Hlavná stránkaEnergetikaEurópske fabriky podľa Komisie zvládajú konkurenciu z USA

Európske fabriky podľa Komisie zvládajú konkurenciu z USA

(EN)
Autor: Sura Nualpradid, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

(07.01.2014)

Priemyselné podniky v Európskej únii sa dokážu vyrovnať s vyššími cenami energií v porovnaní s tými, ktorým sa teší ich americká konkurencia. Podľa návrhu dokumentu, ktorý vypracovala Európska komisia, sú však cenové rozdiely naďalej znepokojivé.

Energeticky náročné podniky v Európe platia viac než dvojnásobok ceny elektriny a štvornásobok ceny plynu v porovnaní s ich konkurenciou v Spojených štátoch. Tento cenový rozdiel sa dáva do súvislosti predovšetkým s revolúciou bridlicového plynu v zámorí.

Európski priemyselníci naliehajú na predstaviteľov Európskej únie, aby túto nevýhodu podkopávajúcu konkurencieschopnosť Európy riešili. Predstavitelia členských štátov sa touto otázkou budú zaoberať na summitoch v prvom štvrťroku 2014.

„Priekopnícke využívanie nekonvenčných zdrojov plynu vrátilo Nový svet na cestu energetickej sebestačnosti, znížilo náklady na energie a priemyselné suroviny a uvoľnilo investície vo výške 100 miliárd dolárov na novú kapacitu v chemickom priemysle, nehovoriac o biliónových investíciách v iných sektorov,“ Opens external link in new windowuviedol Hubert Mandery, generálny riaditeľ asociácie európskeho chemického odvetvia Cefic.

Pracovná verzia dokumentu, ktorý Komisia pripravuje pre toto stretnutie ukázala, že podľa Bruselu sú zatiaľ podniky schopné zmierniť dopady týchto cenových rozdielov šetrnejším využívaním energie než ich konkurenti v USA.

Striedmejšie využívanie energie

„Tento rozdiel medzi EÚ a USA v trendoch energetickej náročnosti čiastočne pomohol priemyslu EÚ vykompenzovať rozdiel v cenách energie s USA, a teda mohol pôsobiť ako tlmič voči prudkému nárastu amerického bridlicového plynu,“ uviedla Komisia.

Podľa jej analýzy zostáva vzájomná obchodná bilancia tovarov pre EÚ naďalej pozitívna, čiže výkon európskych podnikov v USA nebol výraznejšie zasiahnutý.

Okrem toho súčasné ceny energií v USA ešte nie sú ovplyvnené dopadom vývozu bridlicového plynu. Spustenie prvého terminálu na vývoz bridlicového plynu vo forme LNG tankermi je naplánované koncom budúceho roku.

Vývoz plynu a dodatočné náklady

„Akékoľvek takéto otvorenie sa [exportu] by mohlo obmedziť budúce rozdiely v cenách s EÚ,“ píše sa v dokumente, ktorý získala agentúra Reuters.

Ceny bridlicového plynu v USA by navyše mohli ďalej narásť v dôsledku vyšších nákladov producentov súvisiacich s environmentálnym a zdravotným vplyvom.

Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »zároveň nabáda priemyselné podniky k opatrnosti pokiaľ ide o vysoké ceny energie s tým, že plný dopad rozdielov sa možno pocíti až s určitým časovým odstupom.

„Navyše zlepšenia v energetickej efektívnosti môžu sa môžu v EÚ spomaliť  v USA urýchliť v dôsledku klesajúcich nízkonákladových možností a naopak rastúceho politického úsilia,“ uviedla Komisia  v návrhu dokumentu.

(EurActiv/Reuters)

SPONZORI

US Steel Košice

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235