Kurzové lístky

CZK stay 25.294 up
HUF stay 297.05 down
USD stay 1.2768 up
Hlavná stránkaEkonomika a euroMinistri financií eurozóny veria v obnovu Grécka

Ministri financií eurozóny veria v obnovu Grécka

(EN)

(19.01.2010)

Zástupcovia štátov eurozóny včera vyslovili dôveru v schopnosť Grécka samostatne prekonať krízu zadlženosti a vyzvali k lepšej koordinácii ekonomík s jednotnou európskou menou.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorého opätovne zvolili za predsedu Euroskupiny, vyzval šestnástku, aby lepšie koordinovala svoje ekonomiky. Chce, aby sa zaviedli formálne varovania štátom, ktoré majú oveľa vyššiu infláciu či priemernú mzdu ako ich susedia.

Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »minulý týždeň predložilo plán, ako sa zbaviť obrovských dlhov a vyhnúť bankrotu. Zahŕňa bolestivé škrty vo výdavkoch a zvyšovanie daní. Juncker vyhlásil, že grécky ľud musí byť statočný a že verí, že vláda urobí všetko, čo bude jej v silách, aby vyriešila svoj problém, ktorý sa stal problémom celej eurozóny.

Je si istý, že krajina dokáže nadobudnúť stabilitu verejných financií a to v rozumnom čase. Komisár pre menové záležitosti Joaqín Almunia tvrdí, že Komisia plánuje dôkladne monitorovať implementáciu gréckych opatrení na redukciu dlhov. Zástupcovia EÚ budú sledovať tri štádia stratégie, ktorá začína v júni. Okrem toho budú dohliadať nad pravdivosťou štatistických údajov, ktorých falšovanie vyvolalo medzinárodný škandál.

Junker okrem toho vyhlásil, že ministri financií sa musia zaoberať aj záležitosťami, ktoré plošne vplývajú na spôsob, akým je vedená ich ekonomika a vyzval, aby sa snažili viac angažovať pri zavádzaní štrukturálnych reforiem – napríklad zvyšovania flexibility pracovného trhu.

Od budúceho mesiaca môžu členské štáty eurozóny, vrátane Slovenska, očakávať varovania zo strany Európskej komisie v prípade, že sa ich politika príliš odchyľuje od ostatných v širších, ale aj špecifických oblastiach akou je inflácia, platy či aktuálny stav deficitu. Varovanie nebude sprevádzať žiadny postih. Podľa Junckera viac pozornosti budú venovať aj národným menám úzko spojených s eurom, najmä pokiaľ ide o krajiny, ktoré chcú v krátkom čase vstúpiť do eurozóny.

Okrem toho upozornil, že žiadna iná krajina eurozóny sa neblíži do krajnej situácie, v akej je Grécko. V rámci jeho plánov na sprísnenie manažmentu eurozóny vyzval krajiny k účasti na neformálnom summite, kde by prezentovali svoje názory a stanoviská. Tiež sa chce poradiť aj so zástupcami think-tankov.

Dôkladné sledovanie je kľúčové najmä pre ukončovanie stimulačných programov, ktoré ekonomikám pomohli zmierniť dôsledky hospodárskej krízy. Almunia upozornil, že si treba uvedomovať najmä krehkosť európskej obnovy, napriek tomu, že obchod mal lepšie výsledky, ako sa očakávalo.

(EurActiv/Reuters)

Reklama

PARTNERI

fridrichlogo wblogo World Business Press Online

Komentár

Günther Oettinger (18.05.2012)

Energetický plán do roku 2050

Energetický plán do roku 2050

Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.