Hlavná stránkaEkonomika a euroGréci, Taliani, Španieli, Francúzi aj Nemci chcú ostať v eurozóne

Gréci, Taliani, Španieli, Francúzi aj Nemci chcú ostať v eurozóne

drachma/euro, Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

(25.05.2012)

Ak by sa v ich krajinách zajtra konalo referendum o zachovaní eura ako národnej meny, áno by uviedli obyvatelia všetkých krajín, ktoré hrajú kľúčovú rolu v dlhovej kríze.

Obavy z odchodu Grécka z eurozóny každým dňom rastú. Podľa niektorých odhadov by však nemuselo byť jediné, ktoré by sa spoločnej meny muselo vzdať.

Výskumná spoločnosť Ipsos teda urobila prieskum v krajinách, ktoré hrajú kľúčovú rolu v dlhovej kríze. Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk »a Nemecko v hľadaní jej riešení a Grécko, Taliansko Taliansko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Je členom skupiny G-8 a do eurozóny vstúpilo už pri jej vznikuviac na www.EuropskaUnia.sk »a Španielsko ako jej hlavné obete.

Za vypísanie referenda o zotrvaní ich krajiny v eurozóne by hlasovalo 61 % opýtaných. Ak by sa konalo už zajtra šiesti z desiatich opýtaných by odpovedali, že chcú, aby euro ostalo ich národnou menou. Nie, by uviedlo 38 %.

Pri pohľade na výsledky podľa jednotlivých krajín najväčšiu podporu euru vyslovili Gréci. Viac ako tri štvrtiny (78 %) rozhodnutých by hlasovalo za zachovanie eura a 22 % by sa ho chcelo vzdať.

Za Grékmi sa umiestnili Francúzi, z ktorých by zachovanie eura potvrdilo 72 % rozhodnutých účastníkov prípadného referenda. Za jeho opustenie by hlasovalo 28 % opýtaných. Euro ako národnú menu by podporili aj takmer dve tretiny Španielov.

Tesnú podporu však vyjadrili Nemci a Taliani. Áno by v prípade oboch krajín uviedlo 57 % účastníkov prípadného referenda.

„Bez ohľadu na otrasy a diskusie, ktoré prebiehajú v týchto kľúčových krajinách, to teraz vyzerá tak, že ľudia chcú ostať pri eure. Myslím si, že to vysiela pozitívny signál o eure samotnom. Ľudia ho nechcú opustiť, aspoň teraz nie,“ reagoval pre Reuters John Wright zo spoločnosti Ipsos.

Budúcnosťou Grécka v eurozóne sa tento týždeň zaoberali aj európski lídri počas summitu v Bruseli. Prijali politické stanovisko, v ktorom vyslovili želanie, aby krajina ostala súčasťou eurozóny.

Podmienkou však je rešpektovanie záväzkov a implementácia programu. Rozhodnutie, či Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »zostane v eurozóne, je teda v rukách novej vlády, ktorá vzíde z volieb 17. júna.

Infografika: Čo môže spôsobiť default Grécka

 

 

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235