Hlavná stránkaZahraničie a bezpečnosťEurópa je zahľadená do seba

Európa je zahľadená do seba

Autor: Damon Wilson
AmeriCan Letters

(25.04.2012)

Európa potrebuje vnútornú reorganizáciu a novú zahraničnopolitickú víziu, tvrdí v rozhovore pre AmeriCan Letters Damon Wilson, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Národnej bezpečnostnej rade a súčasný výkonný viceprezident Medzinárodného bezpečnostného programu v Atlantickej komisii USA.

Damon Wilson považuje Európu napriek určitým limitom za najoddanejšieho a najschopnejšieho spojenca USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » Na druhej strane však hovorí, že Európa je v posledných rokoch viac zahľadená do seba a menej ochotná čeliť globálnym výzvam spolu s USA.

Dôsledkom je, že aj zopár posledných euroatlantistov v Spojených štátoch stráca argumenty na nové investície do vzťahov s Európou.

Aj nedávno vydaná obranná stratégia USA znie celkom jasne: Spojené štáty potrebujú obrátiť svoje ekonomické a bezpečnostné záujmy smerom k ázijsko-pacifickej oblasti. Wilson si myslí, že vzhľadom na vnútornú orientáciu Európy im nič iné ani neostáva.

Wilson považuje na jednej strane za pozitívum, že Európa už nie je vo Washingtone vnímaná ako bezpečnostná obava, zároveň však tvrdí, že „európsky prípad nie je uzavretý“ a USA by sa nemali od Európy oddelovať. „Spojené štáty majú stále úlohu pri kompletizácii Európy,“ myslí si.

Hráč, ktorý formuje globálnu bezpečnosť však musí vynaložiť podstatne väčšie investície, ako tie, ktoré dnes vynakladá Európa. „Európa sa jednoducho necíti dostatočne ohrozená externými udalosťami,“ vysvetľuje Wilson.

Podľa neho je teraz len na Európe, aby sa sama rozhodla, či chce byť súčasťou riešenia úplne nového zoskupenia výziev, akým v súčasnosti čelíme.

„Európa zúfalo potrebuje novú víziu, aby ostala relevantným globálnym hráčom,“ hovorí Wilson a dodáva že to sa nestane, kým sa Európa nezreorganizuje zvnútra.

Celý rozhovor si môžete prečítať Opens external link in new windowtu.

Reklama

PARTNERI

US Embassy

PARTNERI

sfpalogo ivologo Slovenská atlantická komisia

 

Komentár

Pavlos Vasilopoulos (29.06.2015)

Zúfalé grécke referendum s nedoziernymi dôsledkami

Zúfalé grécke referendum s nedoziernymi dôsledkami

Grécka dráma dosiahla svoje finálne dejstvo a vinu na tom majú obe strany, píše grécky akademik zo SciencesPo.

Kalendár

22.11.2015 - 24.11.2015 Central European Energy Conference 2015

26.07.2015 - 02.08.2015 Letná škola energetiky

24.07.2015 - 24.07.2015 Rada pre hospodárske a finančné záležitosti

10.07.2015 - 11.07.2015 Café Európa na Bažant Pohoda

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235