Hlavná stránkaPodnikanie a prácaEuroposlanci schválili rozsiahlu reguláciu derivátov

Europoslanci schválili rozsiahlu reguláciu derivátov

(EN)
Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

(30.03.2012)

Európsky parlament včera prijal nové pravidlá pre obchodovanie s mimoburzovými derivátmi (OTC). Cieľom je väčšia bezpečnosť a transparentnosť.

V snahe o obmedzenie rizika pri obchodovaní s mimoburzovými derivátmi OTC, klíring kontraktov prebehne cez centrálne zmluvné strany. Obchodovanie s inými derivátmi bude treba zaznamenávať v tzv. „obchodných schránkach“. Kontrolovať ich bude Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA).

Práve mimoburzové deriváty boli identifikované ako jedna z príčin trhovej nestability počas finančnej krízy v roku 2008. Skupina krajín G20 preto rozhodla, že so všetkými štandardizovanými kontraktmi by sa malo obchodovať na burzách alebo elektronických platformách a klíring by mal prebiehať centrálne, aby sa tak znížilo riziko zlyhania.

Úlohou ESMA je vypracovať pokyny pre aplikovanie nových pravidiel. Návrh by mala zverejniť v lete. Investori sa však obávajú, že implementácia si vyžaduje priveľa času a preto sa jej vymáhanie odsunie.

„Veľká časť regulácie si vyžaduje skoncipovanie technických štandárd. Avšak nie je priestor na ich skomentovanie. Budeme na tom musieť pracovať v lete,“ uviedol zástupca investorov, ktorý si neželal byť menovaný.

Šestobiliónový sektor mimoburzových derivátov hrá významnú rolu najmä v prípade nefinančných spoločností, ktoré využívajú dlhodobé menové deriváty ako ochranu pred cenovou fluktuáciou produktov, ktoré nakupujú a predávajú v zahraničí.

Nová legislatíva tiež posilňuje požiadavky na transparentnosť, manažment klíringových spoločností, vrátane kapitálových rezerv na obranu proti nesolventnosti. Obchodníci a investori môžu za porušenie pravidiel dostať pokuty.

Balík po schválení v Parlamente musia ešte odobriť ministri EÚ. Technickými odporúčaniami ESMA sa bude zaoberať Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »a rozhodnutie by mala prijať v septembri.

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235