Hlavná stránkaPodnikanie a prácaEurozóna pripravuje 100-miliardovú pomoc pre španielske banky

Eurozóna pripravuje 100-miliardovú pomoc pre španielske banky

(EN)
Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

(11.06.2012)

Španielska vláda v spolupráci s európskymi partnermi pripravuje plán na podporu bankového sektora, ktorý by mal dosiahnuť 100 miliárd eur. Španielov to však neteší.

Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »týždne odmietalo informácie, že na rekapitalizáciu svojich bánk, ktoré sa stále nespamätali zo spľasnutia realitnej bubliny, bude potrebovať externú pomoc. Ministri financií eurozóny však cez víkend rozhodli o poskytnutí 100-miliardovej podpory pre španielsky fond na záchranu bánk. Ako pre agentúru Reuters uviedol nemenovaný účastník rokovaní, premiér Mariano Rajoy bol dotlačený, aby o pomoc požiadal, pre obavy zvyšku, že môže dôjsť k oveľa väčšej katastrofe.

Plán na podporu bánk potvrdil aj minister hospodárstva Luis de Guidos, ktorý to oznámil po viac ako dvojhodinovej telekonferencii s ostatnými ministrami financií eurozóny. „Španielska vláda má v úmysle požiadať o európsku finančnú pomoc na rekapitalizáciu bánk. Táto pomoc je nevyhnutná,“ vysvetlil minister.

Predseda španielskej vlády vyhlásil, že vďaka reformám krajina nemusela požiadať o plný záchranný balík ako v prípade Írska, Portugalska či Grécka. O pomoc bankám síce požiada štát, pretože záchranné fondy priamu pomoc bankám neumožňujú, kontrole budú podliehať účtovné knihy finančných inštitúcií.

Španielov však vonkajšia pomoc nenadchla a na rozdiel od premiéra ju nepovažujú za triumf. Za nevhodné označili aj to, že napriek ťažkému stavu krajiny Rajoy odišiel na futbalový zápas Majstrovstiev Európy medzi Španielskom a Talianskom.

Pomoc eurozóny síce krajine pomôže lacnejšie rekapitalizovať banky, avšak pozícia štátu na finančných trhoch sa paradoxne môže zhoršiť, keďže o pomoc musí žiadať vláda a nie priamo banky.

Reakcie odborníkov sú zmiešané. Hlavný ekonóm Unicredit banky Erik Nielsen pre Reuters povedal, že keď dôjde k rekapitalizácii bánk, Španielsko v podstate vyrieši všetky tri svoje kľúčové slabosti – banky, regióny a štrukturálne nedokonalosti.

Karl Whelan z Univerzity College v Dubline však upozornil, že náklady na rekapitalizáciu nesolventných bánk a stratové akvizície solventných bánk budú musieť znášať Španieli. „Preto víkendová dohoda môže skončiť tým, že Španielsko stratí prístup na finančné trhy.“

Krajine sa už podarilo zabezpečiť 58 % celkových refinančných potrieb na tento rok. Veľká časť z 82,5-miliardového dlhu splatného do konca roka spadá na október. „Sme blízko k špekulatívnemu neinvestičnému pásmu a aj tam skončíme,“ povedal podľa Reuters hlavný ekonóm Intermoney v Madride José Carlos Diez.

Španielsku neoficiálnu žiadosť o pomoc však uvítali napríklad USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré stav eurozóny značne znepokojoval. „Ide o dôležité opatrenie, ktoré uzdraví španielsku ekonomiku, a tiež o konkrétne kroky na ceste k finančnej únii, ktorá prispeje k väčšej odolnosti eurozóny,“ uviedol minister financií Timothy Geithner.

(EurActiv/Reuters)

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235