Hlavná stránkaEkonomika a euroŠtáty škrtajú vo výdavkoch na rozvojovú pomoc

Štáty škrtajú vo výdavkoch na rozvojovú pomoc

(EN)
Zdroj: TASR/AP Photo/Farah Abdi Warsameh

(05.04.2012)

Európske krajiny v roku 2011 podľa OECD znížili výdavky na rozvojovú pomoc. Výrazné škrty vzhľadom na svoje vlastné hospodárske problémy urobili Gréci a Španieli.

Pomoc EU rozvojovým krajinám vlani klesla o 500 miliónov eur a dosiahla 0,42 % hrubého národného dôchodku, kým v roku 2010 šlo o 0,44 %. Členské štáty teda na rozvojovú pomoc v minulom roku celkovo vyčlenili 53 miliárd eur.

Vyplýva to zo štatistiky Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD OECD je skratka pre Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a zastrešuje 30 najrozvinutejších štátov so silnou ekonomikou, ktoré uznávajú hodnoty a princípy demokracie a trhovej ekonomiky. viac na www.EuropskaUnia.sk ». Výrazné škrty vo výdavkoch na rozvojovú pomoc urobili Gréci (- 39,3 %) a Španieli (- 32,7 %).

Pod oficiálnu rozvojovú pomoc zvyčajne spadajú bilaterálne projekty či humanitárna podpora. Generálny tajomník OECD Angel Gurría pokles prostriedkov označil za zdroj veľkého znepokojenia. „Prichádza v čase, keď rozvojové krajiny zasiahol reťazový efekt krízy a potrebujú ju najviac.“

Pochválil však krajiny, ktoré sa držia svojich záväzkov napriek tvrdým plánom fiškálnej konsolidácie. „Ukazujú, že kríza sa nemá využívať ako ospravedlnenie zníženia príspevkov na rozvojovú spoluprácu,“ dodal.

Európa ja aj tak stále najväčším donorom

Intenzitu rozvojovej pomoci naopak vlani zvýšilo Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk »(+ 5,9 %), Švédsko Švédsko sa zapojilo do európskej integrácie až v 90. rokoch a po intenzívnych vnútropolitických diskusiách.viac na www.EuropskaUnia.sk »(+ 10,5 %) a Taliansko (+ 33 %). Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »tiež poskytlo o 10,1 % viac.

Napriek poklesu celkového objemu rozvojovej pomoci sú členské krajiny EÚ stále najväčším svetovým donorom. USA Všeobecné informácie o krajine a vzťahoch s EÚ.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré sú na druhom mieste, poskytli minulý rok o viac ako polovicu menej ako krajiny Únie.

„Napriek kríze, Európa znovu zdôraznila svoju solidaritu s najchudobnejšími vo svete,“ uviedol v stanovisku komisár pre rozvojovú pomoc Adris Piebalgs. Napriek tomu mnohé medzinárodné organizácie škrty v rozvojovej pomoci kritizovali. Podľa nich ide o veľmi nízke sumy a na nápravu rozpočtu majú tak len veľmi malý vplyv. Krajiny EÚ okrem toho stále zaostávajú za svojím cieľom dosiahnuť 0,7-percentnú mieru rozvojovej pomoci do roku 2015.  

„Znižovanie pomoci nie je spôsobom ako napraviť rozpočty. Dokonca aj malé škrty stoja životy vzhľadom na to, že ľuďom sú tak odopreté nevyhnutné lieky a čistá voda. Pomoc tvorí takú drobnú časť európskych rozpočtov, že jej zníženie nemá zjavný vplyv na deficity. Je to ako keby ste si ostrihali vlasy v snahe schudnúť,“ vyhlásila Catherine Olierová z charitatívnej organizácie Oxfam.

Neškrtala však len Európa. Globálna rozvojová pomoc celkovo klesla o 3 %. USA v medziročnom porovnaní v reálnom vyjadrení poskytli o 0,9 % menej a Japonsko o 10,7 %.

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235