Hlavná stránkaKultúra a médiáFinále ceny Eurovízie 2011 zas bez Slovenska, zvíťazil Azerbajdžan

Finále ceny Eurovízie 2011 zas bez Slovenska, zvíťazil Azerbajdžan

Zdroj: ESC 2011, www.eurovision.tv

(16.05.2011)

Slovensko neprelomilo sériu neúspechov z posledných rokov, no v rámci doterajších umiestnení v semifinálových kolách získali Daniela a Veronika Nízlové (TWiiNS) pre nás najlepšie skóre.

V uplynulom týždni hostil Düsseldorf (SRN) semifinálové kolá populárnej pesničkovej súťaže o  cenu Eurovízie (Eurovision Song Contest / ESC), z ktorých postúpila dvadsiatka najúspešnejších s priamo nasadenými piatimi krajinami do sobotňajšieho finále (15. mája 2011) 56. ročníka súťaže. Priamy prenos sleduje pravidelne celosvetovo okolo 120 miliónov divákov.

Podľa platných pravidiel súťaže postupuje do finále okrem dvoch desiatok kvalifikantov priamo aj tzv. „veľká päťka“, pätica krajín, ktoré sú najväčšími prispievateľmi do eurovízneho rozpočtu a krajina minuloročného víťaza. Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »si na účasť v tohtoročnom finálovom kole síce nesiahlo a  neprelomilo tak sériu neúspechov posledných rokov. Avšak pri hodnotení umiestnenia v tohtoročnom semifinále 56.ročníka ESC nemusíme byť smutní tak, ako pri Kristíninom „Horehroní“ v Oslo (2010), či duete Nely Pociskovej s Kamilom Mikulčíkom v Moskve predvlani. Sestry Nízlové (TWiiNS) s anglicky spievanou piesňou „I´m still Alive“ od medzinárodného autorského kolektívu pre nás vydobyli najlepšie skóre od návratu Slovenska do pesničkovej súťaže pred troma rokmi. Mladé 25-ročné dvojičky zo Slovenska v 2. semifinálovom kole (12. mája 2011) si delili so 48 bodmi 12.-13. miesto s bulharskou interpretkou Poli Genovou a od postupového miesta  ich delilo 6 bodov (10. miesto obsadila známa moldavská formácia Zdob si Zdub).

Semifinálovú skupinu so slovenskou účasťou tvorili v tomto ročníku speváci a spevácke zoskupenia z 19 členských krajín Európskej vysielacej únie (EBU), v ktorej z geografického hľadiska  výraznejšie dominovali štáty Balkánu a juhovýchodnej Európy (Bosna a Herzegovina, Moldavsko Moldavsko sa osamostatnilo pri rozpade ZSSR v roku 1991. Vláda sa snaží o vstup do NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk »a EÚ, akékoľvek nádej na realizáciu tohto plánu je však v blízkej dobe nepravdepodobná.viac na www.EuropskaUnia.sk » Bulharsko Bulharsko muselo tesne pred koncom predvstupového procesu čeliť hrozbe odloženia vstupu do EÚ o rok v prípade, že nestihne implementovať požadované reformy.viac na www.EuropskaUnia.sk » Macedónsko Macedónsko je jednou z bývalých juhoslovanských republík. V minulosti sa muselo komplikovane vyrovnávať s menšinovými problémami, konflikt v neďalekom Kosove zhoršil vzťahy najmä s miestnou albánskou komunitou. Situáciu v krajine upokojovala policajná misia EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Rumunsko) pred štvorkou tvorenou škandinávskymi  a pobaltskými štátmi Estónsko Estónsko je najmenším z pobaltských štátov. Nezávislosť od ZSSR získalo v roku 1991, ruské jednotky odišli však až v roku 1994. V roku 1994 vstúpilo, spolu so Slovenskom, do EÚ i NATO.viac na www.EuropskaUnia.sk » Lotyšsko Podobne ako ostatné dve pobaltské krajiny (Estónsko, Litva), Lotyšsko dosiahlo nezávislosť od ZSSR v roku 1991, ruské jednotky odišli v roku 1994. Členom Únie i NATO sa stalo spolu so Slovenskom v roku 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk » Švédsko Švédsko sa zapojilo do európskej integrácie až v 90. rokoch a po intenzívnych vnútropolitických diskusiách.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Dánsko). Členmi EBU je aj viacero krajín mimo tradične chápaného európskeho kontinentu, napr. stredoázijské republiky bývalého Sovietskeho zväzu, či Izrael Izrael je súčasťou programu Euromed a Európskej susedskej politiky.viac na www.EuropskaUnia.sk » Predošlých ročníkov súťaže sa zúčastnili aj niektoré krajiny severnej Afriky.

