EÚ uvalila sankcie na vodcov prevratu v Guinei-Bissau

(3.5.2012)

Brusel 3. mája (TASR) - Diplomati Európskej únie (EÚ) rozhodli dnes o uvalení sankcií voči šiestim osobám v Guinei-Bissau, ktoré boli priamo zapojené do nedávneho vojenského prevratu v tejto africkej krajine.

"Dnešné opatrenia sú zamerané na vodcov vojenského prevratu v Guinei-Bissau. EÚ rezolútne odsudzuje túto udalosť a požaduje, aby bol okamžite nastolený predošlý ústavný poriadok," vyhlásila dnes v stanovisku pre médiá šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Reštriktívne opatrenia diplomatov EÚ sa týkajú zákazu vycestovania do priestoru únie a zmrazenia účtov v zahraničí pre šesticu guinejsko-bissauských občanov, ktorí boli podľa zdrojov EÚ priamo zodpovední za prípravu a organizovanie vojenského prevratu. Podľa stanoviska EÚ sú tieto osoby hrozbou pre mier, bezpečnosť a stabilitu západoafrickej krajiny.

Sankcie vstúpia do platnosti v piatok 4. apríla, keď budú zverejnené aj mená šiestich sankciovaných osôb.

Počas vojenského prevratu z 12. apríla tohto roku prebrali moc v krajine vojaci, ktorí počas prebiehajúcej predvolebnej prezidentskej kampane zosadili dočasného prezidenta Raymonda Pereiru a zatkli hlavného favorita volieb, bývalého premiéra Carlosa Gomesa Júniora. Pučisti ospravedlňovali prevrat tvrdením, že obaja zadržaní politici rokovali s Angolou o útoku na armádu Guiney-Bissau.

V prvej reakcii na ostrú kritiku medzinárodnej verejnosti vodcovia prevratu uzavreli vzdušný priestor nad krajinou ako aj morské prístavy a pohrozili, že budú odpovedať násilím na akékoľvek pokusy zvonku o zásah do vnútroštátnych záležitostí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

 

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235