Hlavná stránkaEnergetikaV Ankare spustia Nabucco

V Ankare spustia Nabucco

(EN)

(07.07.2009)

V Ankare bude 13. júla podpísaná medzivládna dohoda o stavbe plynovodu Nabucco.

Komisia v piatok (3. júla) oznámila, že Turecko Krátky popis histórie vzťahov Turecka a Európskej Únie.viac na www.EuropskaUnia.sk » Bulharsko Bulharsko muselo tesne pred koncom predvstupového procesu čeliť hrozbe odloženia vstupu do EÚ o rok v prípade, že nestihne implementovať požadované reformy.viac na www.EuropskaUnia.sk » Rumunsko Rumunsko musí po vstupe do EÚ 1. januára 2007 splniť podmienky v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii a organizovanému zločinu, v opačnom prípade mu hrozia sankcie, vrátanie zadržania finančnej pomoci EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » Maďarsko Maďarsko je jednou z nových členských krajín, do Európskej únie vstúpilo rovnako ako Slovensko v máji 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Rakúsko, päť krajín, cez ktoré má Plynovod Nabucco EÚ označuje plynovod Nabucco za jednu zo svojich priorít v snahách o diverzifikáciu energetických zdrojov a transportných trás. Nad jeho existenciu však stále visí otáznik.viac na www.EuropskaUnia.sk »prechádzať, podpíšu dohodu o projekte. Nie je však jasné, kto sa na ceremónii zúčastní – podľa tureckých diplomatických zdrojov by to mali byť premiéri, ministri a prezidenti.

„Teší ma, že podpis Medzivládnej dohody o Nabucco sa odohrá 13. júla v Ankare“, vyhlásil predseda Komisie Barroso. Komisia podľa neho zohrala kľúčovú úlohu facilitátora, ktorý „premenil dlho stojace rokovania na konkrétnu dohodu“.

Medzivládna dohoda môže byť podpísaná vďaka tomu, že sa podarilo nájsť kompromis s tureckými požiadavkami – Ankara chcela využívať 15% prenášaného plynu pre vlastnú potrebu. Detaily dohody zatiaľ nie sú jasné, podľa zdrojov ešte musia byť dotiahnuté.

Rumunský minister hospodárstva Adriean Videanu pre Reuters povedal, že otázka 15% bola vyriešená.

Konzultantom bude Joschka Fischer

Konzorcium Nabucco si najalo ako konzultanta bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera. Podľa nemeckého časopisu Spiegel vstúpil Fischer do projektu najmä preto, aby zabezpečil účasť Turecka – s jeho politickou reprezentáciou má vynikajúce vzťahy.

Nemecká tlač upozorňuje na paradox – Fischer sa v novej pozícii dostal na „opačnú stranu barikády“, ako jeho bývalý vládny šéf, Gerhard Schroder. Len niekoľko týždňov pred tým, ako prehral voľby so súčasnou kancelárkou Angelou Merkel, prijal Schroder ponuku a stal sa predsedom výboru plynovodu Severná vetva Stavbu plynovodu Severná vetva realizuje ruský Gazprom s nemeckými firmami. Má priviesť ruskú surovinu priamo na nemecký trh, po dne Baltského mora.viac na www.EuropskaUnia.sk » Stavia ho Gazprom a má prinášať ruský plyn po dne Baltského mora priamo do Nemecka.

Hoci Gazprom tvrdí, že proti plynovodu Nabucco nič nemá, je fakticky konkurentom druhého projektu ruskej firmy, plynovodu Južná vetva Plynovodom Južná vetva chce Gazprom transportovať ruský a kaspický plyn na trhy v juhovýchodnej a južnej Európe bez toho, aby musel prechádzať územím Ukrajiny. viac na www.EuropskaUnia.sk » Ruskí predstavitelia označili niekoľko krát Nabucco za politicky motivovaný a neživotaschopný.

Proti vetru

Turecko potvrdilo svoju podporu plynovodu Nabucco len dva dni potom, ako mu Moskva ponúkla možnosť „hrať úlohu“ v projekte Južná vetva. Nie je však jasné, o akú úlohu by malo ísť –plynovod má obchádzať turecké územie a surovinu dopravovať do Európy po dne Čierneho mora, z ruského prístavu Beregovaja do bulharskej Varny.

Na začiatok by mal Nabucco získať 8 miliárd metrov kubických plynu ročne z Azerbajdžanu. Ak sa pridajú ďalší dodávatelia, preprava narastie na 31 miliárd m3. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev nedávno povedal, že jeho krajina už dnes produkuje 27 miliárd m3, a v roku 2009 to bude 30 miliárd.

Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »sa však snaží azerbajdžanskú produkciu skúpiť, aj za vyššiu cenu. Podľa ruskej tlače platí Baku viac, než 300 dolárov za 1000 m3, ktoré začiatkom roka ponúklo Turkmenistanu a Uzbekistanu.

Ďalšie kroky

  • 13. júl: podpis medzivládnej dohody
  • do konca roka 2009: konzorcium chce začať inžinierske práce, vrátane zadania zákaziek na potrubia a kompresné stanice
  • 2011: začiatok konštrukčných prác
  • 2012: rozhodnutie o dodávateľoch
  • 2014: plynovod začína fungovať

SPONZORI

US Steel Košice

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235