Hlavná stránkaEkonomika a euroMuži eura hovoria o jeho prežití alebo dezintegrácii

Muži eura hovoria o jeho prežití alebo dezintegrácii

(EN)
Zdroj: TASR/AP/Miguel A. Lopes/Pool

(01.06.2012)

Podpredseda EK Olli Rehn, taliansky premiér Mario Monti i šéf ECB Mario Draghi odložili pri svojich varovaniach tradične zdržanlivý európsky slovník.

Napriek všetkým prijatým opatreniam od prepuknutia dlhovej krízy pred dva a pol rokom sme stále v „kalných vodách“, vyhlásil podpredseda Európskej komisie zodpovedný za menové záležitosti Olli Rehn Komisár pre rozširovanie (2004 - 2009)viac na www.EuropskaUnia.sk » Podľa neho sa Únii zatiaľ podarilo krízu „zadržať, no nie ju skrotiť.“

Na každoročnom Bruselskom ekonomickom fóre Rehn varoval: „Potrebujeme skutočnú kultúru stability v eurozóne a jej členských štátoch, potrebujeme posilniť schopnosť zadržať fiškálnu nákazu a znížiť náklady na dlh pre členov eurozóny. To je minimum, ak chceme zabrániť dezintegrácii eurozóny.“

Na otázku, či sa to dá považovať za podporu spoločnému zdieľaniu dlhu (eurobodnom) jeho hovorca odpovedal neurčito, vraj je potrebné jeho vyjadrenie chápať v kontexte.

Šéf talianskej úradníckej vlády Mario Monti na rovnakom  fóre varoval, že verejné mienka v Taliansku ale aj periférnych krajinách sa môže otočiť proti reformám, keďže verejnosť nevidí žiadnu reakciu trhov na ich tvrdé konsolidačné kroky.

Úroky na talianskych dlhopisoch ostávajú vysoké napriek tmu, že Montiho snaha  a reformy, ktoré robí sú hodnotené pozitívne v európskych inštitúciách aj medzi partermi v eurozóne. Toto nedocenenie zo strany trhov môže veľmi ľahko viesť k sociálnemu odporu, varoval taliansky premiér. Európa by sa preto mala viac snažiť zmierniť nákazu, napríklad prostredníctvom spoločných bankových záruk.

„Sme evidentne vo veľmi ťažkej situácii, ak máte krajinu, ktoré vykazuje masívne a koncentrované úsilie a štrukturálne reformy, ktoré sú politicky aj sociálne nákladné a ktorá sa napriek tomu cíti ohrozená nákazou“, povedal Monti.

Predseda Európskej centrálnej banky Mario Draghi vyzvala európskych lídrov, aby ujasnili ich víziu pre jednotnú menu, inak riskujú katastrofu. Jedným dychom upozorňuje, že Európsky parlament Európsky parlament je jediný priamo volený orgán Európskej únie. 785 poslancov je volených každých 5 rokov voličmi vo všetkých členských štátoch Európskej únie.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Európska centrálna banka nie sú schopní sami vyplniť politické vákuum.

„Nájazdom na nesolventné banky sa vyhneme a peniaze klientov ochránime ak vznikne Európsky fond ochrany vkladov“, povedal Draghi. Žiada tiež celoeurópsky bankový dohľad.

„Finančná kríza zvýraznila potrebu odolávať rizikám, vyzývam národné vlády aby si to uvedomili pretože je lepšie urobiť viac na začiatku ako málo na konci, pričom pripomenul neschopnosť národných regulátorov odhadnúť potreby padnutých bánk Dexia (francúzsko-belgická banka) a Bankia Španielsko Španielsko má najväčšie príjmy z cestovného ruchu spomedzi všetkých európskych krajín.viac na www.EuropskaUnia.sk ».

Generálny guvernér talianskej národnej banky Ignazio Visco tvrdí, že politická nečinnosť a zlé ekonomické rozhodnutia ohrozujú celý európsky projekt a len nastúpenie jasnej cesty politickej únie môže euro zachrániť.

„Medzi investormi rastú obavy, o súdržnosti krajín pri formovaní európskeho hospodárskeho riadenia a ich schopnosti zabezpečiť prežitie eura“, povedal Visco.

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235