Hlavná stránkaPodnikanie a prácaKomisia vyzýva k tretej priemyselnej revolúcii

Komisia vyzýva k tretej priemyselnej revolúcii

(EN) (FR)
Fabrika (TASR)

(09.05.2012)

Európska komisia pripravuje plán pre rast a vyzýva k novej priemyselnej revolúcii. Impulz by mohol pochádzať z automobilového a vesmírneho sektora či z oblasti nerastných surovín.

Voliči vo Francúzsku a Grécku počas víkendu hlasovali proti tlaku na úsporné opatrenia. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy včera oznámil, že 23. mája sa lídri EÚ stretnú v Bruseli, aby rokovali o agende pre rast.

Na neformálnej večeri pripravia podklady pre júnový Summit Označenie „summit“ sa vzťahuje na zasadania Európskej rady, ktoré sa konajú minimálne raz za pol roka, spravidla však štyrikrát ročne.viac na www.EuropskaUnia.sk » keď najvyšší predstavitelia členských štátov príjmu formálne rozhodnutia týkajúce sa rastu a rozpočtovej konsolidácie.

„Debaty na tému konsolidácia verzus rast sú falošnými debatami. V súčasnej ekonomickej situácii, keď máme nízky hospodársky rast a vysokú zadlženosť, nemáme inú šancu. Musíme sa zaoberať oboma záležitosťami naraz," uviedol komisár pre menové záležitosti Olli Rehn Komisár pre rozširovanie (2004 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso Predseda Európskej komisie (2004-2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »uviedol, že každý z členských štátov by mal predstaviť svoj vlastný plán pre rast, ale osobitný dokument vypracuje aj exekutíva.

Priestor pre manévrovanie je však neistý. Komisia navrhuje posilnenie kapitálu Európskej investičnej banky, ktorá financuje projekty na budovanie infraštruktúry, o 10 miliárd eur. To by jej úverovú kapacitu zvýšilo o 60 miliárd eur a celkový investičný dosah, spolu so súkromným financovaním, by bol 180 miliárd eur.

Exekutíva zároveň chce na podporu infraštruktúrnych projektov využívať projektové dlhopisy. Hoci plány nie sú žiadnou novinkou, v súčasnej konštelácii vidí šancu pre ich realizáciu. Aj novozvolený francúzsky prezident François Hollande vyzýva k väčšej koncentrácii na rast ako na úspory.

Komisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za dopravu (2008-2009), nahradil Franca Frattiniho.viac na www.EuropskaUnia.sk »počas svojho vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil, že škrty nestačia a že treba Európu posunúť ku tretej priemyselnej revolúcii. Nový impulz by podľa neho mohol pochádzať z automobilového a vesmírneho sektora či oblasti nerastných surovín.

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235