Hlavná stránkaPodnikanie a prácaCyprus možno požiada o pomoc Rusko alebo Čínu

Cyprus možno požiada o pomoc Rusko alebo Čínu

(EN) (FR)
Vlajka Cyprus, Európska komisia

(15.06.2012)

Cyprus si potrebuje núdzovo požičať 4 miliardy eur. Nespolieha sa len na eurozónu, v hre je aj pôžička od Ruska alebo Číny.

Cyprus Cyprus je ostrovný štát rozdelený od roku 1974 na dve časti – tureckú a grécku. Doterajšie pokusy (v minulosti predovšetkým OSN, dnes najmä EÚ) o jeho zjednotenie stroskotali.viac na www.EuropskaUnia.sk »hľadá riešenie svojej zložitej finančnej situácie. Ostrovný štát je na vážkach, odkedy výbuch vyradil jeho najväčšiu elektráreň. Cyperské banky sú okrem toho vo veľkej miere vystavené voči gréckym.

Agentúra Moody’s krajine tento týždeň zhoršila rating z Ba1 na Ba3. Poukázala na riziko spojené s možným odchodom Grécka z eurozóny a na zlú fiškálnu pozíciu ostrovného štátu.

Médiá priniesli správu, že vláda plánuje požiadať o pôžičku Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »alebo Čínu. Štátny tajomník ministerstva pre európske záležitosti Andreas Mavroyiannis tieto informácie nepoprel. „Všetko je na stole. Môže ísť o kombináciu bilaterálnych a európskych peňazí. Neviem, či pôjde o Rusko alebo Čínu,“ vysvetlil.

Väčšina cyperských médií odhaduje, že bilaterálna pôžička pôjde z Ruska. Rusko je dôležitým obchodným partnerom ostrova a pomohlo mu už minulý rok. Moskva Nikózii požičala 2,5 miliardy eur s úrokom 4,5 % a splatnosťou 4,5 roka.

Mavroyiannis pripustil, že krajina bude v najbližších týždňoch potrebovať 1,8 miliardy eur na rekapitalizáciu Cyprus Popular Bank. Podporu však potrebujú aj ďalšie banky. Ako ďalej vysvetlil, ak sa krajina rozhodne požiadať o pomoc eurozónu, tak požiada o vyššiu sumu, aby sa zabezpečila na dlhší čas.

„Hovoríme o sume maximálne 3 alebo 4 miliardy eur,“ dodal. Cyperský hrubý domáci produkt pritom dosahuje menej ako 19 miliárd eur. Veľvyslanec pri EÚ Kornelios Korneliu minulý týždeň vyhlásil, že Cyprus počká na vývoj spojený so Španielskom. Ministri financií Madridu cez víkend prisľúbili pomoc na rekapitalizáciu bánk.

Amadeu Altafaj, hovorca komisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna, pre EurActiv uviedol, že Cyprus nepredložil žiadnu žiadosť o finančnú podporu a že exekutíva nemá žiadne indikácie o tom, že by k tomu mohlo dôjsť v bezprostrednej budúcnosti.

Snaha o čo najlepšie podmienky

„Ak nakoniec požiadame, a zatiaľ nie je dané, že tak aj urobíme, keďže sú aj ďalšie možnosti, budeme sa snažiť získať čo najlepšie podmienky pre našu ekonomiku,“ vyhlásil guvernér národnej banky Panicos Demetriades.

Cyprus je veľmi obozretný vzhľadom na prípadné podmienky spojené s pomocou od eurozóny. Hlavnou obavou vlády je, že by musela zdvihnúť 10-percentnú korporátnu daň. Okrem toho by musela počítať s programom tvrdých škrtov.

Od 1. júla Cyprus preberie mandát predsedníckej krajiny EÚ. Podľa veľvyslanca Korneliua však prípadná žiadosť o pomoc na polročné Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »vplyv mať nebude.

SPONZORI

Centire

Reklama

PARTNERI

AmCham Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235