Hlavná stránkaVerejná správaBývalí eurokomisári čelia obvineniam z konfliktu záujmov

Bývalí eurokomisári čelia obvineniam z konfliktu záujmov

(EN)

(14.05.2010)

Medzinárodná mimovládna organizácia Transparency International, ktorá bojuje proti korupcii, vyjadrila „hlboké znepokojenie“ nad tým, že štyria bývalí eurokomisári z prvej Barrosovej komisie prijali pozície v súkromnom sektore.

Prudká debata o bezúhonnosti sa rozpútala keď bývalá rakúska eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy a európsku susedskú politiku Benita Ferrero- Waldnerová, bývalý nemecký eurokomisár pre podnikanie a priemysel Günther Verheugen, bývalý írsky eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy Komisár pre vnútorný trh a služby (2004 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »a bývalá bulharská eurokomisárka Meglena Kuneva Komisárka pre ochranu spotrebiteľa (2007 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »prijali korporátne pozície.

Podľa správy Transparency International tieto spoločnosti zamestnali bývalých eurokomisárov ani nie rok od odchodu z ich funkcie a mohli by profitovať z ich bývalých postov. Kódex správania Európskej komisie pritom jasne stanovuje, že bývalí komisári nemôžu prijať prácu, ktorá sa dotýka ich prideleného portfólia po dobu minimálne jedného roka od ukončenia funkcie.

McCreevyho nedávno vymenovali na kľúčovú pozíciu v írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. Ferrero- Waldnerová údajne získala pozíciu v dozornej rade nemeckej zaisťovne Munich Re. Podľa informácií sa Verheugen stal zamestnancom britskej Royal Bank of Scotland a Kunevu prijali za členku v rade manažérov francúzskej banky BNP Paribas.

Bývalá bulharská eurokomisárka zároveň údajne prijala prácu na polovičný úväzok ako poradkyňa súčasného komisára EÚ pre oblasť dopravy Siima Kallasa. Bulharský denník Dnevnik citoval jej slová, keď povedala, že bude deliť svoj čas medzi Brusel a Sofiu.

Dočasný etický výbor Európskej komisie medzičasom schválil McCreevyho vymenovanie. Rozhodnutie v prípade Verheugena a Kunevy sa očakáva v najbližších týždňoch, uvádza Transparency International. Výbor však nemá žiadne formálne kritériá, na ktorých by mohol pri svojich rozhodnutiach stavať, uvádza mimovládna organizácia. To sa ukázalo aj v nedávnej nezávislej štúdií, ktorú vytvoril parlamentný výbor pre kontrolu rozpočtu.

Organizácia preto žiada revíziu Kódexu správania pre eurokomisárov a chce, aby sa zaviedlo dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého by nebolo povolené pre bývalých komisárov si nájsť prácu, ktorá súvisí s portfóliom, ktoré spravovali. Zároveň apeluje, aby sa zaviedla transparentnejšia procedúra hodnotenia toho, či je zamestnanie komisára kompatibilné s agendou, ktorú mal predtým na starosti.

V prípade porušenia kódexu navrhuje Transparency International pozastavenie penzií eurokomisárom. Ak ich etické správanie bude proti národnému alebo občianskemu právu, žiadajú tiež sankcie na národnej úrovni.

Reklama

PARTNERI

pppsponsor itas Aliancia Fair Play AFP ti transparency
cri Združenie miest a obcí Slovenska učená právnická spoločnosť

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235