Hlavná stránkaRozširovanieMacedónci, Čiernohorci a Srbi balia kufre

Macedónci, Čiernohorci a Srbi balia kufre

(EN)

(01.12.2009)

EÚ definitívne rozhodla, že ruší víza trom balkánskym krajinám. Cestovať budú môcť už od 19. decembra.

Bezvízový styk platí pre všetkých držiteľov biometrických pasov. Mnohí z obyveľov troch bývalých juhoslovanských republík budú môcť na Vianoce vycestovať do krajín Únie. V Schengene sa však budú môcť zdržiavať maximálne 90 dní počas jedného polroka.

Osoby, ktoré biometrické pasy nemajú, alebo sú občanmi Kosova s pasom vydaným v Belehrade budú stále potrebovať víza. To isté platí aj pre ľudí ktorí sa chcú v Únii zamestnať  (hoci aj krátkodobo) alebo tých, ktorí chcú zostať viac ako 90 dní.

Komisia navrhla liberalizovať vízový režim pre prvé tri krajiny v júli 2009. Európsky parlament Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. 785 poslancov je volených každých 5 rokov voličmi vo všetkých členských štátoch Európskej únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »zaujal pozitívne stanovisko v novembri 2009 a včera povedala definitívne "áno" Rada ministrov zahraničných vecí. 

„Dnešné rozhodnutie odráža európsku perspektívu západného Balkánu a je výsledkom tvrdej práce, ktorú dané krajiny urobili, aby splnili podmienky pre liberalizáciu vízového režimu“, komentoval komisár pre rozšírenie Olli Rehn Komisár pre rozširovanie (2004 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »  

Čiastočne znamená zrušenie víz Srbom aj ľahšie podmienky pre niektorých občanov Bosny a Hercegoviny, ktorí majú srbské a chorvátske pasy. Mnohí pozorovatelia sa obávajú, že to zvýši napätie v etnicky rozdelenej krajine kedže Bosnianski moslimovia zostanú jediným etnikom, ktorí nebudú mať šancu vízový režim obísť. 

Bosna a Hercegovina ani Albánsko Albánsko patrí medzi ekonomicky menej vyspelé krajiny Európy. Poľnohospodátstvo tvorí dôležitú časť národného hospodárstva, je to značne agrárna krajinu. viac na www.EuropskaUnia.sk »ešte nemajú dátum, kedy im Únia zruší víza. Podľa Komisie ešte nesplnili všetky podmienky. Nové hodnotenie ich plnenia prebehne v decembri 2009 a februári 2010. Kosovo Bývalá srbská provincia, ktorá vyhlásila samostatnosť 17. februára 2008. Názory na jej osamostatnenie sa líšia.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré stále neuznali členské štáty, nie je zatiaľ ani súčasťou iniciatívy Komisie pre zrušenie víz.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo
FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235