Kurzové lístky

CZK stay 24.812 down
HUF stay 289.65 down
USD stay 1.3274 up
Hlavná stránkaEkonomika a euroEK: Gréci by mali dostať druhú úverovú tranžu

EK: Gréci by mali dostať druhú úverovú tranžu

(19.08.2010)

Európska komisia dnes informovala, že Gréci splnili podmienky a v septembri by mali dostať druhú úverovú tranžu v hodnote 9 miliárd eur.

Brusel pozitívne hodnotí pokrok, aký urobilo Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »v reforme fiškálnej politiky. V oblasti penzií a verejnej správy dokonca Atény postupujú rýchlejšie, ako  bolo stanovené v pôvodnom pláne. Pokiaľ ide o nápravu rozvrátených verejných financií, v prvom polroku 2010 sa im podarilo zredukovať deficit o 46 %. Štátne výdavky v porovnaní s prvým polrokom 2009 klesli o 16,9 %. Komisia však upozorňuje na problémy, ktoré pretrvávajú na strane príjmov.

V rámci agendy štrukturálnych reforiem boli prijaté ambiciózne zákony upravujúce fungovanie pracovného trhu. V najbližších mesiacoch by malo dôjsť k zmenám v systéme dopravy a v podnikateľskom prostredí. Okrem toho chcú Atény prijať opatrenia na zrýchlenie absorpcie štrukturálnych a kohéznych fondov. Na druhej strane značné výzvy sú naďalej spojené s elimináciou bariér pre rozvoj turizmu či maloobchodu. Okrem toho podľa Komisie Gréci musia zrýchliť reštrukturalizáciu štátnych podnikov – najmä v sektore železničnej dopravy a energetiky.

Komisia očakáva, že členské štáty schvália druhú tranžu úverov na mimoriadnych stretnutiach Euroskupiny a Rady Ecofin naplánovaných na 7. septembra 2010. Gréci by mali v druhom kole dostať 9 miliárd eur – 6,5 miliardy od partnerov z eurozóny a 2,5 miliardy z Medzinárodného menového fondu.

Ešte 5. augusta po ukončení spoločnej misie MMF a Komisie v Grécku, inštitúcie ocenili pokrok, ktorý Atény urobili v snahe znížiť deficit rozpočtu, no vyzvali ich k zrýchleniu reforiem dôležitých pre obnovenie dôvery investorov a budúcoročný návrat na finančné trhy.

Hovorca exekutívy Amadeu Altafaj na tlačovej konferencii v Bruseli uviedol, že neočakáva, že by platbu malo ovplyvniť odmietnutie Slovenska poskytnúť svoj podiel na pôžičke.

(EurActiv/Reuters)

Reklama

Reklama

PARTNERI

fridrichlogo wblogo m1sponsor World Business Press Online

Komentár

Radovan Geist (30.01.2012)

Medzi kladivom a nákovou

Medzi kladivom a nákovou

Hlavnou postavou dnešného summitu bude Angela Merkel. Do akej miery však „vedie Európu“, a nakoľko len kľučkuje medzi vonkajšími a vnútornými tlakmi?

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.