Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťIzrael protestuje proti konferencii Výboru OSN v EP

Izrael protestuje proti konferencii Výboru OSN v EP

(15.08.2007)

Koncom augusta sa má v priestoroch Európskeho parlamentu konať panelová konferencia Výboru OSN pre práva Palestínčanov. Izrael tvrdí, že bude protiizraelská.

Krátka správa

Vedúci diplomatickej misie Izraela pri Európskej únii zaslal oficiálny list predsedovi EP Hansovi-Gertovi Pötteringovi, v ktorom žiada aby EP panelovú konferenciu Výboru OSN nehostil.

Podľa hovorcu izraelského veľvyslanectva nie sú aktivity Výboru „v súlade s politikami EÚ“ pokiaľ ide blízkovýchdodný mierový proces.

Parlament odmietol žiadosť hostiť podobné podujatie v roku 2005, Taliansko Taliansko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Je členom skupiny G-8 a do eurozóny vstúpilo už pri jej vznikuviac na www.EuropskaUnia.sk »tak urobilo tento rok. Nakoniec sa tieto stretnutia Výboru konali v Katare a Južnej Afrike.

Izraelskí predstavitelia tvrdia, že aktivity Výboru OSN pre výkon nescudziteľných práv paletínskeho ľudu nijako neprispievajú k riešeniu situácie v regióne, sú zaujaté a vyslovene protiizraelské. Výbor má 22 členov a 26 pozorovateľov, pričom Cyprus Cyprus je ostrovný štát rozdelený od roku 1974 na dve časti – tureckú a grécku. Doterajšie pokusy (v minulosti predovšetkým OSN, dnes najmä EÚ) o jeho zjednotenie stroskotali.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Malta sú jediní členovia Únie, kotrí sú zároveň aj členmi Výboru. Izrael Izrael je súčasťou programu Euromed a Európskej susedskej politiky.viac na www.EuropskaUnia.sk »považuje Výbor za reminiscenciu relozúcie OSN z roku 1975, ktorá prirovnáva sionizmus k rasizmu.

Európsky parlament Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. 785 poslancov je volených každých 5 rokov voličmi vo všetkých členských štátoch Európskej únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »na sťažnosť Izraela reagoval odpoveďou, že len poskytuje svoje zariadenia pre usporiadanie konferencie, no priamo sa na jeho stretnutiach nezúčastňuje. 

Pötteringov hovorca pre AFP povedal, že rozhodnutie poskytnúť priestor pre stretnutie Výboru OSN prišlo od predsedov politických skupín v EP a nie od neho samotného.

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235