Hlavná stránkaEkonomika a euroMinistri prerokujú zlúčenie eurovalov

Ministri prerokujú zlúčenie eurovalov

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

(19.03.2012)

Úverová kapacita trvalého eurovalu (ESM) by po zlúčením s dočasným fondom EFSF mohla byť okolo 700 miliárd a nie zamýšľaných 500 miliárd eur. Ministri financií túto otázku prerokujú koncom marca v Kodani.

Ministri financií sa koncom marca (30. – 31. marca) stretnú v Kodani, aby definitívne rozhodli o tom, či zlúčia dočasný a trvalý euroval. Úverová kapacita Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý by mal byť funkčný od leta by mohla dosiahnuť 700 miliárd eur.

Oba záchranné fondy by podľa súčasných pravidiel mali koexistovať do polovice roka 2013. Trhy a medzinárodní partneri mimo eurozóny však na členské krajiny dlhodobo vytvárajú tlak, aby trvalý mechanizmus posilnili, tak aby dokázal zasiahnuť v prípade hroziaceho bankrotu veľkých ekonomík ako je Taliansko Taliansko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Je členom skupiny G-8 a do eurozóny vstúpilo už pri jej vznikuviac na www.EuropskaUnia.sk »či Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk »

Zvyšovanie zdrojov však odmieta Nemecko Nemecko je stále najvyšším prispievateľom so spoločného rozpočtu EÚ, čo mu spolu s ľudnatosťou dáva veľkú váhu v európskej politike.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré má najväčší podiel v záchranných fondoch. Berlín sa obáva, že navýšením eurovalu by sa uvoľnil tlak na ekonomiky, aby intenzívnejšie pokračovali v konsolidačnom úsilí.

Posilniť svoju schopnosť požičiavať chce aj Medzinárodný menový fond a plánuje získať približne 446 miliárd eur. S podporou MMF však váhajú Spojené štáty či Kanada Kanada je federatívna krajina v Severnej Amerike, druhý najrozľahlejší štát sveta a člen Commowealthu. S Európskou Úniou má veľmi úzke ekonomické a politické vzťahy.viac na www.EuropskaUnia.sk » Konečné rozhodnutie nepovedala ani Čína Čína je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovéviac na www.EuropskaUnia.sk »či Japonsko Japonsko je ostrovná krajina, ležiaca východne od pobrežia Ázie. S Európskou Úniou udržiava obchodné a politické vzťahy, ktoré sú formulované na základe akčného plánu z roku 2001.viac na www.EuropskaUnia.sk » ktoré by mohli prispieť 74 miliárd eur, respektíve 37 miliárd eur. Všetky krajiny však najprv chcú vidieť konať eurozónu.

Krajiny s eurom sa doteraz zaviazali, že z dočasného eurovalu Grécku, Írsku a Portugalsku požičajú 192 miliárd eur.

„Jednou z možností je, že EFSF by mal záväzky 192 miliárd eur a ESM by začal s čerstvými 500 miliardami. Kombinovaním úverovej kapacity by sme mohli z 500 miliárd dosiahnuť asi 692 miliárd, čiže zhruba 700 miliárd eur. Ide o jednu z možností, o ktorej sa bude rokovať a je zrejme najmenej ambiciózna a preto politicky prechodná,“ uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný predstaviteľ eurozóny.

O preskúmaní možnosti posilnenia trvalého eurovalu sa začalo oficiálne hovoriť na decembrovom summite. Pre prijatie rozhodnutia stanovili marcový termín. Na summite začiatkom marca sa však lídri touto otázkou nezaoberali. Dohodli sa však na rýchlejšom naplnení jeho kapitálovej základne. 

(EurActiv/Reuters) 

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235