Kurzové lístky

CZK stay 25.294 up
HUF stay 297.05 down
USD stay 1.2768 up
Hlavná stránkaEnergetikaRopné rafinérie chcú bezplatné emisné povolenky

Ropné rafinérie chcú bezplatné emisné povolenky

(EN) (FR) (DE)
Isabelle Muller, Europia

(21.10.2008)

Európski výrobcovia pohonných hmôt možno tiež dostanú výnimku v systéme obchodovania s emisiami – bezplatné emisné povolenky. V interview pre EurActiv to tvrdí Isabelle Muller, generálna riaditeľka asociácie rafinérskeho priemyslu Europia.

 

Muller, ktorá predtým pôsobila ako riaditeľka francúzskej ropnej spoločnosti Total, prebrala post generálnej riaditeľky Europia v júni. Komisia je podľa nej otvorená argumentu ropných rafinérií, žer prísnejšie emisné pravidlá môžu ohroziť ich globálnu konkurencieschopnosť a prinesú riziko odchodu investícií mimo EÚ.

„Už nás vnímajú ako výrobný sektor, ako energeticky intenzívny sektor, ktorý môže byť ohrozený uhlíkovým únikom“, povedala Muller v interview pre EurActiv. „Tento krok Komisie sme vysoko ocenili.“ Podľa nej tak rafinérie nebudú musieť po roku 2013, so spustením novej schémy Európskeho systému obchodovania s emisiami, nakupovať 100% emisných povoleniek na aukciách, ale niektoré dostanú bezplatne.

„Vzhľadom na to, že náš priemysel je vystavený globálnej konkurencii a ohrozuje ho uhlíkový únik, chceme ukázať, že by sme mali mať právo na tak veľké množstvo bezplatných alokácií, ako je to možné“, tvrdí Muller.

Verí, že ich hlas bol vypočutý: „Vidíme to tak, že niektoré krajiny na najvyššej úrovni v Rade vec pochopili. Aj na najvyššej úrovni Komisie – predseda Barroso vec tiež pochopil. A od zákonodarcov máme opakovane potvrdené, že zámerom nie je zabiť priemysel a že zámerom ej v každom prípade vyvážiť konkurencieschopnosť, klimatické zmeny a bezpečnosť dodávok.“

Bezplatné alokácie, no nie koniec záväzkov

Muller zdôraznila, že bezplatná alokácia povoleniek neznamená, že sa rafinérie vzdávajú záväzku znižovať emisie CO2. „Už dnes máme maximálnu úroveň stanovenú ETS a naše emisie budú musieť byť postupne znižované“, povedala s odvolaním sa na záväzok EÚ znížiť celkové emisie CO2 o 20% do roku 2020. „Ak hovoríme bezplatné alokácie, máme na mysli alokácie pod úrovňou tohto maxima. Za všetko čo je nad ním musíme platiť, nech sa deje čokoľvek.“

Muller tiež podčiarkla, že rafinérie sú pod tlakom aby produkovali viac nafty. Na ňu dnes v Európe chýbajú kapacity a tak sa musí dovážať z Ruska.

No keďže je výroba nafty energeticky náročnejšia, vyšší dopyt možno riešiť len pri zvýšení emisií CO2.

„V podstate vyrábame produkt, ktorý trh chce kupovať, no aby sme to urobili, musíme zvýšiť emisie.“ Spolu s novými environmentálnymi obmedzeniami obsahu síry v palivách to podľa Muller znamená, že dopyt po nafte môže poviesť k až 50% nárastu emisií CO2 v porovnaní s dneškom.

„Je to veľmi jednoduché: dnes máme 100% emisií CO2. Z toho môžeme vystúpiť až na 150, pri súčasnom znížení emisií o 20% z dnešnej 100. Podľa nás je aj to značný príspevok (k celkovým snahám o zníženie emisií).“

 

Špeciálne CO2 clo už nie je tabu

Podľa Muller sa medzi rozhodovateľmi a podnikateľmi v Európe presadzuje myšlienka uvalenia špeciálneho cla na výrobky z krajín, ktoré neregulujú emisie CO2. „Povedala by som, že tento názor už nie je priamo odmietaný.“ Ideu pôvodne presadzovalo najmä Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk » no zamietli ju podporovatelia slobodného obchodu, keďže podľa nich by spustila obchodnú vojnu.

„Niektorí by možno mohli argumentovať týmto spôsobom“, priznala Muller. Súčasne však varovala, že USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »už diskutujú o systéme obchodovania s CO2, ktorý „explicitne zahŕňa takýto mechanizmus“ a otázka na dostane na stôl po prezidentských voľbách v novembri.

„To znamená, že ak to dnes neschválime do legislatívy, riskujeme, že o dva roky budú mať takýto systém v USA a my budeme musieť platiť cenu za CO2 dva krát.“

SPONZORI

Západoslovenská energetika, a.s.

Reklama

PARTNERI

Slovak Renewable Energy Agency Excelentná univerzita Setri.sk - Bezplatné tipy na úspory elektriny

Komentár

Günther Oettinger (18.05.2012)

Energetický plán do roku 2050

Energetický plán do roku 2050

Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.