Hlavná stránkaRegionálny rozvojKartelova dohoda nás môže stáť eurofondy

Kartelova dohoda nás môže stáť eurofondy

Vlaky, Zdroj: Európska komisia

(16.04.2012)

Európska komisia preveruje podľa denníka Hospodárske noviny tendre na modernizáciu železníc. Dôvodom sú možné kartelové dohody. V prípade potvrdenia podozrení môže prísť Slovensko o niekoľko stoviek miliónov eur z eurofondov.

„V poslednom liste majú výhrady a podozrenia z kartelovej dohody. Ale odborná sekcia na ministerstve tvrdí, že to nie je úplne tak a musí sa to vyjasniť v Bruseli,“ povedal pre HN nový minister dopravy Ján Počiatek.

Sporné sú až štyri stavby, ktoré sa stavali z prostriedkov kohéznej politiky. Brusel preveruje výstavbu zriaďovacej stanice Žilina - Teplička, prestavbu dvoch úsekov železničnej trate medzi Piešťanmi a Trenčínom a úsek Žilina - Krásno nad Kysucou. Stavby vykonávali veľké konzorciá domácich aj zahraničných firiem.  

Minister musí obhajovať postup rezortu. Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »môže prísť v prípade potvrdenia podozrení celkovo o 393,8 eur z eurofondov. Dotknuté firmy môžu dostať pokutu až do výšky 10 % z ročného obratu.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny, z ktorého éry sporné tendre väčšinou pochádzajú, sa bráni tým, že keby ku kartelovej dohode vtedy naozaj došlo, konal by Protimonopolný úrad.

Železnice Slovenskej republiky, ktoré trate modernizujú, tvrdia, že ide o štandardný postup Európskej komisie. „Európsky dvor audítorov, ako externý audítorský orgán Európskej únie, vykonáva pravidelne na železniciach audit čerpania eurofondov na modernizáciu železničnej infraštruktúry. Naposledy bol vykonaný audit v septembri 2011. Výsledky ešte nie sú známe,“ vyhlásila pre HN hovorkyňa spoločnosti Martina Pavlíková.

Reklama

PARTNERI

Aliancia Fair Play AFP cri ti transparency Inštitút zamestnanosti

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235