Fiškálnu zmluvu chce podpísať 25 krajín
I. Radičová o téme Grécko na januárovom summite EÚ (TASR)
9. február 2012
protesilaos: External and internal factors of the Greek failure
euroletters: Eurostat: Eurozone debt actually decreasing
ukineurope: Britain belongs at the centre of where decisions are made
florianpantazi: EU’s Foreign Policy Assessed
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
| CZK | ![]() |
24.812 | ![]() |
| HUF | ![]() |
289.65 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.3274 | ![]() |
(26.08.2010)
Európska rada a zástupcovia Komisie včera potvrdili, že OSN Európskej únii priznala právo prednášať prejavy a vyjadrovať sa na Valnom zhromaždení OSN. Stalo sa tak pred zahájením 64. zasadnutia, ktoré sa začne 15. septembra v New Yorku.
Predíde sa tým podobným problémom, k akým nedávno došlo. Hoci je totiž EÚ najväčším poskytovateľom pomoci v povodňami zasiahnutom Pakistane, šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton sa na nedávnom špeciálnom stretnutí venovanom Pakistanu nemohla k danej záležitosti vyjadriť. Odkaz Únie nakoniec predniesol belgický minister zahraničných vecí Steven Vanacker, keďže Belgicko Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste Belgicka, Bruseli, sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » viac na www.EuropskaUnia.sk »je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ.
„Je to protokolárna záležitosť. Ešte sa to nepodarilo vyriešiť. Nevieme presne, čo dostaneme a ako to dostaneme, ani nevieme, kedy to dostaneme. Dúfame, že sa tak stane v nasledujúcich dňoch,“ povedal pre EurActiv ohľadne nových práv v OSN zdroj z Európskej rady, ktorej predsedá Herman Van Rompuy.
Celú záležitosť začal list Catherine Ashton Členka Európskej komiesie pre vonkajší obchod (2008-2009), nahradila na tomto poste Petra Mandelsona.viac na www.EuropskaUnia.sk »generálnemu tajomníkovi OSN Ban Ki-munovi. Tá ešte stále čaká na odpoveď a ďalšie podrobnosti preto nie sú známe, prezradil zdroj.
Doposiaľ mala Európska únia v OSN len pozorovateľský status. Po ratifikácii Lisabonskej zmluvy, ktorá vytvorila posty šéfa EÚ pre zahraničie a prezidenta EÚ, sa ale zvýšila naliehavosť zmeniť postavenie Únie v OSN.
Podľa poľského denníka Rzeczpospolita boli niektoré členské štáty EÚ ako Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk » či Veľká Británia Veľká Británia je zakladajúcim členom NATO, členom G-8, stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, členom EHS sa stala až v 70. rokoch.viac na www.EuropskaUnia.sk »zo začiatku proti, lebo sa obávali straty svojho vplyvu v Bezpečnostnej rade. Napokon však súhlasili s kompromisom, podľa ktorého bude mať šéfka európskej diplomacie Ashton právo vyjadrovať sa v mene EÚ pred Valným zhromaždením, nie však v Bezpečnostnej rade.
Žiadosť Európskej únie pravdepodobne spôsobí, že aj ostatné organizácie ako Arabská liga, Africká únia, či Asean ASEAN (Association of South-East Asian Nations) je medzivládna organizácia politickej, hospodárskej a kultúrnej kooperácie juhoázijských krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »budú žiadať podobné postavenie. Odpoveď, ktorú však dostanú, nie je ešte jasná, keďže OSN nechce veľmi otvárať Pandorinu skrinku s novými právami na prejav. 
I. Radičová o téme Grécko na januárovom summite EÚ (TASR)
Radovan Geist (30.01.2012)
Hlavnou postavou dnešného summitu bude Angela Merkel. Do akej miery však „vedie Európu“, a nakoľko len kľučkuje medzi vonkajšími a vnútornými tlakmi?
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.