Hlavná stránkaEkonomika a euroÍrske referendum o fiškálnej zmluve bude 31. mája

Írske referendum o fiškálnej zmluve bude 31. mája

(EN)
Zdroj: TASR/AP Photo/Peter Morrison

(28.03.2012)

Írske referendum o pripojení k fiškálnej zmluve prebehne 31. mája. Spomedzi 25 krajín, ktoré sa k plánom na sprísnenie rozpočtovej disciplíny pripojili, by malo byť jediné.

Dublin včera oznámil dátum, keď v krajine prebehne referendum o pripojení k fiškálnej zmluve. „Ide o zmluvu o stabilite a zaistení dlhodobej stability, obnovy, rastu a zamestnanosti,“ uviedol vicepremiér Eamon Gilmore. Zákon, ktorý by mal doplniť ústavu, zverejnia koncom tohto týždňa.

Írsko Írsko patrilo medzi najchudobnejšie krajiny Európy, vďaka viacerým špecifikám však dokázalo plne využiť výhody členstva a dostať sa na ekonomicky medzi špičkových európskych hráčovviac na www.EuropskaUnia.sk »zmluvu podpísalo spolu s 24 ďalšími krajinami počas summitu Európskej rady 2. marca. Na základe odporúčania právneho radcu premiér Enda Kenny minulý mesiac informoval o tom, že o pripojení krajiny však treba vyhlásiť referendum. Podľa skorých prieskumov verejnej mienky, by malo skončiť s pozitívnym výsledkom.

Vláda má na ratifikovanie zmluvy čas do konca roka, ale zvolila si skorší termín práve pre dobré vyhliadky vyplývajúce z prieskumov. Podľa toho posledného, ktorý zverejnili v sobotu by v prospech zmluvy hlasovalo 49 % opýtaných a proti 33 %. Zvyšných 18 % sa stále rozhoduje.

Dublin zároveň pracuje na dohode s Európskou centrálnou banky (ECB) o refinancovaní časti bankového dlhu, čo by mohlo obmäkčiť mnohých odporcov zmluvy.

Eoin O'Malley, ktorý prednáša na Dublin City University (DCU) upozornil, že výsledky budú vo veľkej miere závisieť od sprievodnej kampane. „Teraz nejde napríklad o otázku potratov, k ktorej máte silný názor či už jedným alebo druhým smerom,“ zdôraznil.

Hlavná opozičná strana Fianna Fail avizovala, že sa pripojí k vládnej koalícii v kampani za podporu pripojenia k zmluve. Jej líder Micheal Martin však vládu vyzval, aby o dokumente komunikovala čo najkomplexnejšie.

Proti zmluve bude hlásať druhý najväčší člen opozičného bloku Sinn Fein. Popularita strany sa v uplynulom období zväčšila vzhľadom na jej zameranie proti úsporám. Írsko totiž od novembra 2011 čerpá medzinárodnú pomoc od EÚ a MM a musí plniť tvrdé podmienky medzinárodných veriteľov. 

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235