Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťUkrajina prežíva kritický týždeň

Ukrajina prežíva kritický týždeň

(18.09.2008)

Nielenže sa vládna koalícia na Ukrajine rozpadla, krymský samosprávny parlament včera schválil rezolúciu, v ktorej vyzval Kyjev na uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházka. Posledné udalosti vyvolávajú obavy o rozširovanie ruského separatizmu.

Parlament krymskej autonómnej oblasti na Ukrajine schválil v stredu rezolúciu, v ktorej vyzval Kyjev na uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházka. Ako upozorňuje Financial Times, ide skôr o symbolické gesto, ktoré je odpoveďou na udalosti z posledných dní:

  • Oranžová koalícia prezidenta Viktora Juščenka a premiérky Júlie Tymošenkovej sa v utorok (16.9.) rozpadla a zvyšuje sa pravdepodobnosť vypísania predčasných volieb v prípade, ak by premiérka vytvorila novú vládu s proruskou Stranou regiónov.
  • Súčasné rozloženie síl v národnom parlamente neumožňuje zaujať k otázke uznania nezávislosti Južného Osetska a Abcházka žiadne stanovisko.

Akokoľvek, rezolúcia krymského samosprávneho parlamentu vyvoláva obavy o rozšírenie sa ruského separatizmu z gruzínskych odštiepeneckých regiónov aj na Ukrajinu. Ak by sa tak udialo, mohlo by to nielen prehĺbiť súčasnú vnútropolitickú krízu a rozkol medzi prezidentom a premiérkou, ale ohroziť aj prozápadné smerovanie krajiny ako také.

Súčasný spor, po ktorom nasledovalo desať dní rokovaní, ktoré vyústili do rozpadu koalície a zvyšovania šancí pre novú vládu Tymošenkovej s pro-ruským opozičným lídrom, Viktorom Janukovyčom, vypukol ako nepriamy  dôsledok vojenského konfliktu medzi Ruskom a Gruzínskom. Prezident Juščenko obvinil premiérku Tymošenkovú, že svojim mlčaním a nevydaním stanoviska nahrávala Kremľu a súčasne tak usilovala o zisk hlasov ruských voličov pre prezidentské voľby v roku 2010, v ktorých bude zrejme kandidovať (Otvorí externý link v novom okneEurActiv 04/09/08).

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235