Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťUkrajina prežíva kritický týždeň

Ukrajina prežíva kritický týždeň

(18.09.2008)

Nielenže sa vládna koalícia na Ukrajine rozpadla, krymský samosprávny parlament včera schválil rezolúciu, v ktorej vyzval Kyjev na uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházka. Posledné udalosti vyvolávajú obavy o rozširovanie ruského separatizmu.

Parlament krymskej autonómnej oblasti na Ukrajine schválil v stredu rezolúciu, v ktorej vyzval Kyjev na uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházka. Ako upozorňuje Financial Times, ide skôr o symbolické gesto, ktoré je odpoveďou na udalosti z posledných dní:

  • Oranžová koalícia prezidenta Viktora Juščenka a premiérky Júlie Tymošenkovej sa v utorok (16.9.) rozpadla a zvyšuje sa pravdepodobnosť vypísania predčasných volieb v prípade, ak by premiérka vytvorila novú vládu s proruskou Stranou regiónov.
  • Súčasné rozloženie síl v národnom parlamente neumožňuje zaujať k otázke uznania nezávislosti Južného Osetska a Abcházka žiadne stanovisko.

Akokoľvek, rezolúcia krymského samosprávneho parlamentu vyvoláva obavy o rozšírenie sa ruského separatizmu z gruzínskych odštiepeneckých regiónov aj na Ukrajinu. Ak by sa tak udialo, mohlo by to nielen prehĺbiť súčasnú vnútropolitickú krízu a rozkol medzi prezidentom a premiérkou, ale ohroziť aj prozápadné smerovanie krajiny ako také.

Súčasný spor, po ktorom nasledovalo desať dní rokovaní, ktoré vyústili do rozpadu koalície a zvyšovania šancí pre novú vládu Tymošenkovej s pro-ruským opozičným lídrom, Viktorom Janukovyčom, vypukol ako nepriamy  dôsledok vojenského konfliktu medzi Ruskom a Gruzínskom. Prezident Juščenko obvinil premiérku Tymošenkovú, že svojim mlčaním a nevydaním stanoviska nahrávala Kremľu a súčasne tak usilovala o zisk hlasov ruských voličov pre prezidentské voľby v roku 2010, v ktorých bude zrejme kandidovať (Otvorí externý link v novom okneEurActiv 04/09/08).

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

03.12.2015 - 03.12.2015 Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci

27.11.2015 - 27.11.2015 Rada pre zahraničné veci

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235