Hlavná stránkaRozširovanieSúd: Grécko nemalo zablokovať vstup Macedónska do NATO

Súd: Grécko nemalo zablokovať vstup Macedónska do NATO

(EN)

(06.12.2011)

Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že Grécko blokovaním prijatia Macedónska do NATO porušilo bilaterálnu dohodu z roku 1995, čo môže zavážiť aj pri protestoch Atén proti jeho prijatiu do EÚ.

Sudcovia Medzinárodného súdneho dvora pomerom hlasov 15:1 včera (5.12.) dospeli k záveru, že grécke Opens external link in new windowveto v roku 2008 bolo porušením predbežnej dohody z roku 1995, v ktorej sa Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »zaviazalo, že nebude brániť členstvu Macedónska v medzinárodných organizáciách, ak bude do vyriešenia vzájomného sporu používať názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko Macedónsko je jednou z bývalých juhoslovanských republík. V minulosti sa muselo komplikovane vyrovnávať s menšinovými problémami, konflikt v neďalekom Kosove zhoršil vzťahy najmä s miestnou albánskou komunitou. Situáciu v krajine upokojovala policajná misia EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »(FYROM).

Zamietli sa aj všetky námietky Grécka, že súd nemá jurisdikciu rozhodovať o tomto prípade.

Pozadie

Z pohľadu Atén je Macedónsko, Makedoniá, gréckym výrazom pre starogrécky štát z čias vlády Alexandra Veľkého v 4. storočí pred n.l.

FYROM však meno Macedónsko používala od druhej svetovej vojny, keď bolo súčasťou Juhoslávie. Grécko proti tomu veľmi neprotestovalo až do roku 1991, keď sa Juhoslávia rozpadla a Macedónsko vyhlásilo nezávislosť.

Okrem toho "juhoslovanské" Macedónsko leží na väčšine územia starovekého Macedónska.

Hoci názor Macedónsko oficiálne uznávajú všetky členské krajiny EÚ okrem Grécka,  spor o názov zasiahol do rokovaní Skopje o členstve v NATO aj EÚ. Podľa predbežnej dohody Grécko zrušilo hospodárske sankcie voči FYROM výmenou za to, že krajina nebude používať antickú macedónsku vlajku a zmení články ústavy, ktoré by mohli byť podkladom pre nárokovanie si gréckeho územia.

Víťazstvo má pre Macedónsko najmä symbolický význam, keďže najvyšší súdny orgán OSN Grécko nepotrestal a ani mu nenariadil, aby sa podobných krokov v budúcnosti zdržalo. Verdikt však Grécku politicky sťaží blokovanie prijatia Macedónska do NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk »v prípade opätovnej žiadosti o členstvo a súdne rozhodnutie tiež pridalo na váhe protestom Macedónska proti krokom Grécka proti jeho prijatiu do EÚ.

Hoci FYROM získal kandidátsky štatút v decembri 2005 stále neboli oficiálne otvorené prístupové rokovania. Ďalšia bývalá juhoslovanská republika – Chorvátsko Chorvátsko je jednou z bývalých juhoslovanských republík, vojnou poškodená ekonomika sa však rýchlo zotavuje aj vďaka príjmom z turistického ruchu a zahraničným investíciám.viac na www.EuropskaUnia.sk »– sa kandidátom stala v roku 2004, rokovania sa spustili v roku 2005 a v piatok (9.12.) sa podpíše zmluva o pristúpení.

„Rozhodnutie je krokom smerom k NATO a EÚ,“ uviedol macedónsky minister zahraničia Nikola Popolski. Dodal, že strany by na seba nemali hľadieť ako víťaz a porazený, keďže členstvo jeho krajiny v oboch medzinárodných organizáciách bude aj v prospech Grécka.

„Očakávam, že Grécko nám dovolí stať sa členom NATO v súlade s povinnosťami vyplývajúcimi z medzinárodného práva a s podporou ďalších členov NATO,“ doplnil Popolski.

