Premiér Fico: Od summitu som čakal viac
Premiér R. Fico zhodnotil májový neformálny summit EÚ (TASR)
24. máj 2012
karpfenteich: Staats- und Regierungschefs der Europäischen Union
tkachuk: Power usurpation has taken place in Ukraine
nucleus: Getting the disappointment in early
nucleus: When professors and experts forget where they come from
euractivgreece: Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
| CZK | ![]() |
25.495 | ![]() |
| HUF | ![]() |
302.00 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2659 | ![]() |
(Posledná aktualizácia: 01.02.2010)
Cieľom politiky EÚ v sektore finančných služieb je vytvorenie integrovaného, celoeurópskeho jednotného trhu prostredníctvom rámca legislatívy, spolupráce a praxe, v rámci ktorých budú môcť finančné služby operovať ako celok bez ohľadu na hranice. Umožnia tak plne slobodný pohyb kapitálu a služieb. Politika sa týka „veľkoobchodných“ (firemných a kapitálových) ako aj maloobchodných (spotrebiteľských) trhov.
Pozadie
Cieľom politiky EÚ v sektore finančných služieb je vytvorenie integrovaného, celoeurópskeho jednotného trhu prostredníctvom rámca legislatívy, spolupráce a praxe, v rámci ktorých budú môcť finančné služby operovať ako celok bez ohľadu na hranice. Umožnia tak plne slobodný pohyb kapitálu a služieb. Politika sa týka „veľkoobchodných“ (firemných a kapitálových) ako aj maloobchodných (spotrebiteľských) trhov.
V podstate existujú dve úrovne, na ktorých môžu byť realizované finančné služby (resp. peňažné transakcie). Na „veľkoobchodnej“ úrovni investori a firmy vydávajú, kupujú a predávajú akcie a dlhopisy, zhromažďujú kapitál a jednajú mnohými rozdielnymi finančnými nástrojmi prostredníctvom akciových trhov. Banky, hypotekárne, poisťovacie a investičné spoločnosti držia a otáčajú peniaze mnohými rozdielnymi spôsobmi. Na úrovni „maloobchodu“ spotrebitelia nakupujú hypotekárne, poistné a penzijné ako aj sporiace produkty. Každá členská krajina má svoje vlastné pravidlá, ktorými tieto transakcie riadi.
Politika EÚ si dala za cieľ vytvorenie spoločnej série pravidiel, ktoré by firmám uľahčili fungovanie vo viacerých členských krajinách využitím cezhranične kompatibilných pravidiel. Spotrebiteľom by zas umožnila prístup k hypotékam a pod. existujúcim aj na trhu inej krajiny ako je ich vlastná. Jedným z následkov takto zvýšenej konkurencie má byť zníženie cien produktov. Práce na tom prebiehajú na európskej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Otázky
V rámci Európskej únie existovala snaha o podporu integrácie finančných služieb už od roku 1973. Neexistovala však jednotná iniciatíva, jednotlivé opatrenia sa prijímali prípad od prípadu. Definitívne rozhodnutie pre vytvorenie celkového rámca prišlo na Európskej rade v Cardiffe v roku 1998. Komisia pripravila Akčný plán pre finančné služby (FSAP – Financial Services Action Plan) ktorý sa zaoberal neflexibilnou štruktúrou trhov, právnymi a dozornými bariérami a administratívnymi ťažkosťami. FSAP sa stal pilotnou časťou dlhodobého ekonomického programu Komisie, stanoveného Lisabonskou Radou v roku 2001. Podstatný pokrok k integrácii celého trhu s finančnými službami bol urobený koncom roku 2004 takmer úplným naplnením FSAP (prijatých bolo 93% opatrení). Na strane maloobchodu však bol pokrok pomalší: legislatíva v oblasti, kde zorávajú veľkú úlohu kultúrne, jazykové a historické rozdiely nemusí byť efektívnou cestou vpred. Tak pokračuje debata o tom, ako čo najviac uľahčiť prístup spotrebiteľov k finančným produktom a o opatreniach FSAP, Jednotnej európskej platobnej oblasti, klíringu a urovnávaní sporov, a reformy firemného práva. Na Rade EcoFin v novembri 2004 prijali ministri financií názor, že ďalšia integrácia má prebiehať na nelegislatívnej úrovni všade tam, kde je to možné, a dôraz treba klásť na „konvergenciu dohľadu a implementáciu“.
EurActiv pripravil prehľad niekoľkých základných pojmov v oblasti finančných služieb:
Reklama
Premiér R. Fico zhodnotil májový neformálny summit EÚ (TASR)
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.