Liek za každú cenu?
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
23. máj 2012
rhein: No Urgency for EU to start Accession Negotiations with Serbia
eucomed: It’s not the technology stupid, or what eHealth should do to go from promise to reality
protesilaos: Grexit, the eurocrisis and the Modest Proposal into focus
eulogos: ACTA devant la commission LIBE dans le PE: toujours le même insuccès
georgekyris: Far-Right as Europe’s Nemesis
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
| CZK | ![]() |
25.294 | ![]() |
| HUF | ![]() |
297.05 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2768 | ![]() |
(27.05.2009)
Členské krajiny EÚ chcú požiadať Komisiu o preskúmanie Google Books. Obávajú sa, že služba môže mať negatívne finančné dôsledky pre európskych vydavateľov.
Ministri na blížiacom sa zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť (28. - 29. máj) budú venovať pozornosť i službe Google Books. Pravdepodobne požiadajú Európsku komisiu, aby preskúmala dôsledky jej poskytovania pre európskych autorov a vydavateľov. Pre EurActiv uviedol túto informáciu dobre informovaný zdroj blízky Českému predsedníctvu.
Iný zdroj uviedol, že služba Google Books sa neposkytuje v úplnom súlade s európskou legislatívou: „Niektoré členské krajiny vyjadria počas zasadnutia obavy, ale je priskoro povedať, aké kroky by sa mohli prijať.“
Členské krajiny prikladajú otázke Google Books veľkú dôležitosť. Tvrdia, že je potrebné nájsť správnu rovnováhu medzi „dobrou iniciatívou“, ktorá sprístupňuje návštevníkom kultúrne a vedecké materiály, a ochranou duševného vlastníctva, vysvetlil zdroj.
Pôvodnú námietku voči Google Books vyslovil nemecký minister kultúry na zasadnutí Rady na začiatku mesiaca, informuje agentúra AFP. Tento krok prilákal pozornosť Francúzska, čo viedlo k rozhodnutiu diskutovať o probléme na pôde Rady pre konkurencieschopnosť.
Európske vlády sú pripravené konať
Diplomatický zdroj z jednej z najväčších krajín EÚ pre EurActiv.com potvrdil, že „vlády nebudú váhať konať individuálne“, ak by sa Komisia rozhodla nevydať stanovisko. Doplnil: „Nemôžeme dovoliť, aby sa toto stalo.“
Diplomat vyzval Komisiu, aby začala skúmať právne a ekonomické dôsledky projektu Google Books pre európskych autorov a vydavateľov. Navrhol tiež, aby sa európske úsilie spojilo s americkým a úrady na oboch stranách Atlantiku postupovali a rozhodli spoločne.
Zdroj z prostredia Českého predsedníctva si však myslí, že zatiaľ je „príliš skoro hovoriť“ o tom, či bude postup spoločný a či je vydanie európsko-amerického právneho stanoviska reálne uskutočniteľné. Dôvodom je i už dosiahnutý zmier medzi Google a americkými autormi, hoci je voči nemu možné sa do septembra odvolať.
Americké riešenie pod paľbou kritiky
V minulom roku sa spoločnosti Google podarilo dosiahnuť zmier v súdnom procese s americkými vydavateľmi a autormi. Na jeho základe bol do Google Books pridaný „register knižničných práv“, ktorý zabezpečuje autorom kompenzáciu za digitalizované publikovanie diel chránených autorským právom. Voči zmieru sa môžu dotknuté strany odvolať do septembra 2009.
Magazín vydavateľov Publishers Weekly informoval, že odpor voči takto definovanému zmieru „naberá spád“, pretože vydavatelia a autori postupne zisťujú, do akého „obrovského hazardu“ sa zapojili.
Spoločnosť Google na diskusiu v Európe reagovala ponukou „konštruktívneho dialógu“. Európskym vlastníkom autorských práv ponúka ako riešenie americký zmier, ktorý garantuje užívateľom prístup k miliónom kníh a súčasne „vytvára nový trh pre autorov“.
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.