Hlavná stránkaRozširovanieEÚ odvrátila rumunský úder Srbsku

EÚ odvrátila rumunský úder Srbsku

(EN)
Zdroj: http://www.flickr.com/photos/opendemocracy/1472413744/

(29.02.2012)

Rumunsko sa včera neúspešne pokúsilo zablokovať kandidátsky štatút pre Srbsko.

Nečakane dramatické stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ sa včera skončilo uznesením, že Srbsku bude na tohtotýždňovom stretnutí európskych lídrov EÚ udelený štatút kandidátskej krajiny. Okrem toho sa ministri dohodli, že začnú práce na „štúdii uskutočniteľnosti" pre Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Kosovom, čo je základný krok v európskej integrácii.

Rozhodnutie je odrazom pokroku v rokovaniach medzi Belehradom a Prištinou a dohodou z 24. februára o formulácii, na základe ktorej sa bude môcť Kosovo Bývalá srbská provincia, ktorá vyhlásila samostatnosť 17. februára 2008. Názory na jej osamostatnenie sa líšia.viac na www.EuropskaUnia.sk »zúčastňovať medzinárodných regionálnych fór. Dohoda tiež padla v otázke hraníc medzi Kosovom a Srbskom.

O prekvapenie na včerajšej Rade ministrov sa postarala Bukurešť, ktorá sprvu odmietla dať súhlas s posunutím Srbska a Kosova bližšie k členstvu v EÚ. Rumunská delegácia komunikovala ako dôvod svoje obavy o práva rumunskej menšiny žijúcej v Srbsku. Niektorí z etnickej skupiny tzv. Valachov žijúcej v Rumunsku sa považujú za Rumunov, zatiaľ čo iní o sebe uvažujú ako o Srboch. Spolu ich v krajine žije asi 40 000. Rumunsko Rumunsko musí po vstupe do EÚ 1. januára 2007 splniť podmienky v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii a organizovanému zločinu, v opačnom prípade mu hrozia sankcie, vrátanie zadržania finančnej pomoci EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »hovorí o 30-tisícovej rumunskej menšine v Srbsku.

Rumunsko je tiež, podobne ako Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk » jedným z piatich členských krajín EÚ, ktoré neuznali nezávislé Kosovo. 

Dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen, trval na strtnutí na tom, že Srbsko Po rozpade bývalej Juhoslávie vznikol štát Srbsko a Čierna hora, v roku 2006 si však Čierna zvolila cestu nezávislosti a osamostatnila sa, čím vzniklo Srbsko ako samostatný štát. viac na www.EuropskaUnia.sk »splnilo všetky oficiálne podmienky pre získanie kandidátskeho štatútu. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle mal údajne obviniť Rumunsko z toho, že si rieši vnútornú politiku na európskej úrovni.

Švédsky šéf diplomacie Carl Bildt pre médiá vyhlásil, že Rumunsku „chýba európsky duch“. Neskôr bol Bildt prvý z politikov, ktorí tweetoval, že sa dohoda našla a pogratuloval Srbsku.

"Verím, že rozhodnutie zajtra potvrdia hlavy štátov a vlád na Európskej rade“, povedal eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle. „Robí na nás veľký dojem pokrok, ktorý Srbsko dosiahlo a výsledky pokiaľ ide o efektívnu, inkluzívnu a reprezentatívnu spoluprácu."

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo
FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235