Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťNapätie medzi Kóreami rastie

Napätie medzi Kóreami rastie

foto: Severná Kórea podnikla 23. novembra 2010  delostrelecký útok na juhokórejský ostrov Jonpjong v blízkosti spoločných hraníc pri západnom pobreží Kórejského polostrova. zdroj: TASR/AP

(25.11.2010)

Dva dni po incidente medzi Severnou a Južnou Kóreou neutícha napätie. Kým Južná Kórea plánuje posilniť vojenskú prítomnosť na sporných ostrovoch v Žltom mori, Severná Kórea sľubuje „tvrdú odvetu“ za akúkoľvek „ďalšiu provokáciu“.

K prestrelke, ktorá si na juhokórejskej strane vyžiadala štyri obete- dvoch vojakov a dvoch civilistov- došlo v utorok ráno (23. november) na ostrove Jeonpjeong, ktorý sa nachádza len približne desať kilometrov od sporných hraníc medzi oboma Kóreami. K ich určeniu totiž došlo tesne po vojnovom konflikte na kórejskom polostrove v roku 1953 bez súhlasu Severnej Kórei.

Podľa správ tamojšieho ministerstva obrany vypálila Severná Kórea v priebehu hodiny viac ako 170 striel, z ktorých 90 zasiahlo ostrov a poškodilo na ňom 21 budov. Južná Kórea začala podľa informácií páliť 13 minút po začiatku celého incidentu, uvádza Wall Street Journal. V tom čase na hraničnom ostrove prebiehal výcvik juhokórejskej armádnej jednotky.

Obe strany hovoria o odvete   

 zdroj: TASR/AP

Severná Kórea následne v reakcii pohrozila, že „ak budú juhokórejskí vojnoví štváči pokračovať v ľahkomyseľných vojenských provokáciách, krajina bez zaváhania zaháji druhú a tretiu silnú fyzickú odvetu,“ uvádza britský Guardian.

Podobne silné reakcie si incident, ktorý je považovaný za najzávažnejší od ukončenia vojny medzi oboma krajinami v roku 1953, vyžiadal aj v Južnej Kórei. Viacerí politickí predstavitelia kritizovali slabú reakciu tamojšieho prezidenta Lee Mjong- baka, ktorý prisľúbil, že prípade opakovania útoku tvrdo zakročí. Podľa kritikov však vydal podobné prehlásenie už v marci tohto roku, kedy došlo k potopeniu juhokórejskej lode v Žltom mori blízko pri severokórejských hraniciach. Zahynulo vtedy 46 ľudí.

V prvej reakcii na tohto týždňový útok zastavila juhokórejská vláda dodávky humanitárnej pomoci do Severnej Kórei, vrátane 7000 ton cementu a liekov v hodnote 500 tisíc dolárov, píše Wall Street Journal. Najnovšie zároveň plánuje posilniť svoju vojenskú prítomnosť na sporných hraničných ostrovoch a na nedeľu je naplánované spoločné námorné cvičenie so Spojenými štátmi.

Americký prezident Barack Obama totiž vo svojej reakcii krátko po incidente zdôraznil podporu Južnej Kórei a do Žltého mora v súčasnosti smeruje americká bojová loď, ktorá má Pchjongjang odradiť od ďalších vojenských zásahov. Ide o USS George Washington so 75 stíhačkami na palube, čo pravdepodobne vyvolá kritiku Číny, ktorá prítomnosť amerických vojnových lodí v Žltom mori už dávnejšie odsúdila a ohradila sa proti nim.

Reakcia Číny

 zdroj: TASR/AP

V prvej reakcii na incident čínsky premiér Wen Ťia-pao povedal, že situácia medzi oboma krajinami je „pochmúrna a komplikovaná“. Zároveň dodal, že „Čína je pevne rozhodnutá udržať na kórejskom polostrove mier a je proti akýmkoľvek provokatívnym vojenským činom,“ cituje BBC.

Čína Čína je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovéviac na www.EuropskaUnia.sk »je pritom jedným z najbližších spojencov Severnej Kórei a mnohí krajinu preto vnímajú ako kľúčovú pri rokovaniach týkajúcich sa jeho západného suseda. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí P.J. Crowley priamo povedal, že „Čína má na Severnú Kóreu vplyv a my dúfame a očakávame, že ho použije“, cituje Guardian.

Čína zároveň podľa očakávaní uviedla, že chystané nedeľné cvičenie nepodporuje, keďže len vyhrotí celú situáciu. Čínsky premiér pritom opäť vyzval k rokovaniam o jadrovom programe so Severnou Kóreou, ktorá s týmto krokom vyjadrila súhlas. Južná Kórea, Spojené štáty a Japonsko sa však vyjadrili, že rokovania by nemali začať, kým Severná Kórea nepozastaví svoje práce na obohacovaní uránu a neospravedlní sa za torpédovanie juhokórejskej lode, kde odmieta priznať vinu, cituje Financial Times.

Čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie- čchi zároveň odvolal svoju návštevu v Južnej Kórei.

Postoje

Krátko po incidente vydala šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton prehlásenie, v ktorom píše: „Som hlboko znepokojená dnešnými udalosťami na kórejskom polostrove, ktoré si údajne vyžiadali obete medzi juhokórejským vojenským personálom a civilistami. Hlboko tento útok KĽDR odsudzujem. Žiadam severokórejské úrady, aby sa zdržali činov, ktorými riskujú ďalšiu eskaláciu a aby plne rešpektovali Dohodu o prímerí."

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP, KDH) uviedol: „Nejde o prvú podobnú situáciu vo vzťahoch týchto dvoch krajín. Teraz sa však hovorí o nervozite v Severnej Kórei, je tam odovzdávaná moc na nového vládcu, dokončujú svoju jadrovú zbraň. V tomto kontexte je to veľmi zlý signál pre bezpečnosť, najmä juhovýchodnej Ázie, čo môže prerásť aj do vážnejších súvislostí , uvidíme ako zareagujú veľkí hráči; najmä Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Čína. Od Číny sa očakáva taký umiernený postoj, i keď ideologicky by mali vo veľkej miere podporovať komunistickú Severnú Kóreu."

Dodal: „Európska únia už vyjadrila hlboké znepokojenie. Predpokladám, že bude prebiehať horúčkovitá diplomatická aktivita, ktorá by mala viesť k upokojeniu. Na druhej strane, nikto by sa nečudoval, keby Južná Kórea reciprokovala, keby odpovedala vojensky, ale to už by bolo veľmi nebezpečné pre stabilitu tejto časti sveta."

 

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235