Kurzové lístky

CZK stay 25.294 up
HUF stay 297.05 down
USD stay 1.2768 up
Hlavná stránkaEnergetikaPoľsko si vybralo jadro

Poľsko si vybralo jadro

(EN)

(06.02.2009)

Poľsko robí zásadný obrat vo svojej energetickej politike. Do roku 2025 chce mať funkčné dve jadrové elektrárne a tým sa zbaviť závislosti na uhlí.

„Plánom je mať minimálne dve z nich – prvú do roku 2020, druhú o tri či štyri roky neskôr“, povedal Maciej Wozniak, hlavný energetický poradca premiéra Donalda Tuska na konferencii organizovanej v Bruseli (5. február 2009) Francúzskym inštitútom medzinárodných vzťahov (IFRI).

Poľsko Poľsko je jednou z krajín Strednej a Východnej Európy, ktorá sa zaraďuje k post-komunistickým. Do EÚ vstúpilo spoločne s ďalšími 9 krajinami regiónu (vrátane Slovenska) v roku 2004.viac na www.EuropskaUnia.sk »bolo medzi krajinami, ktoré nesúhlasili so zavádzaním plného obchodovania emisných povoleniek v energetickom sektore. Vo výrobe energie totiž závisí takmer výlučne (na 95%) na uhlí.

„Jedným z dôsledkov energetického a klimatického balíka EÚ je, že musíme zmeniť náš kôš energetických zdrojov, a jedným z nich bude jadro“, povedal Wozniak pre EurActiv.

„Mnoho rokov sme sa stránili jadrovej energie. Pokúsili sme sa ju začať využívať v 80. rokoch, no potom prišiel Černobyľ a tak sme program opustili. Teraz sa vraciame.“

Poľská vláda zverejnila program energetickej bezpečnosti v januári 2009. Jadrová energia v ňom zohráva dôležitú úlohu. Okrem nej sa uvažuje o stavbe terminálu pre skvapalnený plyn (LNG) v baltskom prístave Swinoujscie a zvýšení kapacity plynových zásobníkov a interkonektorov, ktoré budú čiastočne financované EÚ.

Wozniak však nechcel komentovať, aké technológie budú pre reaktory použité. „Ešte sa o tom nerozhodlo. Máme široké spektrum možností a hodnotíme ich.“

„Líder tohto projektu, ktorým je PGE, poľská energetická skupina, bude hľadať finančných a know-how partnerov. Kompletný program, s miestom a partnermi, budú zverejnený v júni či júli.“

Dve nové elektrárne by mali znížiť závislosť na uhlí. „Myslím, že dve nové atómové elektrárne pokryjú na základe súčasných podmienok povedzme 20-25% spotreby energie.“

SPONZORI

Západoslovenská energetika, a.s.

Reklama

PARTNERI

Slovak Renewable Energy Agency Excelentná univerzita Setri.sk - Bezplatné tipy na úspory elektriny

Komentár

Günther Oettinger (18.05.2012)

Energetický plán do roku 2050

Energetický plán do roku 2050

Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.