Hlavná stránkaEkonomika a euroŠéf WTO a spol.: Kolapsu eurozóny zabráni len federácia

Šéf WTO a spol.: Kolapsu eurozóny zabráni len federácia

Zdroj: Flickr, by World Economic Forum

(09.05.2012)

„Európa sa nemôže vymaniť z krízy bez zmeny logiky“, píšu v spoločnej výzve podpísanej desiatkami ďalších Pascal Lamy a Jaques Attali.

K hlasom žiadajúcim zásadnú zmenu ekonomickej politiky v Európe a predovšetkým v eurozóne sa pridali prezident Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy a bývalý šéf Európskej banky pre obnovu a rozvoj Jaques Attali.

Spoločný text publikovali Opens external link in new windowvo francúzskom denníku Le Monde. Pod ich výzvou sú podpísané desiatky verejne činných osobností najmä z Francúzska a Talianska, vrátane Emmy Bonino (podpredsedníčky talianskeho Senátu), Romana Prodiho (bývalého predsedu Európskej komisie), Jo Leinena (nemeckého europoslanca) alebo Enrique Barón Crespa (bývalého predseda Európskeho parlamentu).

Lamy a Attali, ktorí majú blízko k novozvolenému francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandeovi, tvrdia, že bez ďalšieho kroku v európskej integrácii bude Európa uvrhnutá do „hlbokej politickej a sociálnej krízy“.

Krízu, ktorá má štrukturálne príčiny, môže podľa nich zvrátiť iba „zmena logiky“ v prístupe k jej riešeniu. Totiž „ak bude pokračovať súčasný scenár, euro nebude schopné odolávať odstredivým silám a nárastu populistickej rétoriky“. Jeho zánik bude potom „len otázkou času“.

Európske ministerstvo financií

Alternatívou najhoršieho vývoja je zásadné adaptovanie Lisabonskej zmluvy nad rámec koordinácie medzi členskými štátmi , ktorá sa ukazuje ako neefektívna.

Tento krok musí byť sprevádzaný odpísaním, resp. mutualizáciou časti dlhov, čo zníži úroky a rozšíri možnosti pre dlžníkov. 

Spolupráca medzi Európskou centrálnou bankou a národnými ministerstvami financií sa musí posilniť cez akýsi európsky fiškálny orgán s výhľadom na vytvorenie európskeho ministerstva financií, podobne ako kedysi Európsky monetárny inštitút predchádzal vzniku Európskej centrálnej banky.

Reformy  a rast

Reforme inštitúcií musí sekundovať  podpora produktivity cez štrukturálne reformy najmä sektoroch služieb a investíciách do projektov ktoré generujú rast – prenos energií, energetická efektívnosť, ekologická doprava, digitálne odvetvia a kognitívny výskum. Opierať  by sa mali o projektové dlhopisy a pri preklenutí projektov môže zase pomôcť Európska investičná banka Európska investičná banka bola založená v roku 1958 ako dlhodobá úverová banka EÚ. Jej hlavnou úlohou je prispievať k integrácii, vyrovnanému vývoju a hospodárskej a sociálnej súdržnosti členských krajín. viac na www.EuropskaUnia.sk »na základe návrhov z Európskej komisie.

Dane a legitimita

Dôveryhodnosť takémuto nástroju môže ale podľa autorov dodať jedine európska daň, ktorá bude zdrojom federálneho rozpočtu. Ako možnosti tu vidia buď uhlíkovú daň alebo daň z finančných transakcií .

Žiadna z týchto daní ale nemôže byť vyberaná bez demokratickej legitimity a bez prekonania súčasnej nedôvery medzi občanmi a EÚ. Cestu vidia najmä v posilnení parlamentnej dimenzie.

„Federalizmus je jediný spôsob, ako sa vyhnúť kríze, ktorej obeťou bude celá jedna generácia“, varujú. Spôsob ako sa k federálnej vláde v eurozóne dopracovať by mal určiť konvent , na ktorom by sa zišli poslanci Európskeho aj národných parlamentov eurozóny.

Euro zachráni ekonomická vláda a európsky rozpočet pre rast, pretože „federalizmus je jedinou cestou ako sa vyhnúť kolapsu a zachovať životný štandard“, píšu na záver súčasný a bývalý šéf nadnárodných ekonomických inštitúcií.

Pascal Lamy je na čele Svetovej obchodnej organizácie od roku 2005. Predtým pôsobil aj ako európsky komisár pre obchod. Jaques Attali bol v roku 2007 poverený francúzskym prezdientom Nicolasom Sarkozym aby predsedal komisii, ktorá mala študovať čo najviac brzdí ekonomický rast v krajine. Založil neziskovú organizáciu PlaNet Finance, ktorá sa venuje boju proti chudobe skrz mikrofinancovanie. 

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235