Fiškálnu zmluvu chce podpísať 25 krajín
I. Radičová o téme Grécko na januárovom summite EÚ (TASR)
9. február 2012
protesilaos: External and internal factors of the Greek failure
euroletters: Eurostat: Eurozone debt actually decreasing
ukineurope: Britain belongs at the centre of where decisions are made
florianpantazi: EU’s Foreign Policy Assessed
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
| CZK | ![]() |
24.812 | ![]() |
| HUF | ![]() |
289.65 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.3274 | ![]() |
(14.04.2009)
Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyhlásil, že vytvoril plán na pomoc nemeckým bankám, no stále je proti myšlienke vytvorenia „zlej banky“ pre problémové aktíva.
Pozadie:
Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk »na finančný kolaps v októbri 2008 reagovalo 500-miliardovým záchranným balíkom. Nemecký minister financií Peer Steinbrück sa obáva, že svet po skončení krízy čaká inflačná kríza v dôsledku obrovskej likvidity pumpovanej do trhov. Pripustil však, že vlády celého sveta nemali inú alternatívu na boj proti hospodárskej kríze.
Otázky:
„Moje analýzy aj návrhy sú hotové a kancelárka je už informovaná,“ povedal Steinbrück pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Po veľkonočnej prestávke bude vláda interne rokovať o stratégii, čo urobiť s problematickými aktívami.“ Stále stojí za svojím negatívnym stanoviskom voči vytvoreniu „zlej banky“, pričom zdôraznil, že ju určite nevytvoria pred septembrovými federálnymi voľbami. „Úplne odmietam centrálnu zlú banku,“ vyhlásil. „Zasiahnuté banky a ich investori budú musieť vziať na seba najvyšší stupeň zodpovednosti za svoje vlastné toxické aktíva.“
Vytvorenie „zlej banky“ by bolo najradikálnejším krokom Nemecka v snahe o prekonanie finančnej krízy. Vďaka tejto schéme by banky nahromadili toxické aktíva do jednej separovanej inštitúcie, ktorá by bola centrálne riadená a garantovaná štátom, aby sa zabránilo ďalším stratám na hodnote, kým kríza nepominie.
Čo teda s toxickými aktívami?
Steinbrück v rozhovore povedal, že pokiaľ sa všetky zlé aktíva zhromaždia na jednom mieste v zlej banke, pre daňových poplatníkov by to znamenalo záťaž vo výške 200 miliárd eur. Minister tvrdí, že v rámci svojho plánu navrhuje rozdeliť zlé aktíva na dve skupiny – toxické a tie, ktoré len dočasne trpia pre problémy s likviditou.
(EurActiv / Reuters)
I. Radičová o téme Grécko na januárovom summite EÚ (TASR)
Radovan Geist (30.01.2012)
Hlavnou postavou dnešného summitu bude Angela Merkel. Do akej miery však „vedie Európu“, a nakoľko len kľučkuje medzi vonkajšími a vnútornými tlakmi?
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.