Hlavná stránkaSociálna politikaJuhoeurópanov bez práce láka Londýn

Juhoeurópanov bez práce láka Londýn

Nezamestnaní pred úradom práce v Španielsku, Zdroj: TASR/AP Photo/Arturo Rodriguez

(07.01.2013)

Populárnou destináciou Juhoeurópanov hľadajúcich prácu je Veľká Británia. Tisíce Španielov, Portugalcov či Talianov v uplynulých mesiacoch lákal najmä Londýn.

Úsporné opatrenia vlád a nedostatok pracovných príležitostí doma, vedú Juhoeurópanov k hľadaniu práce na britských ostrovoch. Láka ich najmä hlavné mesto a len v prvom štvrťroku 2012 sa v Londýne v snahe získať prácu zaregistrovalo 5350 Španielov a 5370 Talianov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo periodikum The Times. V prípade Španielov ide o medziročný nárast o štvrtinu.

Londýn bol pritom jedným z troch regiónov, ktoré ako jediné v Británii zaznamenali v uplynulom kvartáli rast nezamestnanosti. Ako poukázal Evening Standard celkovo v krajine nastal najväčší pokles nezamestnanosti za viac ako desaťročie. Rady nezamestnaných v Londýne sa však za dané obdobie rozrástli o 5 tisíc ľudí.

Pozadie

Nezamestnanosť v EÚ od roku 2008 do polovice roku 2012 stúpla z okolo 7 % na 10,4 %. Bez práce je viac ako 25 miliónov ľudí. V eurozóne nezamestnanosť dosiahla úroveň 11,2 % a v 17-člennom bloku je bez práce 18 miliónov ľudí. Osobitne kritická je situácia medzi mladými, pričom riešenie nezamestnanosti v tejto skupine sa stala jednou z hlavných priorít EÚ a členských štátov.

Stúpajú aj čísla v prípade dlhodobej nezamestnanosti. V roku 2011 presiahla 10 miliónov ľudí. Okolo 116 miliónov obyvateľov zároveň čelí hrozbe chudoby a sociálneho vylúčenia.

 

Na druhej strane v Španielsku nezamestnanosť v decembri zaznamenala výraznejší pokles, vzhľadom na to, že sa pred Vianocami zvýšilo prijímanie zamestnancov najmä v sektore služieb. Podľa španielskeho ministerstva práce počet registrovaných ľudí bez práce minulý mesiac klesol o 1,2 % na 4,8 milióna. Ide o prvý pokles od júla 2012. Madrid očakáva, že nezamestnanosť v krajine v roku 2013 klesne na 23,3 % zo súčasných 25 %.

Boom španielskych družstiev

Hospodárska kríza v Španielsku však firmy snažiace sa prežiť zároveň tlačí k inováciám a sociálnejšiemu prístupu k podnikaniu. Veľký úspech majú družstvá.

Ministerstvo práce očakáva, že medzi januárom a marcom 2013 vznikne 223 takýchto podnikov. Medzi úspešné príklady patrí spoločnosť Mondragón, ktorá bola najprv skromným družstvom vyrábajúcim parafínové vykurovacie zariadenia, v súčasnosti je šiestou najväčšou firmou krajiny.

Vznikajú aj nové bytové družstvá, pričom sa vyhýbajú  špekulatívnemu modelu, ktorý vplyvom finančnej krízy viedol k potopeniu španielskej ekonomiky. Miesto toho nadchádzajúcich majiteľov, vrátane starších ľudí, zapájajú do spoluvytvárania a investovania do ich budúcich domovov.

Na ťažké hospodárske časy sa dokázala adaptovať aj 170-tisícová komunita čínskych prisťahovalcov. Ako píše New York Times v Madride a Barcelone otvárajú nové podniky a odkupujú nehnuteľnosti zaťažené nesplácanými hypotékami po spľasnutí španielskej realitnej bubliny. Za uplynulých 10 mesiacov 30 % z 8613 cudzincov, ktorí v krajine začali podnikať, boli Číňania. Väčšinou si otvárajú drobné obchody s lacným tovarom či kaderníctva.

Na zahraničné investície zareagovala aj vláda. V novembri prijala zákon, ktorým za kúpu domov či bytov za viac ako 160 tisíc eur, ponúka povolenie na pobyt. Okrem čínskych investorov sa takto snaží zaujať aj Rusov.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung ivologo Inštitút zamestnanosti CVEK logo

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235