V tomto roku išlo v prípade Slovenska o účasť „Opens external link in new windowproti svojej vôli“, keďže nový manažment integrovaného „telerozhlasu“ deklaruje snahy o úspory v prevádzke dlhodobo deficitnej verejnoprávnej STV a s našou účasťou na eurosongu v Nemecku sa pôvodne podľa oficiálnych vyjadrení STV nepočítalo. Nakoniec (snáď vzhľadom na uskutočnené finančné plnenie voči EBU pred nástupom nového vedenia), prebehol národný výber, no na rozdiel od dvoch predošlých ročníkov finančne menej náročnou internou procedúrou pred komisiou. Napriek nie práve naklonenému osudu je to paradoxne najúspešnejšie vystúpenie Slovenska za posledné tri roky. Prvý raz v histórii našich účasti na eurosongu, aj keď iba v semifinálovom kole, Opens external link in new windowudelili Slovensku „dvanástku“ v národnom hodnotení Ukrajiny. Tú Slovensko recipročne podporilo ako vo štvrtkovom semifinále, tak aj vo finále pri prideľovaní bodov „našim trom najväčším favoritom“. Okrem Ukrajiny (reprezentovanej speváčkou Mikou Newtonovou) naše speváčky zaujali ešte výraznejšie v Moldavsku a Bosne a Hercegovinu, ktorej matador, dvojnásobný účastník súťaže a textár národnej hymny Dino Merlin zas získal v semifinále povestnú „dvanástku“ okrem Rakúska, Slovinska a Macedónska aj od nás. Víťazom našej kvalifikačnej skupiny sa jednoznačne stal médiami a stávkovými kanceláriami favorizovaný 20-ročný Švéd Eric Saade pred dánskou skupinou A friend in London a slovinskou speváčkou Majou Keucovou. Švéd v sobotňajšom finále obsadil s tanečnou pesničkou „Popular“ bronzovú priečku (185 bodov) a skončil len tesne za strieborným talianskym džezmenom Raphaelom Gualazzim (189 bodov). Víťazmi 56. ročníka ESC sa stali Opens external link in new windowreprezentanti z Azerbajdžanu Ell / Nikki. Víťazi Eldar Gasimov a  Nigar Jama postupovali do finále z prvého kvalifikačného kola, kde skončili na 2. mieste za Grékmi a medzi 43 hlasujúcimi  krajinami najviac zaujali baladickou pesničkou „Running Scared“ (221 bodov). Zároveň  porazili viaceré favorizované krajiny, medzi ktoré radili na tohtoročnej cene Írov, Maďarov alebo Ukrajinu. Víťaznú skladbu skomponovali a otextovali Stefan Örn, Sandra Bjurmanová a Iain Farquharson, s ktorými azerbajdžanská národná časť spolupracovala aj vlani, kedy dvojica Örn-Bjurmanová pre mladú speváčku Safuru (17 r.) skomponovala song „Drip drop“, s ktorým obsadila vo finále v Oslo 5. miesto. Predvlani (r. 2009) obsadil Azerbajdžan Azerbajžan má s EÚ uzatvorenú Dohou o partnerstve a spolupráci a je súčasťou Európskej susedskej politikyviac na www.EuropskaUnia.sk »reprezentovaný duom AySel  a Arash vo finále tretiu priečku.

Rovnako, ako už po iné roky, jednotlivé hlasovanie krajín aj v tomto ročníku do veľkej miery kopírovalo zaužívaný „folklór“, ktorým je „politické prideľovanie“ bodov podľa národných, susedských a štátnych sympatií a antipatií a oveľa menej podľa kvality piesne, jej melódie a textu (ESC je autorská súťaž), alebo podľa hlasových dispozícii interpretov a aj samotného prevedenia. Žiadne modifikácie hlasovacieho modelu zatiaľ nedokázali zabrániť, aby počas hlasovaní nenastávalo vzájomné a časté nadbiehanie si krajín Severu, Juhu a Stredomoria, Západu, Východu, či Balkánu. Tohtoročné oznamovanie výsledkov počas telemostov medzi Düssledorfom a jednotlivými hlavnými mestami vyvolávalo vlny nesúhlasných emócií nielen pomedzi 40-tisícmi v hale, ale aj medzi komentátormi národných prenosov (v prípade RaTV Slovenska komentoval prenosy už tradične Roman Bomboš, za ORF Andreas Knoll, či BBC Paddy O´Connol).

Výsledkom priebehu tohtoročného Opens external link in new windowfinálového hlasovania bola aj „nejednoznačnosť“ víťaza a hlasovanie bolo napínavé až do konca. Napríklad Bosna a Hercegovina (celkovo 6. miesto) získala najviac „dvanástok“, až 5-krát (od Srbska, Macedónska a Slovinska, ako aj od tradičných krajín „juhoslovanských gastarbeiterov“ Rakúska a Švajčiarska); druhí Švédi skórovali u 32 hlasujúcich krajín; Azerbajdžan získal body len u 30 hlasujúcich a zaknihoval si len 3-krát prvé miesta na rozdiel od druhého Talianska (získalo 4 „dvanástky“). Favorizovaní Dáni s hymnicky znejúcou piesňou „New Tomorrow“ boli postupne vytlačení až na 5.priečku, Íri skončili ôsmi a zástupca Mekky európskej pop-music, britská skupina Blue jedenásta.

Slovenskí diváci a naša národná porota po spočítaní hlasov videli favorita súťaže na Ukrajine (12 bodov), vo Švédsku (10 bodov) a Írsku (8 bodov). Rakúšania dostali od nás 3 body a Maďari ani jeden. Ako naznačilo slovenské národné hlasovanie, tak spomedzi susediacich krajín, ktoré postúpili do finále, sa výraznejšie neprejavili ani Rakúšania (speváčka Nadine Beilerová / The Secret Is Love) a ani Maďari (Kati Wolfová / What About My Dreams?). Ukrajinka Mika Newtonová si odniesla s  kvalitne odspievanou piesňou „Angel“  nepopulárne 4. miesto.

Účasť Slovenska na 57. ročníku, ktorý sa bude vysielať z brehu Kaspického mora z Baku je nateraz neistá, a tak účasť Tublatanky, Marcela Palondera a Kataríny Hasprovej vo finále ESC v 90.rokoch minulého storočia ostáva zatiaľ jediným, aj keď pomerne chabým úspechom slovenskej popovej scény v európskom súbehu.

Reklama

PARTNERI

CVEK logo

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235