Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťLíbya: Jednoznačnosť a odhodlanosť EÚ sa pomaly vytráca

Líbya: Jednoznačnosť a odhodlanosť EÚ sa pomaly vytráca

(EN)
Muammar Kaddáfí, TASR

(09.03.2011)

Veľvyslanci EÚ v Tripolise podporili návrhy režimu Muammara Kaddáfího vytvoriť nezávislú misiu na vyhodnotenie situácie priamo v krajine. Najvyšší predstavitelia EÚ pritom stále trvajú na odstúpení diktátora.

Médiám včera v Bruseli Agostino Miozzo z útvaru EÚ pre zahraničnú politiku prezradil, že Tripolis požiadal OSN o nezávislé vyšetrenie obvinení vládnuceho režimu z porušenia ľudských práv počas demonštrácií proti Kaddáfímu.

Okrem toho Miozzo uviedol, že osem veľvyslancov a chargé d´affaires z krajín EÚ, ktorí sú stále v Tripolise túto myšlienku podporili. Stále otvorené zastúpenie v krajine má Bulharsko Bulharsko muselo tesne pred koncom predvstupového procesu čeliť hrozbe odloženia vstupu do EÚ o rok v prípade, že nestihne implementovať požadované reformy.viac na www.EuropskaUnia.sk » Cyprus Cyprus je ostrovný štát rozdelený od roku 1974 na dve časti – tureckú a grécku. Doterajšie pokusy (v minulosti predovšetkým OSN, dnes najmä EÚ) o jeho zjednotenie stroskotali.viac na www.EuropskaUnia.sk » Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk » Holandsko Holandsko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Spolu s Belgickom a Luxemburskom vytvorilo ešte počas druhej svetovej vojny Benelux, ako regionálne ekonomické integračné zoskupenieviac na www.EuropskaUnia.sk » Maďarsko Maďarsko je jednou z nových členských krajín, do Európskej únie vstúpilo rovnako ako Slovensko v máji 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk » Malta Malta vstúpila do EÚ v máji 2004, nepatrí však do skupiny postkomunistických krajín. Modernú politickú nezávislosť získala až v roku 1964.viac na www.EuropskaUnia.sk » Rumunsko Rumunsko musí po vstupe do EÚ 1. januára 2007 splniť podmienky v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii a organizovanému zločinu, v opačnom prípade mu hrozia sankcie, vrátanie zadržania finančnej pomoci EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Taliansko Taliansko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Je členom skupiny G-8 a do eurozóny vstúpilo už pri jej vznikuviac na www.EuropskaUnia.sk »

Miozzo, bývalý taliansky diplomat, povedal, že sa stretol s Ahmedom Jarrodom, vedúcim oddelenia záležitostí EÚ na líbyjskom ministerstve zahraničia, ktorý ho uistil, že Líbya Líbya je súčasťou Európskej susedskej politiky.viac na www.EuropskaUnia.sk »ochráni zahraničné ambasády a umožní cudzincom opusti krajinu.

Podľa informácií od diplomatov v Tripolise, ktoré Miozzo interpretoval, nie je jednoznačne možné určiť, kto je za údajné porušovanie ľudských práv a násilie zodpovedný.

Michael Mann, hovorca vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashton Členka Európskej komiesie pre vonkajší obchod (2008-2009), nahradila na tomto poste Petra Mandelsona.viac na www.EuropskaUnia.sk » uviedol, že sa zvažuje možnosť poslať do severoafrickej krajiny misiu EÚ. Rozhodnutie by mohlo padnúť počas zajtrajšieho mimoriadneho stretnutia ministrov zahraničia, ktorí budú diskutovať o situácii v Líbyi.

Eufória opadáva?

Je ťažké rozhodnúť, či zjavná zmena tónu súvisí s faktom, že Kaddáfího režim posilňuje svoje pozície v hlavnom meste a v mnohých oblastiach zintenzívnil ofenzívu proti rebelom.

Mnohé médiá popisujú situáciu ako občiansku vojnu v rozdelenej krajine. Podľa agentúry Reuters sa zdá akoby sa eufória rebelov pod silnejúcimi útokmi tankov a lietadiel stlmila.

Vedenie rebelov dokonca oznámilo, že ak Kaddáfí do 72 hodín odstúpi, nebude žiadať jeho stíhanie pred súdom. Predtým protestujúci uviedli, že odmietli ponuku líbyjského vodcu rokovať o jeho vzdaní sa moci. Vláda ale tieto správy označila ako „úplný nezmysel“.

