Nemci kritizujú „slovenskú rebéliu“
Iveta Radičová o reakcii EÚ na hlasovanie NR SR o Grécku (TASR)
2. september 2010
EurActiv.com Correspondent: Poland pushes for ’solidarity’ in EU budget review
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich+Frankreich
Günter K.V. Vetter: BERLIN: Sonntagsausflug in die Deutsche Politik am 12.09.2010
lf5422: Le responsable des migrants au Vatican, Mgr Agostino Marchetto, démissionne.
f.: The Fragility of European Construction
Internship - Communications Assistant
Communications Assistant (CDD)
Junior Secretariat Officer to the Board of Directors (Luxembourg)
Trh práce v EÚ| CZK | ![]() |
24.735 | ![]() |
| HUF | ![]() |
286.30 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2800 | ![]() |
Reklama
(19.03.2009)
Krajina bohatá na prírodné zdroje zruší ústavné obmedzenie o maximálne dvoch volebných obdobiach jedného prezidenta. Ilham Alijev má tak dobrú šancu vládnuť až do konca života v prípade, že bude naďalej vyhrávať voľby.
Ústavný dodatok prijatý referendom otvára pre Alijevovu rodinu možnosť predĺžiť desaťročia trvajúcu dominanciu v bývalej sovietskej republike. Azerbajdžan Azerbajžan má s EÚ uzatvorenú Dohou o partnerstve a spolupráci a je súčasťou Európskej susedskej politikyviac na www.EuropskaUnia.sk »je dôležitým dodávateľom plynu a ropy na západ.
Volebná komisia uviedla že 92,2 percenta voličov podporilo zrušenie obmedzenia. Prepočítaných mali výsledky z 54 % volebných okrskov. Účasť bola 71 % napriek tomu, že opozícia vyzývala ľudí, aby zostali doma a nešli hlasovať.
„Tieto dodatky sú dobré pre ľudí,“ povedal učiteľ Sabir Farajev po tom, ako odvolil. „Ak si prezident zaslúži byť hlavou štátu, môže byť prezidentom celý život,“ povedal.
Štyridsaťsedem ročný Alijev je prezidentom od roku 2003, kedy v pozícii hlavy štátu vystriedal svojho otca Hejdara Aliejva. Ten bol najvyšším predstaviteľom komunistickej strany Azerbajdžanskej socialistickej republiky, neskôr sa stal prezidentom nezávislého štátu.
Počas jeho vlády zaznamenala krajina hospodársky rozmach, za ktorý vďačí nerastným surovinám v Kaspickom mori. Alijev sa vždy snažil lavírovať medzi západom a Ruskom, ktoré v regióne súperia o vplyv nad energetickými zdrojmi.
Moslimská krajina je pre Európu dôležitá pri znižovaní energetickej závislosti na Rusku – čo podľa opozície zmiernilo jej kritiku azerbajdžanskej demokracie.
Rýchly ekonomický rast priniesol zlepšenie infraštruktúry a životnej úrovne. Opoziční lídri sú bez vplyvu a v mysliach ľudí spojení s vojnou a chaosom, ktoré poznačili prvé roky nezávislosti krajiny, kedy Alijev na chvíľu nebol pri moci.
Podľa kritikov stojí moc Ilhama Alijeva na obmedzovaní demokracie a kultu osobnosti, ktorý sa vytvoril okolo jeho otca.
EurActiv/Reuters
Iveta Radičová o reakcii EÚ na hlasovanie NR SR o Grécku (TASR)
Juraj Kuruc MA (31.08.2010)
Veľmi rád by som reagoval na komentár z 26. augusta uverejnený na stránke euractiv.sk, písaný Zuzanou Vaškovou, nazvaný „Lekcia z Iraku“. Autorka sa v ňom venuje dvom témam, v prvom odseku sa venuje hodnoteniu momentálnej bezpečnostnej situácii v Iraku. V druhej časti hodnotí dopad Irackej vojny...
16.09.2010 - 16.09.2010 Priestor pre africké mestá
16.09.2010 - 16.09.2010 Európska rada
14.09.2010 - 14.09.2010 Politický a bezpečnostný vybor (PSC)
© 2003-2010 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.