Hlavná stránkaEkonomika a euroEurópania stratili vieru v integráciu

Európania stratili vieru v integráciu

zdroj wikimedia commons

(30.05.2012)

Čoraz viac Európanov nevidí výhody členstva v EÚ. Niektorí by súhlasili aj s opustením eura. Gréci mu však vyjadrujú najväčšiu podporu.

Washingtonské centrum Pew Research zverejnilo prieskum v ktorom mapovalo náladu Európanov žijúcich v eurozóne (v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku) a tiež mimo nej (v Českej republike, Veľkej Británii a Poľsku) Z výsledkov vyplýva, že sú presvedčení, že integrácia oslabila ich ekonomiky a spochybňujú výhody členstva svojich krajín v EÚ.

Len v Nemecku ho vnímajú v pozitívnom svetle a to aj napriek tomu, že znáša najväčší podiel za záchranu problémových štátov. Ako dobrú vec členstvo v EÚ vníma 65 % opýtaných, čo je o 2 % viac ako v rovnakom prieskume z roku 2009.

V súvislosti s dlhovou krízou sa intenzívne spomínajú Španieli. Hodnotu členstva v EÚ spochybnilo 54 % respondentov. Na druhej strane však 60 % vyjadrilo podporu jednotnej mene.

V Grécku by len 23 % uvítalo návrat k drachme. Hoci krajine reálne hrozí, že ak júnové voľby vyhrajú strany odmietajúce záchranné programy, bude sa musieť eura vzdať.

Najsilnejší odpor k euru vyjadrili Taliani. Spomedzi oslovených 40 % uviedlo, že by sa chcelo vrátiť k líre. Väčšina z nich však stále euro podporila.

Tri štáty zaradené do prieskumu, ktoré spoločnú menu neprijali, to považujú za dobrú vec. Najciteľnejšie vo Veľkej Británii, kde 73 % respondentov vyjadrilo spokojnosť s tým, že krajina nie je v eurozóne.

Oslovení Európania nie sú zároveň spokojní s tým, kam smerujú ich ekonomiky. Pochopiteľne najhoršie vnímajú vyhliadky pre svoje krajiny Gréci, Španieli a Taliani. Nemci sú zasa spokojní s dráhou svojej ekonomiky.

Pri hľadaní zodpovedných za stav hospodárstva 87 % Grékov, 84 % Talianov, 90 % Poliakov a 91 % Čechov sa v prieskume sťažovalo na vlastné vlády. Francúzi (74 %) a Španieli (78 %) poukázali na finančné inštitúcie. Briti a Nemci ich vinia takmer rovnakým dielom.

Európania okrem toho len veľmi málo dôvery vkladajú do lídrov. Neveria, že dokážu riešiť súčasné ekonomické výzvy. Najviac podpory však v prieskume zaznamenala nemecká kancelárka Angela Merkelová, 80 % opýtaných Nemcov uviedlo, že krízu rieši dobre.


SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235