Hlavná stránkaEnergetikaKomisia schválila Litve jadrovú elektráreň s podmienkami

Komisia schválila Litve jadrovú elektráreň s podmienkami

(EN)
AE Bohunice, Zdroj: MarkBA, Wikimedia

(13.06.2012)

Európska komisia odsúhlasila výstavbu jadrovej elektrárne Visaginas v Litve. Zdôraznila však, že jej prevádzka musí byť rentabilná hoci sa neďaleko stavajú ďalšie dve ruské jadrové elektrárne.

Litovské ministerstvo pre energiu vo svojom tlačovom stanovisku zdôraznilo, že jadrová elektráreň Visaginas je prvým energetickým projektom v baltickom regióne. Budú na ňom pracovať tri národné energetické spoločnosti a strategický investor Hitachi spolu s poskytovateľom technológií Hitachi-GE.

Rozhodnutie Európskej komisie z 8. júna povoľuje jadrovým energetickým projektom požiadať o finančnú pomoc z EÚ, napríklad od EURATOM alebo Európskej investičnej banky (EIB). Stanovisko tiež potvrdzuje, že cieľom projektu je naplnenie primárneho energetického plánu krajiny – úplná energetická nezávislosť do roku 2020.

Pozadie

Na summite G7 v roku 1992 sa rozhodlo, že 4 bloky bulharskej elektrárne Kozloduj, spolu s Jaslovskými Bohunicami na Slovensku a elektrárňou Ignalina v Litve budú odstavené, pretože predstavovali vysoké riziko. Druhý blok v Ignaline bol odstavený v decembri 2009 ako posledný.

Odstavenie jadrových elektrární bolo dohodnuté v rámci prístupových rokovaní týchto krajín do EÚ. Nakoľko je takéto skoré odstavenie finančne náročné, Únia poskytuje finančnú pomoc. Slovensko sa aktuálne snaží spolu s týmito krajinami v rámci rokovaní o novom finančnom rámci EÚ o navýšenie pomoci na odstávku.

EK nebude financovať ani finančne podporovať produkciu jadrovej energie v Litve, ani inde v EÚ. Nevylúčila však pôžičku od EIB. Komisia sa tiež jasne vyjadrila, že jadrové projekty nemajú status projektov európskeho záujmu.

Elektráreň Visaginas sa má stavať namiesto sovietskej Ignaliny, ktorá bola odstavená v roku 2009. Visaginas bude vybavená bezpečnejším ABWR reaktorom Hitachi-GE, čo je jediný jadrový reaktor tretej generácie. Dohoda s Hitachi bola uzavretá 30. marca.

Ruská konkurencia

Jedna veta v rozhodnutí Komisie však môže spôsobiť problémy. Hovorí, že fungovanie elektrárne Visaginas nesmie byť stratové. V regióne sa pritom chystá výstavba ďalších elektrární.

Bielorusko Aj Bielorusko vzniklo po rozpade Sovietskeho zväzu, s Ruskom však doteraz udržuje veľmi dobré vzťahy.viac na www.EuropskaUnia.sk »údajne plánuje postaviť jadrovú elektráreň s ruskou technológiou v Astravieci, čo je len 50 km od Vilniusu. Agentúry informovali, že Rusko Všeobecné informácie o Ruskej federácii.viac na www.EuropskaUnia.sk »bude dokonca financovať výstavbu. Zmluva by mala byť podpísaná tento mesiac. Informovala o tom bieloruská tlač.

Navyše Rusko začalo nedávno stavať jadrovú elektráreň v Kaliningrade, na hraniciach s Litvou. Tento projekt je jasným konkurentom Visaginasu. Podľa ruskej jadrovej korporácie Rosatom bude 49 % akcií Kaliningradskej elektrárne ponúknutých európskym spoločnostiam a vytvorí sa tak prvá ruská jadrová elektráreň so zahraničnou účasťou.

Technológia v elektrárni Visaginas bude založená na reaktoroch ABWR s výkonom 1340MW. Celkové náklady na výstavbu, ktorá začne v roku 2015 sa odhadujú na 5 miliárd eur. Komerčné operácie sa začnú v rokoch 2020-2022.

Podľa prístupných údajov bude mať Kalingradská elektráreň dva VVER-1200 vodné reaktory, každý s výkonom 1150MW. Prvý reaktor by mal byť funkčný v roku 2017 a druhý v roku 2018. Cena je 6,8 miliardy eur.

Litva Litva je postkomunistickou pobaltskou krajinou, ktorej sa podarilo vstúpiť do EÚ spolu s ďalšími deviatimi krajinami v zatiaľ najväčšej vlne rozširovania v histórii Únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »má z ruských plánov na budovanie jadrových zariadení v blízkom susedstve obavy. Rusko tvrdí, že Vilniusu poskytlo odpovede. Poradca litovskej prezidentky  Dalie Grybauskaitė Darius Semaška nedávno vyhlásil, sa tak nestalo.

SPONZORI

US Steel Košice

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235