Hlavná stránkaKultúra a médiáFilmy s podporou EÚ si odniesli siedmich Oscarov

Filmy s podporou EÚ si odniesli siedmich Oscarov

Oscary (TASR)

(27.02.2012)

Európska komisárka pre kultúru ocenila veľký úspech európskych filmov na udeľovaní cien Oscarov v Hollywoode. Dva ocenené a ďalších sedem nominovaných získalo finančnú podporu z programu MEDIA.

Na 84. udeľovaní Cien Akadémie, zlatých sošiek známych ako Oscar, žali úspechy európske filmy, ktorých distribúciu podporila aj Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »prostredníctvom programu MEDIA.

Francúzsko-belgické dielo The Artist, ktoré získalo päť ocenení vrátane hlavnej ceny za najlepší film, získalo podporu na distribúciu s cieľom podporiť jeho premietanie mimo krajiny pôvodu vo výške 17 tisíc eur. Distribúciu britsko –francúzskej koprodukcie historického filmu Železná lady, ktorý si odniesol dvoch Oscarov, EK podporila sumou 1,5 milióna eur.

Androulla Vassiliou Členka Európskej komisie pre zdravie (2008-2009), nahradila Markosa Kyprianoua.viac na www.EuropskaUnia.sk », komisárka EÚ zodpovedná za agendu kultúry, privítala veľký úspech európskej kinematografie a ukážku prínosu programu MEDIA.

„Blahoželám The Artist a Železnej lady. Európsky filmový priemysel opäť ukázal, že dokáže súťažiť s najlepšími a dostať sa na vrchol,“ uviedla. Sama sa zúčastnila dokonca aj premiéry filmu The Artist minulý rok na festivale v Cannes.

EK podporuje kvalitné filmy

Komisia podporila aj ďalších sedem filmov nominovaných na Oscara – Jeden musí z kola von (UK/Francúzsko/Nemecko; €300.000), Albert Nobbs (UK/Írsko; €130.000), Jana Eyrová (UK/USA; €450.000), Býčia hlava ( Belgicko Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste Belgicka, Bruseli, sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » viac na www.EuropskaUnia.sk », €20.000), dokument Pina (Nemecko/Francúzsko/UK; €550.000) a dva animované filmy – Mačka v Paríži (Francúzsko/Belgicko/Holandsko/Švajčiarsko; €122.000) a Chico a Rita (Španielsko/UK; €3.000).

Prostriedky z programu MEDIA sú určené nezávislým producentom, distribútorom, organizátorom festivalov a ďalším subjektom v audiovízii. Kritériá pre podporu distribúcie z fondu MEDIA sú rôzne, patrí medzi ne aj predchádzajúci objem predaja lístkov distribútormi pri filmoch z ostatných krajín. Financie sa predovšetkým reinvestujú v budúcich distribučných nákladoch, ale filmy môžu získať prostriedky aj na pred-produkčný proces.

Program MEDIA disponuje v období 2007-2013 rozpočtom 755 miliónov eur na podporu filmového priemyslu a audiovizuálneho sektora.

V rámci budúcej finančnej perspektívy 20014-2020 EK na program Kreatívna Európa, ktorý by zastrešoval súčasné programy Kultúra, MEDIA a MEDIA Mundus, Opens external link in new windownavrhla vyčleniť 1,8 miliardy eur, z toho viac než polovica by sa mala alokovať na program MEDIA. Okrem zvýšeného rozpočtu by európski tvorcovia filmov mohli využiť aj nový garančný fond s rozpočtom viac než 210 miliónov eur, cez ktorý by Európska investičná banka Európska investičná banka bola založená v roku 1958 ako dlhodobá úverová banka EÚ. Jej hlavnou úlohou je prispievať k integrácii, vyrovnanému vývoju a hospodárskej a sociálnej súdržnosti členských krajín. viac na www.EuropskaUnia.sk »pomáhala financovať kultúru v Európe.

Reklama

PARTNERI

CVEK logo

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235