Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťUkrajina odložila summit, na ktorý nikto nechcel prísť

Ukrajina odložila summit, na ktorý nikto nechcel prísť

zdroj: TASR/AP

(09.05.2012)

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa rozhodol radšej predísť hanbe, a preto včera odložil blížiaci sa summit európskych lídrov v Jalte. Urobil tak po tom, ako 14 z 20 pozvaných lídrov odmietlo účasť.

Summit Označenie „summit“ sa vzťahuje na zasadania Európskej rady, ktoré sa konajú minimálne raz za pol roka, spravidla však štyrikrát ročne.viac na www.EuropskaUnia.sk »sa mal uskutočniť 11-12 mája v Jalte, kde si vo februári 1945 víťazi druhej svetovej vojny Roosevelt, Churchill a Stalin rozdelili sféry vplyvu.

Ako prví odmietli svoju účasť prezidenti Nemecka, Česka, Slovinska a Rakúska. K nim sa postupne pridali ďalší. Janukovyč včera summit odložil po tom, ako sa neúčasť lídrov vyšplhala na číslo 14.

Na bojkot svojej krajiny vyzvala minulý štvrtok medzinárodné spoločenstvo Júlia Tymošenková listom z väzenia, kde si odpykáva 7 ročný trest. „Ukrajinský ľud nemôže bojovať proti vláde osamotený,“ napísala v liste.

Podľa Európskej únie je uväznenie líderky ukrajinskej opozície politicky motivované. Únia navyše obviňuje Kyjev, že Tymošenková je vo väzení týraná.

Bývalá ukrajinská premiérka sa včera rozhodla po zrušení summitu ukončiť svoju 19 dňovú protestnú hladovku.

Na summit sa však chystali napríklad slovenský prezident Ivan Gašparovič, alebo poľský prezident Bronislaw Komorowski.

„Prezident Komorowski plánoval ísť do Jalty vyzvať prezidenta Janukovyča k zmenám v ukrajinských zákonoch tak, aby by nebolo možné niekoho odsúdiť za politickú činnosť podľa trestného práva,“ vyhlásila jeho hovorkyňa Joanna Trzaska-Wieczorek.

Bojkot summitu a jeho odloženie odzrkadľuje rastúcu izoláciu Janukovyčovej vlády. Tú môže potvrdiť aj blížiaci sa európsky futbalový šampionát, ktorý Ukrajina Ukrajina je postkomunistická krajina, ktorá sa odčlenila od Sovietskeho zväzu v roku 1991.viac na www.EuropskaUnia.sk »organizuje spolu s Poľskom. Účasť na šampionáte už odmietli nemecká kancelárka Angela Merkelová a všetci eurokomisári.

Kyjev obviňuje Berlín z praktík „studenej vojny“. „Nechce sa nám veriť, že nemeckí predstavitelia zvažujú opäť zaviesť metódy z čias studenej vojny,“ vyhlásil hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Vološyn.

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235