Premiér Fico: Od summitu som čakal viac
Premiér R. Fico zhodnotil májový neformálny summit EÚ (TASR)
25. máj 2012
matiyeshyn: Another monopoly of “Gazprom” level will appear in the RF
eucomed: The safety of patients: what role for the EU?
risk-monger: Why Green Week is no longer Green
nucleus: The impasse continues whilst the UK gets stuck in
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
Assistant to the Director of the Technical Department
Finance and Grants Manager at ECF
Officer, Communications - Global Ocean Legacy
Trh práce v EÚ| CZK | ![]() |
25.390 | ![]() |
| HUF | ![]() |
299.78 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2557 | ![]() |
(25.02.2009)
Chorvátsko by sa malo dobrovoľne vzdať práva vetovať budúce rozšírenia EÚ pre bilaterálne spory a takýmto spôsobom sa snažiť pôsobiť proti slovinskému blokovaniu prístupových rokovaní, tvrdí europoslanec.
Britský labouristický poslanec Richard Howitt, ktorý sa v Európskom parlamente zaoberá otázkami rozširovania EÚ, bol včera v Záhrebe, kde sa stretol s chorvátskym prezidentom Stipe Mesičom, premiérom a ďalšími kľúčovými postavami. Pre EurActiv Howitt uviedol, že im poradil, aby sa Chorvátsko Chorvátsko je jednou z bývalých juhoslovanských republík, vojnou poškodená ekonomika sa však rýchlo zotavuje aj vďaka príjmom z turistického ruchu a zahraničným investíciám.viac na www.EuropskaUnia.sk »dobrovoľne vzdalo práva vetovať budúce rozširovanie EÚ o ďalšie štáty západného Balkánu, aby „mali vyšší morálny kredit v spore so Slovinskom“.
Howitt tvrdí, že „Sanader a hlavný vyjednávač nepovedali nie“. Zdôraznil ale obavu Chorvátska, aby sa s ním nezachádzalo inak než s ostatnými nedávno prijatími členmi EÚ. Záhreb tvrdí, že v polovici 90. rokov 20. storočia Slovinsko Slovinsko bolo prvou z častí Juhoslávie, ktorá začiatkom 90. rokov vyhlásila samostatnosť. Na rozdiel od iných krajín regiónu sa mu podarilo osamostatniť pomerne pokojne.viac na www.EuropskaUnia.sk »dalo záruku, že nebude blokovať rozšírenie na základe bilaterálnych problémov.
Europoslanec pripomenul, že podobné spory sú aj medzi Gréckom a Macedónskom a medzi Cyprom a Tureckom, pričom dodal, že „celý proces rozširovanie je takto ohrozený“.
Howitt tiež navrhuje právne záväznú zmluvu medzi štátmi západného Balkánu, aby sa predišlo podobným problémom v budúcnosti. Erhard Busek nedávno v rozhovore pre rakúsky Der Standard ako jedno z riešení na prekonanie bilaterálnych nezhôd pri rozširovaní spomenul možnosť prijať celý západného Balkánu ako jeden blok, podobne ako to bolo s východnou Európou.
Na otázku o pokusoch niektorých politikov v Slovinsku organizovať referendum proti Chorvátsku a jeho členstve v NATO Howitt odpovedal, že Európu obchádza „referendové šialenstvo“, ktoré podľa neho súvisí s nacionalizmom a xenofóbiou.
Slovinsko je jediným členským štátom NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré zatiaľ nedalo oficiálny súhlas s rozšírením o Chorvátsko. Aliancia je nervózna, pretože Záhreb mal byť prijatý už na aprílovom summite. Minulý týždeň ale začala slovinská politická strana zbierať 40 tis. podpisov občanov potrebných na vypísanie referenda.
Podľa Howitta je síce možné, že sa 40.000 podpisov nenájde, ale iniciatívu aj tak ľutuje. „Vyhliadka prezentovanie nejednotnej Európy na prvom summite NATO s prezidentom Obamom je mimoriadne trápna pre Európu a pre obraz, ktorý chceme mať vo svete. Myslím si, že Slovinsko utrpí v Európe, ak bude vec s referendom pokračovať,“ zdôraznil europoslanec.
Slovinský premiér Bohur Pahor rokoval včera s chorvátskym predsedom vlády Ivom Sanaderom v Mokriciach (Slovinsko). Rozhovory ale nepreniesli žiadne hmatateľné výsledky, informovali média oboch krajín.
Slovinsko je odhodlané blokovať prístupové rokovania až kým sa nevyrieši hraničný spor, povedal nedávno Pahor.
Strany sa nedohodli ani len na formáte riešenia konfliktu. Slovinsko je naklonené iniciatíve eurokomisára Olliho Rehna – mediácii, no Chorvátsko dáva prednosť Medzinárodnému súdnemu dvoru OSN. Táto možnosť by však mohla trvať niekoľko rokov. Záhreb sa chce stať členom už možno na budúci rok, resp. v 2011. 
Premiér R. Fico zhodnotil májový neformálny summit EÚ (TASR)
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.