Londýn a Paríž boli hlavnými navrhovateľmi zavedenia bezletovej zóny nad Líbyou, čím chceli zabrániť leteckým útokom. Tento krok podporila aj Liga arabských štátov a ďalšie krajiny Perzského zálivu.

Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Čína Čína je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovéviac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, mali zatiaľ vlažný postoj voči ustanoveniu bezletovej zóny. Americká vláda zvažuje aj možnosť vojenského zásahu, ale takýto počin by musel mať medzinárodnú podporu.

Prehľad prijatých sankcií

Minulý týždeň EÚ odsúhlasila opatrenia obmedzujúce Kaddáfího režim, medzi inými kompletné zbrojné embargo, zmrazenie finančných aktív a uvalenie zákazu cestovať do štátov EÚ pre 26 popredných predstaviteľov režimu.

Včera sa krajiny dohodli na sprísnení sankcií a zmrazili účty aj piatim líbyjským finančným inštitúciám, vrátane centrálnej banky a Líbyjského investičnému úradu, ktorý dohliada na riadenie investičných aktivít Kaddáfího vlády a operuje s prostriedkami v hodnote asi 70 miliárd dolárov. Do platnosti by mali vstúpiť v piatok.

Kvôli americkým sankciám sa včera zastavilo aj obchodovanie s líbyjskou ropou na medzinárodných trhoch. Banky totiž prestali účtovať všetky dolárové transakcie s Líbyou. Jeden z obchodníkov pre agentúru Reuters uviedol: „Banky nechcú financovať systém v Líbyi, takže v tejto chvíli nik peniaze za ropu nedostáva...Je tu embargo na doláre smerujúce do a z Líbye.“

Paralýza obchodovania s touto vysoko kvalitnou surovinou môže podľa konzultačnej spoločnosti JBC ohroziť zisky európskych rafinérií: „Rafinérie sa veľmi spoliehajú vysoko kvalitnú ropu, aby mohli vyrábať dodatočné produkty a minimalizovať drahé spracovávanie."

Výpadok zasiahne predovšetkým francúzske a talianske firmy.

Nová tvár partnerstva

Komisia sa tiež včera rozhodla vyčleniť pre potreby úspešného demokratizačného procesu v severnej Afrike, teda aj v Líbyi, štyri miliardy eur. Z týchto peňažných prostriedkov takzvaného „Partnerstva pre demokraciu a zdieľanú prosperitu s južným Stredomorím“ by sa v rokoch 2011-2013 mali financovať projekty zamerané na dodržiavanie ľudských práv, demokratické reformy, boj proti korupcii, reformu súdnictva, zlepšenie stavu občianskej spoločnosti a posilnenie malých a stredných podnikov. Svoj návrh predloží na schválenie lídrom členských krajín, ktorí sa v piatok stretnú na mimoriadnom summite o Líbyi a severnej Afrike.

„Komisia navrhuje prijať jasný prístup založený na stimuloch,“ uviedol predseda Komisie José Manuel Barroso.

„Partneri, ktorí rýchlejšie prijmú politické a ekonomické reformy, môžu počítať s väčšou podporou z EÚ,“ dodal.

Uvažuje sa aj o zmene mandátu Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá bola pôvodne založená na pomoc východnej Európe po páde socializmu, čím by sa umožnilo poskytnúť regiónu Stredozemného mora jednu miliardu eur ročne.

Barroso vysvetlil, že EÚ sa snaží urobiť „kvalitatívny skok“ so „susedmi, ktorí sú ochotní a schopní pustiť sa do politickej a ekonomickej reformy.“

„Obavy zo zajtrajšieho neznáma by nás nemali odradiť od podpory dnešných zmien. Je to stretnutie s históriou, ktoré nesmieme zmeškať,“ zdôraznil význam aktuálnych udalostí.ä

Ďalšie kroky

  • 10. marec 2011: rokovanie Rady ministrov zahraničia o Líbyi
  • 11. marec 2011: mimoriadny Summit Označenie „summit“ sa vzťahuje na zasadania Európskej rady, ktoré sa konajú minimálne raz za pol roka, spravidla však štyrikrát ročne.viac na www.EuropskaUnia.sk »predstaviteľov vlád a štátov EÚ venovaný Líbyi a severnej Afrike. Na okraji summitu sa uskutoční aj stretnutie lídrov eurozóny.

 

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235