Hlavná stránkaRegionálny rozvojKartelova dohoda nás môže stáť eurofondy

Kartelova dohoda nás môže stáť eurofondy

Vlaky, Zdroj: Európska komisia

(16.04.2012)

Európska komisia preveruje podľa denníka Hospodárske noviny tendre na modernizáciu železníc. Dôvodom sú možné kartelové dohody. V prípade potvrdenia podozrení môže prísť Slovensko o niekoľko stoviek miliónov eur z eurofondov.

„V poslednom liste majú výhrady a podozrenia z kartelovej dohody. Ale odborná sekcia na ministerstve tvrdí, že to nie je úplne tak a musí sa to vyjasniť v Bruseli,“ povedal pre HN nový minister dopravy Ján Počiatek.

Sporné sú až štyri stavby, ktoré sa stavali z prostriedkov kohéznej politiky. Brusel preveruje výstavbu zriaďovacej stanice Žilina - Teplička, prestavbu dvoch úsekov železničnej trate medzi Piešťanmi a Trenčínom a úsek Žilina - Krásno nad Kysucou. Stavby vykonávali veľké konzorciá domácich aj zahraničných firiem.  

Minister musí obhajovať postup rezortu. Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »môže prísť v prípade potvrdenia podozrení celkovo o 393,8 eur z eurofondov. Dotknuté firmy môžu dostať pokutu až do výšky 10 % z ročného obratu.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny, z ktorého éry sporné tendre väčšinou pochádzajú, sa bráni tým, že keby ku kartelovej dohode vtedy naozaj došlo, konal by Protimonopolný úrad.

Železnice Slovenskej republiky, ktoré trate modernizujú, tvrdia, že ide o štandardný postup Európskej komisie. „Európsky dvor audítorov, ako externý audítorský orgán Európskej únie, vykonáva pravidelne na železniciach audit čerpania eurofondov na modernizáciu železničnej infraštruktúry. Naposledy bol vykonaný audit v septembri 2011. Výsledky ešte nie sú známe,“ vyhlásila pre HN hovorkyňa spoločnosti Martina Pavlíková.

Reklama

PARTNERI

Aliancia Fair Play AFP cri ti transparency Inštitút zamestnanosti

 

Kalendár

15.10.2015 - 15.10.2015 Medzinárodná konferencia Rozvoj a demokracia

14.10.2015 - 14.10.2015 Rozvojový deň 2015

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235