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.