Kurzové lístky

CZK stay 24.735 down
HUF stay 286.30 down
USD stay 1.2800 up

Reklama

Hlavná stránkaPodnikanie a prácaPodnikateľ skúpil sedem percent svetových zásob kakaa

Podnikateľ skúpil sedem percent svetových zásob kakaa

foto: Willy Wonka a Oompa Loompa, scéna z filmu Charlie a továreň na čokoládu

(26.07.2010)

Hedžový fond Armajaro minulý týždeň kúpil za približne miliardu eur 240 tisíc ton kakaa- množstvo, z ktorého je možné vyrobiť približne päť miliárd čokoládových tyčiniek. Ceny kakaa vďaka tomu narástli na 33- ročné maximum.

Majiteľom fondu Armanajo zaoberajúceho sa obchodovaním s poľnohospodárskymi komoditami je Anthony Ward. Po tom, čo tento neznámy podnikateľ skúpil sedem percent svetovej ročnej úrody kakaa mu médiá pridelili rôzne prezývky- od „Willy Wonka“, odvodenej od fiktívnej postavy majiteľa továrne na čokoládu, až po menej optimisticky ladenú „Mr. Chocfinger“ po vzore zápornej postavy z filmov o Jamesovi Bondovi.

Mnohí Warda obviňujú zo špekulantstva. Jeho kúpa totiž pravdepodobne povedie k nižšej ponuke kakaa na trhu, čo automaticky spôsobí nárast cien tejto komodity. Nemecká združenie obchodu s kakaom a ďalšie spoločnosti už preto napísali londýnskej burze nahnevaný list, v ktorom požadujú, aby inštitúcia proti tejto „manipulácii“ zakročila. Podľa analytika frankfurtskej Commerzbanky Eugena Weinberga však išlo o ťah, ktorý bol „skutočne dobre načasovaný,“ cituje New York Times.

Anthony Ward podľa médií nie je v obchodovaní s komoditami žiadnym nováčikom. Fond Amajaro viac ako 1,5 miliardy dolárov v aktívach a je jedným z najväčších dodávateľov kakaa na svete, uvádza New York Times. Pobočky tejto spoločnosti sa nachádzajú aj na Pobreží Slonoviny, v Indonézii, či v Ekvádore. Bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Amajaro Tim Spencer navyše o Wardovi povedal, že pokiaľ „ide o znalosť kakaa, na celom svete sa mu nikto nevyrovná“.

Spoločnosť už vzbudila záujem verejnosti a regulačných úradov v roku 2002, kedy spravila podobný krok ako v súčasnosti. Ward podľa vlastných slov nie je špekulantom a ide o premyslenú investíciu. „Nemôžete jednoducho zobrať dodávky kakaa a tým zdvojnásobiť ceny,“ cituje jeho slová Financial Times.

Milovníci čokolády sa však podľa analytikov nemusia obávať vyššej ceny čokolády- kakao totiž tvorí iba desať percent ceny bežnej čokoládovej tyčinky. Problém by mohol nastať v prípade, že bude Ward vo svojich transakciách pokračovať, prípadne ak sa nenaplnia predpovede o tohtoročnej úrode kakaa- čo sa podľa Financial Times môže stať napríklad v Pobreží slonoviny.

SPONZOR SEKCIE

amchambig

Reklama

PARTNERI

epplogo eurogatelogo m1sponsor Junior Achievement Slovensko
EEN

Komentár

Juraj Kuruc MA (31.08.2010)

Ad: Lekcia z Iraku

Ad: Lekcia z Iraku

Veľmi rád by som reagoval na komentár z 26. augusta uverejnený na stránke euractiv.sk, písaný Zuzanou Vaškovou, nazvaný „Lekcia z Iraku“. Autorka sa v ňom venuje dvom témam, v prvom odseku sa venuje hodnoteniu momentálnej bezpečnostnej situácii v Iraku. V druhej časti hodnotí dopad Irackej vojny...

Kalendár

05.10.2010 - 05.10.2010 Marketing that sells 2010

22.09.2010 - 22.09.2010 New Vision in Human Resources 2010

15.09.2010 - 15.09.2010 Mladí v pohybe

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2010 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.