Kurzové lístky

CZK stay 25.294 up
HUF stay 297.05 down
USD stay 1.2768 up
Hlavná stránkaInformačná spoločnosťMobilní operátori na iPhone prerábajú

Mobilní operátori na iPhone prerábajú

(18.08.2009)

Predaj telefónu iPhone 3G nie je ziskový, ako sa očakávalo. Mobilní operátori ho musia výrazne dotovať, pričom návratnosť za poskytnuté telekomunikačné služby nie je vysoká.

Ak chce telekomunikačný operátor nalákať svojho zákazníka kúpiť si iPhone, jeho cenu musí výrazne dotovať. Na druhej strane, nepreukázalo sa, že by kúpa iPhonu motivovala zákazníka využiť štandardné služby vo väčšej miere, resp. priplatiť si za doplnkové. Z toho vyplýva, že zisk spojený s predajom telefónu od Apple je veľmi nízky, niektorí operátori dokonca prerábajú, konštatuje včera publikovaná štúdia spoločnosti Strand Consult.

"Podľa výskumu, ktorý sme uskutočnili na operátoroch, ani jeden z nich nezvýšil svoj podiel na trhu, príjem alebo zisk v dôsledku toho, že ponúkol iPhone," píše sa v správe. "Na druhej strane, niektorí operátori vydali pre iPhone varovanie o zisku."

I keď sa vo svete predalo 268 mil. kusov verzií iPhone a iPhone 3G, zarobila na tom najmä spoločnosť Apple. Pokiaľ ide o zisk mobilných operátorov, viac sa im k hlasovým a dátovým službám oplatí predať smartphone od konkurenčného výrobcu.

AT&T Inc, výhradný predajca iPhone pre Spojené štáty, v júni informoval, že cena za starú a novú verziu iPhone je približne rovnaká a preto očakáva, že i iPhone 3G v konečnom dôsledku mierne zníži ziskovosť firmy.

SingTel, najväčšia telekomunikačná spoločnosť v juhovýchodnej Ázii, uviedla, že v dôsledku uvedenia iPhone do ponuky klesol celkový zisk firmy o 3-4 percentuálne body.

TeliaSonera, severoeurópska telekomunikačná skupina, uviedla iPhone na trh s podporou masívnej mediálnej kampane, ale i tak sa ukázalo, že svoj podiel na trhu nezvýšila, tvrdí správa.

Mnohí operátori výrazne dotovali iPhone v nádeji, že sa pre daný regionálny trh stanú výhradnými distribútormi. Spoločnosť Apple však upúšťa od zmlúv o exkluzivite, preto telekomunikačné firmy vnímajú iPhone ako čoraz viac zavreté okno príležitosti, informuje analýza.

"Operátori s istotou hľadajú alternatívy k iPhonu, ktoré im spätne prinesú väčšiu hodnotu," hovorí Frank Meehan, výkonný riaditeľ INQ Mobile. Správa uzatvára, že predajnosť konkurenčných smartphonov stúpa a rovnako stúpa aj miera úspešnosti malých operátorov preberať klientov veľkým firmám, medzi nimi aj z radov používateľov iPhonu.

EurActiv/Reuters

Reklama

Reklama

PARTNERI

pppsponsor itas Excelentná univerzita učená právnická spoločnosť

Komentár

Günther Oettinger (18.05.2012)

Energetický plán do roku 2050

Energetický plán do roku 2050

Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.