Liek za každú cenu?
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
23. máj 2012
rhein: No Urgency for EU to start Accession Negotiations with Serbia
eucomed: It’s not the technology stupid, or what eHealth should do to go from promise to reality
protesilaos: Grexit, the eurocrisis and the Modest Proposal into focus
eulogos: ACTA devant la commission LIBE dans le PE: toujours le même insuccès
georgekyris: Far-Right as Europe’s Nemesis
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
| CZK | ![]() |
25.294 | ![]() |
| HUF | ![]() |
297.05 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2768 | ![]() |
(30.04.2009)
Európske inštitúcie včera (29.4.) dospeli k politickej dohode o tom, ako bojovať proti pirátstvu na internete. Prekonali tak poslednú zásadnú bariéru, ktorá stála v ceste ku konečnému prijatiu telekomunikačného balíka.
Zástupcovia európskych inštitúcií sa včera (29.4.) dohodli na texte, ktorý odkazuje problém nelegálneho zdieľania a sťahovania multimediálneho obsahu na súdy. De facto ide o prehru prehru Francúzska, ktoré žiadalo, aby európske ustanovenia o ochrane autorských práv obsahovali len zmienku o tom, že je potrebné rešpektovať základné ľudské práva. Európsky parlament Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. 785 poslancov je volených každých 5 rokov voličmi vo všetkých členských štátoch Európskej únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »presadil, aby dokument obsahoval priamu zmienku o tom, že právne spory sa budú riešiť súdnou cestou.
Finálny kompromisný text, ktorý už medzi časom získal podporu vo Výbore EP pre priemysel (ITRE), hovorí, že opatrenia zamerané proti prípadným porušovateľom ochrany autorského práva musia rešpektovať „právo na rozsudok nezávislého a nestranného tribunálu, ustanoveného na základe práva a konajúceho v konkrétnej veci“.
Schválený text je jemnejšou verziou návrhu, ktorý bol pôvodne pripomienkovaný správou poslankyne Catherine Trautmann PES Strana európskych socialistov (PES) vznikla v roku 1992 po podpise Zmluvy o Európskej únii (Maastrichtskej zmluvy) ako nástupnícka strana Konfederácie socialistických strán Európskeho spoločenstva.viac na www.EuropskaUnia.sk » FR). Tá najskôr navrhla, aby sa v texte uvádzalo, že „bez nariadenia súdnej inštancie nemožno pristúpiť k žiadnym obmedzeniam uvaleným na základné práva a slobody“.
Podčiarknutie a odkaz na riešenie sporov súdnou cestou je odpoveďou na legislatívny vývoj vo Francúzsku. Paríž nemá ďaleko od schválenia zákona, ktorý vytvorí novú štátnu autoritu s právomocou zablokovať internetovú konektivitu užívateľovi, ktorý opakovane porušuje pravidlá pre ochranu autorských práv.
Francúzsky model hovorí o 3-stupňovom prístupe; varovanie e-mailom, varovanie poštovou zásielkou, zablokovanie konektivity (
EurActiv 08/04/09). Kritici označili navrhované opatrenia ako „zákon Carly Bruni“, ktorá je manželkou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a súčasne je predstaviteľkou hudobného priemyslu.
Akokoľvek, znenie európskeho kompromisu by malo uspokojiť všetky zúčastnené strany, vrátane Francúzska. Teraz musí kompromis zástupcov európskych inštitúcií opätovne odobriť Európsky parlament. Plénum by o ňom malo hlasovať na budúci týždeň. Po poslancoch sa návrhom budú pred letom zaoberať ministri členských krajín EÚ. Na druhej strane, po včerajšom dosiahnutí kompromisu sa očakáva, že schvaľovacia procedúra bude mať skôr už len formálny charakter.
Dohodnutie sa na ustanoveniach o ochrane autorských práv je predpokladom aj pre shválenie telekomunikačného legislatívneho balíka. Ten sa stal rukojemníkom diskusie o tom, ako bojovať proti on-line pirátstvu a nelegálnemu zdieľaniu multimediálneho obsahu na internete.
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.