Hlavná stránkaPodnikanie a prácaFitch prvýkrát od roku 2003 zvýšila grécky rating

Fitch prvýkrát od roku 2003 zvýšila grécky rating

Zdroj: TASR/AP

(14.03.2012)

Grécko už nie je v čiastočnej platobnej neschopnosti avšak pomalé reformy, politická neistota a recesia, môžu krajinu doviesť späť k bankrotu. Tvrdí to ratingová agentúra Fitch, ktorá Aténam zvýšila rating prvýkrát od roku 2003.

Fitch Grécku pridelila hodnotenie B-. Hoci ide stále o vysoko špekulatívne investičné pásmo, ide o prvú poprednú ratingovú agentúru, ktorá rating krajiny zvýšila z čiastočnej platobnej neschopnosti alebo selektívneho bankrotu.

Reaguje tak na uzavretie rokovaní o druhom záchrannom balíku, ktorého súčasťou je odpustenie časti dlhu na úrovni 100 miliárd eur. Dlh by tak mal do roku 2020 klesnúť zo súčasných 160 % HDP na menej ako 120 %. Stále pôjde o vysokú úroveň, no medzinárodní veritelia ju považujú za udržateľnú.

Ide pritom o prvé zvýšenie hodnotenia krajiny od roku 2009, keď prepukla dlhová kríza. V prípade agentúry Fitch je to prvé zlepšenie gréckeho ratingu od roku 2003.

„Agentúra stále berie do úvahy významné a reálne riziko spojené s vysokým dlhom aj napriek jeho reštrukturalizácii a vážne hospodárske výzvy, ktorým Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »čelí,“ uvádza Fitch v stanovisku.

Krajina zatiaľ dosahovala len veľmi slabé výsledky pri plnení podmienok medzinárodných veriteľov. Nenaplnila ciele od privatizácie po znižovanie administratívnej záťaže. Aj implementáciu reforiem v rámci nového záchranného balíka Fitch považuje za veľmi náročnú.

„Okrem toho, z krátkodobého hľadiska, prospekt parlamentných volieb a neistota spojená so zložením vlády a jej zaviazanosťou voči programu od EÚ a MMF tiež predstavuje významné riziko,“ dodala agentúra.

Tri hlavné ratingové spoločnosti opakovane znižovali grécky rating, kým nedosiahol čiastočnú platobnú neschopnosť po uzavretí dohody o účasti privátneho sektora. Hodnotenie Fitch má stabilný výhľad, čo znamená, že jeho zmenu v blízkom čase nechystá. Zlepšenie avizovali už aj Standard & Poor's a Moody's.

Podľa dôverného dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, grécky dlh v roku 2020 klesne na 116,5 % HDP a v roku 2030 dosiahne 88 % HDP. Ak však Atény budú odďaľovať reformy a recesia bude horšia ako sa očakáva, pôjde o 145 % HDP v roku 2020.

„Zásadné riziko je v dodržiavaní záväzkov. Všetci deklarovali, že ak Grécko splní, k čomu sa zaviazalo, a ak vonkajšie podmienky nebudú horšie ako sa dnes zdá, že budú, tak potom by to mohlo fungovať," potvrdil pretrvávajúce riziká aj slovenský minister Ivan Mikloš. .

(EurActiv/TASR/Reuters)

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Kalendár

19.10.2015 - 19.10.2015 Digitálna gramotnosť a trh práce

07.10.2015 - 07.10.2015 Marketing that Sells 2015

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235