Hlavná stránkaRegionálny rozvojMotorové vozidlá budú bezpečnejšie a inteligentnejšie

Motorové vozidlá budú bezpečnejšie a inteligentnejšie

Nabúrané autá, Zdroj: Európska komisia

(05.11.2012)

Európske motorové vozidlá by mali byť bezpečnejšie po tom, ako po 1. novembri vstúpilo do platnosti nariadenie o všeobecnej bezpečnosti z roku 2009. Nahrádza viac ako 50 iných regulácií bez toho, aby oslabovalo bezpečnostné štandardy, tvrdí Komisia.

Cieľom novej regulácie je okrem zvýšenia bezpečnosti na cestách, taktiež zjednodušiť regulačné prostredie a znížiť administratívne bremeno pre automobilový priemysel.

„Tvrdo pracujeme na tom, aby sme zlepšili bezpečnosť európskych šoférov, cestujúcich a účastníkov premávky vo všeobecnosti. Tieto nové opatrenia výrazne zvýšia úroveň bezpečnosti tým, že zredukujú pravdepodobnosť a následky nehôd,“ uviedol eurokomisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za dopravu (2008-2009), nahradil Franca Frattiniho.viac na www.EuropskaUnia.sk »  

„Nezabúdajme ani na to, že Nariadenie o všeobecnej bezpečnosti zabezpečilo jedno z najvýraznejších zjednodušení našej legislatívy zrušením viac ako 50 nariadení,“ dodáva podpredseda Európskej komisie.

Nové opatrenia zahŕňajú napríklad povinné vybavenie vozidiel signalizátormi nezapnutého bezpečnostného pasu. Zariadenie vždy pripomenie vodičovi optickým alebo zvukový varovaním, aby si pri jazde zapol pas, ak tak ešte neurobil.

Nariadenie obsahuje tiež bezpečnostné požiadavky na elektromobily, požaduje v automobiloch najmenej dve úchytky na pripojenie detských zadržiavacích systémov (ISOFIX), taktiež má lepšie zabezpečiť batožinu proti posúvania sa v prípade nehody. Novinkou bude tiež systém monitorovania tlaku v pneumatikách.

Nové pravidlá budú povinné pre všetky vozidlá, ktoré prejdú schvaľovacími testami po 1. novembri 2012. Od roku 2014 budú platiť pre všetky vozidlá, predávané na európskom trhu.   

Dopravné zápchy

Ďalším vážnym problémom, ktorým sa musí Únia zaoberať, sú dopravné zápchy. Podľa štúdie INRIX Europe, je problém so zápchami najvypuklejší v Belgicku, kde strávia motoristi až 55 hodín ročne v zápche. Druhé miesto sí držia vodiči v Holandsku (50 hodín) a tretie talianski motoristi (29 hodín).

Odpoveďou Komisie je inteligentnejšia doprava. „Potrebujeme sa chopiť každej technologickej príležitosti, ktorú máme,“ vyhlásila Neelie Kroseová, eurokomisárka zodpovedná za digitálnu agendu na konferencii o inteligentných dopravných systémoch vo Viedni.

Jedným z príkladov inteligentnejšej dopravy, ktorý by sa už čoskoro mal stať realitou, je systém eCall. Ide o službu, ktorá po dopravnej nehode automaticky spustí tiesňové volanie a privolá pomoc. Zachrániť by tak mala asi 2000 ľudských životov ročne.

Reklama

PARTNERI

Aliancia Fair Play AFP cri ti transparency Inštitút zamestnanosti

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235