Hlavná stránkaEnergetikaEnergetiku najviac ohrozujú kyber-útoky

Energetiku najviac ohrozujú kyber-útoky

(EN)
Hacker, Zdroj: Flickr: zodman (Creative Commons)

(25.01.2011)

Podľa vysokého predstaviteľa EÚ sú po minulotýždňovej emisnej lúpeži „pravdepodobne najviac obávanou“ hrozbou dodávok energie kybernetické útoky, ktoré sa stávajú realitou.

„Zraniteľní sme práve tam,“ uviedol predstaviteľ EÚ, ktorý pod podmienkou anonymity poskytol EurActivu rozhovor, „preto [DG pre klímu] prezerá ICT systémy a to ako fungujú.“

Uviedol, že oddelenia Komisie momentálne skúmajú aj potenciálne narušenia obchodovania s elektrinou a plynom.

Pozadie

Orgány EÚ a NATO začali premýšľať o spoločnom prístupe v ochrane telekomunikačných sietí po tom čo bola v máji 2007 ohrozená kybernetickým útokom estónska verejná a súkromná strategická infraštruktúra. Masívne výpadky služieb sa objavili po tom, čo sa v Talline rozhodlo o premiestnení pomníku sovietskej armády. Offline sa ocitli všetky vládne siete a dve banky.

V roku 2008 sa predstavitelia krajín NATO Opens external link in new windowdohodli na spoločnej postupe kybernetickej obrany, založení orgánu zodpovedného za koordináciu reakcií na kyber-útoky a zber informácii s cieľom prevencie útokov v budúcnosti.

V marci 2009 Európska komisia zverejnila Opens external link in new windowdokument zameraný na ochranu Európy pred rozsiahlymi kybernetickými útokmi.

Pred budúcotýždňovým stretnutím ministrov pre energetiku sa intenzívne diskutuje o návrhu Komisie týkajúcom sa prepojení integrácie trhov a internetu.

Jednou z najväčších hrozieb sa zdajú byť kybernetické útoky na elektrickú sieť. V roku 2009 sa kyberšpióni z Ruska a Číny údajne Opens external link in new windownabúrali do elektrickej prenosovej sústavy USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk »a inštalovali do nej softvér, ktorý mohol spôsobiť prevádzkové problémy celého systému.

Podľa amerických spravodajských agentúr by mohli kyberútočníci cez internet prevziať kontrolu nad elektrickými zariadeniami, jadrovou elektrárňou alebo finančnými sieťami.

Hrozba rastie

Podľa riaditeľa Národného centra pre ochranu kritickej infraštruktúry španielskeho ministerstva vnútra Fernanda Sanchez Gomesa nie sú útoky obmedzené len na organizovaný zločin. V pondelok (24.1.) na Opens external link in new windowkonferencii v Bruseli varoval pred podceňovaním stúpajúcich kybernetických útokov na energetickú infraštruktúru, ktoré by mohli mať dominový efekt.

„Na týchto službách sme tak závislí, že bez nedokážeme existovať...všetko by bolo paralyzované a my by sme boli späť v dobe kamennej,“ uviedol.

„Internet je nástrojom terorizmu,“ dodal.

Internet je podľa neho tiež prostriedkom teroru, napríklad psychologickej vojny, dezinformácie, verbovania a propagandy a môže sa stať cieľom teroristov: „Vo chvíli keď sa prekrížia cesty environmentálnych hackerov a teroristických skupín, prestaneme hovoriť o hrozbách terorizmu a začneme hovoriť o realite.“

Ďalší panelista Jean-Arnold Vinois, vedúci oddelenia energetickej politiky Európskej komisie, uviedol, že modernizácie elektrických sietí odhalí nové výzvy pre ochranu infraštruktúry.

„Kyber-zločin je zjavne jedným z kľúčových prvkov, ktorý príde,“ povedal.

Rozsah online krádeží sa odhaduje na 1 bilión dolárov ročne (€0,73 bil.), ale zatiaľ bolo zdokumentovaných len málo prípadov kyber-terorizmu.

WikiLeaks: teroristická organizácia?

Vyvstáva však širší problém o tom, ako „kyber-terorizmus“ definovať. Podľa niektorých analytikov zahŕňa útoky, ktoré ohrozujú životy alebo majetok. Podľa iných by sa mali brať do úvahy motivácie, ciele či poburujúci obsah.

Minulý rok predseda amerického Výboru pre národnú bezpečnosť Peter King Opens external link in new windowpožadoval, aby internetová stránka WikiLeaks bola označená za teroristickú organizácia kvôli zverejneniu informácií, ktoré mohli ohroziť Američanov žijúcich v zahraničí.

Pritom v 70. a 80. rokoch napríklad BBC Opens external link in new windowzakázala vystupovanie samotného Kinga, pretože organizáciu IRA nazval „legitímnym hlasom okupovaného Írska.“

Počítačový červ ohrozuje elektrárne, aj jadrové

V lete 2010 spoločnosť Siemens potvrdila, že niektoré elektrárne využívajúce ich systém bolo napadnutých počítačovým červom Opens external link in new windowStuxnet, ktorý napadá priemyselné riadiace systémy. Po celom svete sa ním nakazilo asi 45.000 počítačov. Zámerom jeho vytvorenia boli pravdepodobne práve útoky na priemyselné zariadenia. Irán v novembri 2010 Opens external link in new windowpriznal, že jadrové zariadenie v Natanz, ktoré zaznamenalo pokles výkonu už v roku 2009, má technické problémy a výroba bola pozastavená. Podľa iránskych predstaviteľov mal byť už tento problém odstránený.

V súčasnosti sa ale hovorí o tom, že Stuxnet môže Opens external link in new windowohroziť aj bezpečnosť pripravovaného skorého spustenia atómovej elektrárne v Bušíre. Na verejnosť sa dostala dôverná správa ruských vedcov, podľa ktorých by minulé škody spôsobené červom mohli spôsobiť katastrofu podobnú Černobyľu. Podľa expertov a viacerých médií vírus Opens external link in new windowvyvinuli spoločne americkí a izraelskí vedci s cieľom spomaliť vývoj iránskeho nukleárneho programu.

Bude agentúra EÚ pre boj s kyber-zločinom?

V apríli 2009 ministri členských krajín Únie a Komisie diskutovali o tom, či založiť centralizovanú agentúru pre riešenie kyber-zločinov.

V septembri 2010 EÚ Opens external link in new windownavrhla balík nových pravidiel na zvýšenie ochrany pred kybernetickými útokmi, zamerané na malware, botnety, posilnenie a predĺženie mandátu agentúry pre ochranu sietí ENISA Hlavnou úlohou Európskej agentúry pre bezpečnosť sietí a informácií je odborné poradenstvo v oblasti bezpečnosti sietí a informácií, a to pre členské krajiny, ako aj európske inštitúcie. viac na www.EuropskaUnia.sk »

SPONZORI

US Steel Košice

Reklama

PARTNERI

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235