Hlavná stránkaPodnikanie a prácaFitch prvýkrát od roku 2003 zvýšila grécky rating

Fitch prvýkrát od roku 2003 zvýšila grécky rating

Zdroj: TASR/AP

(14.03.2012)

Grécko už nie je v čiastočnej platobnej neschopnosti avšak pomalé reformy, politická neistota a recesia, môžu krajinu doviesť späť k bankrotu. Tvrdí to ratingová agentúra Fitch, ktorá Aténam zvýšila rating prvýkrát od roku 2003.

Fitch Grécku pridelila hodnotenie B-. Hoci ide stále o vysoko špekulatívne investičné pásmo, ide o prvú poprednú ratingovú agentúru, ktorá rating krajiny zvýšila z čiastočnej platobnej neschopnosti alebo selektívneho bankrotu.

Reaguje tak na uzavretie rokovaní o druhom záchrannom balíku, ktorého súčasťou je odpustenie časti dlhu na úrovni 100 miliárd eur. Dlh by tak mal do roku 2020 klesnúť zo súčasných 160 % HDP na menej ako 120 %. Stále pôjde o vysokú úroveň, no medzinárodní veritelia ju považujú za udržateľnú.

Ide pritom o prvé zvýšenie hodnotenia krajiny od roku 2009, keď prepukla dlhová kríza. V prípade agentúry Fitch je to prvé zlepšenie gréckeho ratingu od roku 2003.

„Agentúra stále berie do úvahy významné a reálne riziko spojené s vysokým dlhom aj napriek jeho reštrukturalizácii a vážne hospodárske výzvy, ktorým Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »čelí,“ uvádza Fitch v stanovisku.

Krajina zatiaľ dosahovala len veľmi slabé výsledky pri plnení podmienok medzinárodných veriteľov. Nenaplnila ciele od privatizácie po znižovanie administratívnej záťaže. Aj implementáciu reforiem v rámci nového záchranného balíka Fitch považuje za veľmi náročnú.

„Okrem toho, z krátkodobého hľadiska, prospekt parlamentných volieb a neistota spojená so zložením vlády a jej zaviazanosťou voči programu od EÚ a MMF tiež predstavuje významné riziko,“ dodala agentúra.

Tri hlavné ratingové spoločnosti opakovane znižovali grécky rating, kým nedosiahol čiastočnú platobnú neschopnosť po uzavretí dohody o účasti privátneho sektora. Hodnotenie Fitch má stabilný výhľad, čo znamená, že jeho zmenu v blízkom čase nechystá. Zlepšenie avizovali už aj Standard & Poor's a Moody's.

Podľa dôverného dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, grécky dlh v roku 2020 klesne na 116,5 % HDP a v roku 2030 dosiahne 88 % HDP. Ak však Atény budú odďaľovať reformy a recesia bude horšia ako sa očakáva, pôjde o 145 % HDP v roku 2020.

„Zásadné riziko je v dodržiavaní záväzkov. Všetci deklarovali, že ak Grécko splní, k čomu sa zaviazalo, a ak vonkajšie podmienky nebudú horšie ako sa dnes zdá, že budú, tak potom by to mohlo fungovať," potvrdil pretrvávajúce riziká aj slovenský minister Ivan Mikloš. .

(EurActiv/TASR/Reuters)

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235