Podľa gréckeho ministerstva zahraničia ale rozhodnutie haagskeho súdu Opens external link in new windownesúvisí a nemôže súvisieť s procesom rozhodovanie NATO.

„Špecificky, čo sa týka NATO, odvolávame sa na to, že rozhodnutia, vrátane tých zo summitu v Bukurešti (2008), Štrasburgu (2009) a Lisabonu (2010), sa prijali jednomyseľne, čím reflektovali spoločné presvedčenie, že spor o názov bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko sa musí vyriešiť pre tým, ako ho pozvú pripojiť sa k Aliancii,“ trvajú na svojom Atény.

Grécko vyzvalo na pokračovanie rokovaní v snahe nájsť obojstranne prijateľné riešenie sporu a poznamenalo, že spor „možno vyriešiť len prostredníctvom rokovaní pod záštitou Organizácie spojených národov“.

Pozície

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov zvolal hneď po prečítaní rozsudku zasadnutie najvyšších štátnych predstaviteľov. „Namiesto nášho blokovanie by Grécko malo podporiť našu integráciu v medzinárodných organizáciách podľa predbežnej dohody,“ uviedol. Požiadal Atény, aby rešpektovali rozhodnutie, ktoré je jasným potvrdením medzinárodnej reputácie štátnej politiky Macedónska. „Naliehame na Grécko, aby konali zodpovedne rovnako ako my pokiaľ ide o predbežnú dohodu a rešpektovali rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora.“

Premiér Nikola Gruevski odmietol komentár gréckeho ministra zahraničia, že rozhodnutie je zmiešanou novinky. Podľa neho sa treba poučením je to, že strana, ktorá dohodu porušila, to viac nemôže zopakovať.

„Grécko sa musí zdržať ďalších námietok voči macedónskej žiadosti o členstvo v NATO a iných medzinárodných organizáciách,“ povedal premiér. Občanov Macedónska požiadal, aby nereagovali triumfom alebo eufóriou, pretože Grécko je susedom a Macedónsko chce vzájomné vzťahy rozvíjať v spolupráci, rešpekte a dôvere.

„Očakávame, že spolu s Gréckom budeme spolupracovať na „Agende 2014“, ktorú Grécko samo presadzuje ak iniciatívu pre integráciu krajín juhovýchodnej Európy do Európskej únie,“ dodal Gruevski.

Podľa lídra etnickej albánskej strany DUI Ali Ahmetiho v tomto prípade neexistuje víťaz, Macedónsko i Grécko sú susedmi a obe krajiny by mali pokračovať v hľadaní riešenia. „Zdôrazňujeme, že vstup Macedónska do NATO bude znamenať viac stability pre krajinu a región, táto integrácia prinesie mier a stabilitu občanom,“ uviedol.

"Vítam rozhodnutie Medzinárodného súdu  a potvrdenie dočasnej dohody medzi Gréckom a Macedónskom. Ukazuje to, že Grécko nemalo právo vetovať otvorenie prístupových rokovaní  Macedónskom. Rada yy mala nasledovať odporúčanie Európskej komisie a dať Macedónsku dátum začiatku prístupových rokovaní. Očakávam, že Grécko  bude ctiť záväzok vyplývajúci z medzinárodného práva“, hovorí europoslankyňa Monica Macovei z Rumunska.

„Oba štáty majú jedinečnú príležitosť sadnúť si za jeden stôl a zabudnúť na minulosť a vyriešiť otázku názvu. Rozsudok vyčistil atmosféru a signalizuje, že rokovania môžu začať bez ohľadu na pretrvávajúci spor a vedenie krajiny tak môže napredovať v európskej agende. Je potrebné, aby sa obe strany dohodli na obojstranne akceptovateľnom riešení“, povedal  predseda delegácie EP pre vzťahy s juhovýchodnou Európou, europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS).

(EurActiv/TASR)

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo
FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235