Hlavná stránkaEnergetikaFrancúzsko postaví veterné parky za 10 miliárd eur

Francúzsko postaví veterné parky za 10 miliárd eur

(EN)
Veterné turbíny, Flickr: www.FranceHouseHunt.com

(26.01.2011)

Francúzska vláda včera (25.1.) ohlásila projekt pobrežných veterných parkov za 10 miliárd eur. Environmentalisti ale kritizujú, že iniciatíva prichádza neskoro a na splnenie cieľov obnoviteľných zdrojov to krajine stačiť nemusí. S vetrom do roku 2020 priletí asi 25GW energie.

Podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý plán predstavil počas návšteva lodeníc v mestečku Saint-Nazaire, sa vďaka novému sektoru vytvorí 10.000 pracovných miest. Postaviť by sa malo asi 600 veterných turbín s inštalovaným výkonom 3000MW.

Sarkozy uviedol, že vláda si teraz „urobí čas,“ aby sa venovala výstavbe pobrežnej veternej energetike.

Pozadie

V decembri 2008 sa orgány Únie Opens external link in new windowdohodli na novej Opens external link in new windowsmernici o podpore energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Stanovuje prijať individuálne záväzné ciele pre každú členskú krajinu, tak aby spoločný podiel OZE v roku 2020 dosiahol úroveň 20% spotreby energie.

Sarkozyho administratíva je známa tým, že v tendroch pre veterné farmy uprednostňuje francúzske spoločnosti. Očakáva sa preto, že vážnymi kandidátmi vo výberovom konaní budú EdF Energies Nouvelles a Alstom. Na rozdiel od svojich konkurentov z Nemecka (Repower) a Dánska (Vestas) ale nemajú tak bohaté skúsenosti vo výstavbe veterných turbín na pobreží.

Podľa francúzskych ekológov už vláda schvaľovaním opatrení, ktorých prijatie malo byť už v septembri, stratila priveľa času a krajina nestihne zvýšiť svoj podiel obnoviteľných zdrojov na 23% celkovej konečnej spotreby, ktoré si stanovila v rámci európskych cieľov do roku 2020.

„Je to dobrá správa,“ privítal zámer hovorca Európskej asociácie pre veternú energiu (EWEA) Jacopo Moccia. „Tri gigawaty sú minimum pre odštartovanie priemyslu.“

Podľa Moccia ale vláda už zbytočne oddialila a spomalila premenu prístavov a ťažkého priemyslu.

Tendre na výstavbu turbín na piatich miestach pobrežia medzi mestami Saint-Nazaire a Dieppe/Le Tréport sa vypíšu 1. apríla, víťaz bude známy najskôr začiatkom budúceho roku. Do elektrickej siete ich chce Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk »pripojiť do roku 2015.

Aby krajina naplnila vytýčený cieľ pre OZE, musí súčasne, prípadne následne, vyhlásiť aj druhý tender na veterné turbíny s kapacitou výroby 3GW.

„Načasovanie je veľmi tesné,“ okomentoval to Moccia.

S vetrom má priletieť až 25GW energie

Elektrina z pobrežia pritom tvorí len pätinu francúzskych plánov s vetrom. Do roku 2020 chce aby 25GW pochádzalo z vetra, čo prestavuje investíciu asi 20 miliárd eur.

Ak by sa Francúzom podarila realizácia plánov, mohli by sa stať tretím najväčším hráčom na trhu EÚ v tomto sektore.

Francúzska ministerka pre ekológiu Nathalie Kosciusko-Morizet privítala správy o začatí projektu a neskrývala ambície krajiny v tejto oblasti: „Máme všetky prostriedky vybudovať sektor a dokonca sa stať v pobrežnej veternej energii lídrom...Máme všetko na to rozvinúť sektor najprv doma, predtým ako začneme exportovať.“

Minister priemyslu a energetiky Éric Besson sa ale snažil objem ohláseného projektu obmedziť na 2GW. Francúzsko v súčasnosti vyrába z vetra približne 8GW elektriny, čo je menej ako 2% produkcie elektriny v krajine. Až 74% francúzskej elektriny pochádza z jadrových elektrární.

Podobné plány pre svoje pobrežia majú tiež ďalšie európske štáty ako Veľká Británia Veľká Británia je zakladajúcim členom NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk » členom G-8, stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, členom EHS sa stala až v 70. rokoch.viac na www.EuropskaUnia.sk » Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk » Holandsko Holandsko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Spolu s Belgickom a Luxemburskom vytvorilo ešte počas druhej svetovej vojny Benelux, ako regionálne ekonomické integračné zoskupenieviac na www.EuropskaUnia.sk »a škandinávske krajiny. Vláda v Londýne napríklad 8. januára schválila výstavbu deviatich veterných fariem s inštalovanou kapacitou až 32GW.

Včerajšie prehlásenie francúzskej vlády by tak mohlo posilniť rýchly rast pobrežnej veternej energetiky v Európe.

SPONZORI

US Steel Košice

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235