Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťZmierenie na Ukrajine?

Zmierenie na Ukrajine?

(07.10.2008)

Blok Júlie Tymošenkovej schválil dokument, v ktorom sa vyslovil za zachovanie vládnej koalície. Obnovenie vlády teraz závisí od rozhodnutia prezidenta Viktora Juščenka, ktorý stojí na čele druhej z koaličných strán.

„Aby sa Naša Ukrajina Ukrajina je postkomunistická krajina, ktorá sa odčlenila od Sovietskeho zväzu v roku 1991.viac na www.EuropskaUnia.sk »– Ľudová sebaobrana úplne navrátila do demokratickej koalície, potrebuje pre to jednu vec, a to výkonný príkaz prezidenta Juščenka,“ konštatuje vo svojom stanovisku Blok Júlie Tymošenkovej. Premiérkina strana včera (6.10.) podpísala protokol, ktorým sa prihlásila k vládne, ktorá sa v ostatných dňoch rozpadla pre spor medzi koaličnými lídrami. Premiérka a jej prívrženci sa zhodli, že vnútorná politická kríza krajinu ochromuje, pričom  predčasné voľby nie sú riešením.

Obnovenie oranžovej vládnej koalície si želá aj väčšina členov strany Naša Ukrajina – Ľudová sebaobrana. Viktor Juščenko, ktorý je hlavou politického zoskupenia a súčasne ukrajinským prezidentom, je však rezervovanejší. V nedeľu oznámil, že ak nedôjde k dojednaniu novej koaličnej dohody do dnes (7.10.), začne vyjednávania o predčasných voľbách. Ruská agentúra RIA Novosti cituje jeho slová: „Dávam [čas] do 7. októbra všetkým, ktorí prispeli k cudzoložstvu, ale aj tým, ktorí zostali komunikovať ako zodpovední politici, aby ponúkli spoločnosti cestu z mŕtveho bodu.“ Vzápätí pripomenul, že jednou z jeho právomocí je aj rozpustenie parlamentu. Prezident je ochotný akceptovať akúkoľvek fungujúcu koalíciu a premiéra, ktorý z nej vzíde.

Spor medzi Tymošenkovou a Juščenkom začal po konflikte v Gruzínsku. Prezident obvinil premiérku, že svojim mlčaním nahrávala ruskej strane, čím sledovala získavanie si priazne ruského obyvateľstva a hlasy ruských voličov pre prezidentské voľby v roku 2010. Napätie sa vystupňovalo po tom, čo v septembri Blok Júlie Tymošenkovej s podporou proruskej opozičnej Strany regiónov hlasoval v parlamente za návrhy zákonov, ktorými sa okliešťujú právomoci prezidenta a zjednodušuje sa procedúra jeho odvolania (impeachmentu).

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235