Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťEurópa je zahľadená do seba

Európa je zahľadená do seba

Autor: Damon Wilson
AmeriCan Letters

(25.04.2012)

Európa potrebuje vnútornú reorganizáciu a novú zahraničnopolitickú víziu, tvrdí v rozhovore pre AmeriCan Letters Damon Wilson, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Národnej bezpečnostnej rade a súčasný výkonný viceprezident Medzinárodného bezpečnostného programu v Atlantickej komisii USA.

Damon Wilson považuje Európu napriek určitým limitom za najoddanejšieho a najschopnejšieho spojenca USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » Na druhej strane však hovorí, že Európa je v posledných rokoch viac zahľadená do seba a menej ochotná čeliť globálnym výzvam spolu s USA.

Dôsledkom je, že aj zopár posledných euroatlantistov v Spojených štátoch stráca argumenty na nové investície do vzťahov s Európou.

Aj nedávno vydaná obranná stratégia USA znie celkom jasne: Spojené štáty potrebujú obrátiť svoje ekonomické a bezpečnostné záujmy smerom k ázijsko-pacifickej oblasti. Wilson si myslí, že vzhľadom na vnútornú orientáciu Európy im nič iné ani neostáva.

Wilson považuje na jednej strane za pozitívum, že Európa už nie je vo Washingtone vnímaná ako bezpečnostná obava, zároveň však tvrdí, že „európsky prípad nie je uzavretý“ a USA by sa nemali od Európy oddelovať. „Spojené štáty majú stále úlohu pri kompletizácii Európy,“ myslí si.

Hráč, ktorý formuje globálnu bezpečnosť však musí vynaložiť podstatne väčšie investície, ako tie, ktoré dnes vynakladá Európa. „Európa sa jednoducho necíti dostatočne ohrozená externými udalosťami,“ vysvetľuje Wilson.

Podľa neho je teraz len na Európe, aby sa sama rozhodla, či chce byť súčasťou riešenia úplne nového zoskupenia výziev, akým v súčasnosti čelíme.

„Európa zúfalo potrebuje novú víziu, aby ostala relevantným globálnym hráčom,“ hovorí Wilson a dodáva že to sa nestane, kým sa Európa nezreorganizuje zvnútra.

Celý rozhovor si môžete prečítať Opens external link in new windowtu.

Reklama

PARTNERI

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

03.12.2015 - 03.12.2015 Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci

27.11.2015 - 27.11.2015 Rada pre zahraničné veci

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235