Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťZmierenie na Ukrajine?

Zmierenie na Ukrajine?

(07.10.2008)

Blok Júlie Tymošenkovej schválil dokument, v ktorom sa vyslovil za zachovanie vládnej koalície. Obnovenie vlády teraz závisí od rozhodnutia prezidenta Viktora Juščenka, ktorý stojí na čele druhej z koaličných strán.

„Aby sa Naša Ukrajina Ukrajina je postkomunistická krajina, ktorá sa odčlenila od Sovietskeho zväzu v roku 1991.viac na www.EuropskaUnia.sk »– Ľudová sebaobrana úplne navrátila do demokratickej koalície, potrebuje pre to jednu vec, a to výkonný príkaz prezidenta Juščenka,“ konštatuje vo svojom stanovisku Blok Júlie Tymošenkovej. Premiérkina strana včera (6.10.) podpísala protokol, ktorým sa prihlásila k vládne, ktorá sa v ostatných dňoch rozpadla pre spor medzi koaličnými lídrami. Premiérka a jej prívrženci sa zhodli, že vnútorná politická kríza krajinu ochromuje, pričom  predčasné voľby nie sú riešením.

Obnovenie oranžovej vládnej koalície si želá aj väčšina členov strany Naša Ukrajina – Ľudová sebaobrana. Viktor Juščenko, ktorý je hlavou politického zoskupenia a súčasne ukrajinským prezidentom, je však rezervovanejší. V nedeľu oznámil, že ak nedôjde k dojednaniu novej koaličnej dohody do dnes (7.10.), začne vyjednávania o predčasných voľbách. Ruská agentúra RIA Novosti cituje jeho slová: „Dávam [čas] do 7. októbra všetkým, ktorí prispeli k cudzoložstvu, ale aj tým, ktorí zostali komunikovať ako zodpovední politici, aby ponúkli spoločnosti cestu z mŕtveho bodu.“ Vzápätí pripomenul, že jednou z jeho právomocí je aj rozpustenie parlamentu. Prezident je ochotný akceptovať akúkoľvek fungujúcu koalíciu a premiéra, ktorý z nej vzíde.

Spor medzi Tymošenkovou a Juščenkom začal po konflikte v Gruzínsku. Prezident obvinil premiérku, že svojim mlčaním nahrávala ruskej strane, čím sledovala získavanie si priazne ruského obyvateľstva a hlasy ruských voličov pre prezidentské voľby v roku 2010. Napätie sa vystupňovalo po tom, čo v septembri Blok Júlie Tymošenkovej s podporou proruskej opozičnej Strany regiónov hlasoval v parlamente za návrhy zákonov, ktorými sa okliešťujú právomoci prezidenta a zjednodušuje sa procedúra jeho odvolania (impeachmentu).

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235